شما اینجا هستید
اخبار برتر » آغاز سکانس دوم گرندپری تکواندو سال ۲۰۱۹/جستجوی بلیت توکیو در سرزمین سامورایی‌ها

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس به نقل از تسنیم، سرزمین سامورایی‌ها در فاصله کمتر از یک ‌سال مانده به رویداد بزرگ المپیک توکیو، میزبان رزمی‌کارانی از جنس تکواندو است. فدراسیون جهانی تکواندو در شرایطی از دوره گذشته بازی‌های المپیک (ریو ۲۰۱۶)، رنکینگ تکواندوکاران در چهار وزن المپیکی را مسیر اصلی رسیدن به بزرگترین آوردگاه جهانی ورزش تعریف کرد که این پروسه برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو نیز ادامه پیدا کرده است.

در سال ۲۰۱۹ علاوه بر مسابقات جهانی منچستر، چهار مرحله رقابت‌های گرندپری رقابت‌های گرندپری برنامه‌ریزی شد که تا امروز، جهانی منچستر و گرندپری رم پایان یافته و گرندپری ژاپن ۲۲ شهریور از راه می‌رسد.  26 تا ۲۸ مهر، صوفیه بلغارستان میزبان سومین مرحله گرندپری خواهد بود. فینال گرندپری  نیز ۱۵ و ۱۶ آذرماه به میزبانی مسکو برگزار می‌شود.

در مجموع  برای شرکت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، ۱۲۸ سهمیه در دو گروه مردان و زنان برای تکواندو در نظر گرفته شده است.

۱۲۰ سهمیه از طریق کسب امتیاز و شرکت در مسابقات، چهار سهمیه برای کشور میزبان (دو سهمیه در مردان و دو سهمیه زنان) و چهار سهمیه به صورت اهدایی (وایلد کارت شامل دو سهمیه در زنان و دو سهمیه در مردان) برای کشورهای دارای شرایط که نتوانسته‌اند از طریق رقابت‌های کسب سهمیه، رنکینگ المپیکی و گرنداسلم مجوز حضور در بازی‌های المپیک را کسب کنند، تعلق می‌گیرد.

حضور ۲۵۶ تکواندوکار در گرندپری ۲۰۱۹ – چیبا

چیبا شهری که در فاصله ۴۰ کیلومتری شرق توکیو پایتخت ژاپن قرار گرفته، شاید بیش از آنکه ورزشی باشد، به خاطر دومین نیروگاه بزرگ گازی جهان معروف است. این شهر در روزهای ۲۲ تا ۲۴ شهریورماه میزبان تکواندوکاران زن و مرد دنیا در چهار وزن المپیکی است. جایی که نفرات اول تا سی و یکم این چهار وزن بر اساس رنکینگ ماه ژوئن به اضافه یک تکواندوکار کشور میزبان باید به مبارزه بپردازند و با این محاسبه دقیق باید گفت حداکثر ۲۵۶ تکواندوکار در این رویداد حاضر خواهند بود.

ترکیب شش نفره ایران

تیم تکواندو مردان ایران با شش تکواندوکار روی شیاپ‌چانگ گرندپری ژاپن حاضر خواهد شد. آرمین هادی‌پور، فرزان عاشورزاده، میرهاشم حسینی، سروش احمدی، سجاد مردانی و سعید رجبی نفرات اعزامی به رقابت‌های گرندپری ژاپن هستند که آخرین مرحله اردوی خود را برای شرکت در این رویداد از ۱۲ مردادماه آغاز کردند.

هدایت این تیم برعهده فریبرز عسکری به عنوان سرمربی و علی محمد بسحاق و وحید عبداللهی به عنوان مربی است.

هادی‌پور در حوالی توکیو

در وزن ۵۸- کیلوگرم، تیم ایران در این رویداد دو نماینده دارد؛ آرمین هادی‌پور و فرزان عاشورزاده. آرمین که چندی پیش در مسابقات جهانی به مدال برنز رسید، با ۳۲۵.۳۳ امتیاز، در رده پنجم قرار دارد. هادی‌پور با حفظ این جایگاه می‌تواند به عنوان یکی از ۵ نفر برتر این وزن، مستقیما راهی المپیک شود، اما این پایان تلاش او نخواهد بود و در گرندپری‌های باقیمانده، باید این جایگاه را با درخشش خود حفظ کند.

فرزان و تلاش برای اوج‌گیری

فرزان عاشورزاده دیگر تکواندو کار ایران در وزن ۵۸- کیلوگرم است. جوان شایسته‌ای که در سال‌های گذشته با درخشش خیره کننده و فتح سکوهای جهانی در نهایت، سهمیه ورودی المپیک ۲۰۱۶ ریو را کسب کرد. آسیب دیدگی در ماه‌های گذشته فرزان را از شرایط آرمانی دور کرد و او امید دارد از گرند پری ژاپن دوباره اوج بگیرد.

 جوان خوش آتیه و باتجربه کشورمان، با ۱۷۲.۶۸ امتیاز، در رتبه ۲۳ رنکینگ قرار دارد و امیدوار است رتبه خود را ارتقا دهد.

ناهموار شدن مسیر میرهاشم با کارشکنی انگلیسی

تلخی کارشکنی انگلیسی‌ها در صدور روادید مسابقات جهانی منچستر، هنوز هم حس می‌شود و نمایان است. تیم ایران در حالی در جهانی منچستر به دو مدال نقره توسط سروش احمدی و آرمین هادی‌پور در بخش مردان دست یافت که به گواه کارشناسان تکواندو، میرهاشم حسینی یکی از بخت‌های کسب مدال در این رویداد و از نوع زرین آن بود.

حسینی چنانچه در جهانی منچستر به این هدف خود می‌رسید، امروز نه در جایگاه دهم وزن ۶۸- کیلوگرم که باید در رده سوم این رنکینگ حضور داشته باشد. میرهاشم چندی پس از مسابقات جهانی منچستر در مسابقات گرندپری رم به مدال طلا دست یافت و گوشه‌ای از توانمندی خود را نشان داد. او با این مکر زمین نخورد، تنها مسیرش برای المپیکی شدن ناهموار شد که همین موضوع او را با انگیزه‌تر کرده است و به یقین می‌تواند در سه گرندپری باقیمانده، به آرزوی خود یعنی المپیکی شدن جامه عمل بپوشاند.

میرهاشم هم اکنون با ۲۴۹.۲۴ امتیاز در رده دهم است و برای کسب خوشرنگ‌ترین مدال، با صلابتی مثال زدنی حریفان را به چالش خواهد کشید.  

سروش در اندیشه تکرار درخشش منچستر

دومین نماینده ایران در وزن ۶۸- کیلوگرم، سروش احمدی است؛ کسی که در رقابت‌های جهانی منچستر با کسب مدال خوشرنگ نقره، تحسین علاقه مندان به تکواندو را برانگیخت و خیز قابل توجهی در رنکینگ برداشت. او هم اکنون  با ۲۱۷.۲۸ امتیاز در رده چهاردهم رنکینگ قرار دارد و در اندیشه درخششی دیگر همانند جهانی و فراموش کردن ناکامی در گرندپری رم است.

امیدهای مردانی برای دومین المپیک

 در وزن ۸۰+ کیلوگرم نیز تیم کشورمان با دو نماینده روی شیاپ چانگ حاضر می‌شود. سجاد مردانی کاپیتان تیم کشورمان در حال حاضر با ۲۶۸.۶۶ امتیاز در رتبه پنجم قرار دارد؛ جایگاهی که چنانچه تا پایان سال ۲۰۱۹ آن را حفظ کند، به منزله دومین تجربه المپیک سجاد خواهد بود. او نیز مانند آرمین باید در سه گرندپری باقیمانده، پرقدرت ظاهر شود تا به هدف بزرگ خود دست یابد.

رجبی و فرصتی دیگر برای درخشش

سعید رجبی دیگر نماینده ایران در وزن ۸۰+ کیلوگرم است. سعید که با ۱۴۰.۵۳ امتیاز رده بیست و نهم رنکینگ را در اختیار دارد، می‌تواند با درخشش در این رویداد، جایگاه خود را در رنکینگ ارتقا بخشد. رجبی بعد از کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی این فرصت را در اختیار دارد تا در میدان بزرگ چیبا، مجددا شایستگی‌های خود را به اثبات برساند.

 جوایز و امتیازات مدال آوران

در حالی که به برندگان مدال طلا و نقره در این رویداد به ترتیب ۵ هزار و ۳ هزار دلار پرداخت می‌شود، جایزه  تکواندوکارانی که در جایگاه سوم مشترک قرار بگیرند نیز هزار دلار خواهد بود.

از طرفی نفرات اول تا سوم به ترتیب ۴۰ ، ۲۴ و ۱۴.۴ امتیاز در رنکینگ دریافت می‌کنند. به نفرات پنجم ۸.۶۴ امتیاز، نفرات نهم ۶.۰۵ امتیاز و نفرات هفدهم ۴.۲۳ امتیاز در رنکینگ تعلق می‌گیرد.

برنامه رقابت ملی‌پوشان ایران

طبق برنامه مسابقات، میرهاشم حسینی و سروش احمدی روز جمعه – ۲۲ شهریورماه به مصاف حریفان خود می‌روند و آرمین هادی پور، فرزان عاشورزاده، سجاد مردانی و سعید رجبی نیز روز شنبه – ۲۳ شهریورماه روی شیاپ چانگ این مسابقات قرار می‌گیرند.

آشنایی با رقیبان سر سخت ملی پوشان کشورمان

“تای هون کیم” از کره‌ جنوبی، “جون جانگ” از کره‌ جنوبی، “جیسوس تورتوسا” از اسپانیا و “میخائیل آرتامونوف” از روسیه، از جمله مدعیان وزن ۵۸- کیلوگرم هستند که آرمین هادی‌پور و فرزان عاشورزاده کار سختی در مصاف با آنها دارند. “دای هون لی” از کره جنوبی، “برادلی سیندن” از انگلیس،  “شوای ژائو” از چین از جمله رقیبان جدی میرهاشم حسینی و سروش احمدی در وزن ۶۸- کیلوگرم هستند.

 “ولادیسلاو لارین”از روسیه، “کیو دون این” از کره‌جنوبی، “عبدل ایسوفو” از نیجر، “ماهاما چو” از انگلیس  مدعیان جدی کسب مدال در وزن ۸۰+ کیلوگرم  هستند و رقیبانی سرسخت برای سجاد مردانی و سعید رجبی.

رتبه ۵۰ بهترین رنکنیگ ژاپنی‌ها!

 ژاپنی‌ها در تکواندو جایگاهی ندارند اما طبیعتا به عنوان میزبان این مسابقات و همچنین میزبان بازی‌های المپیک، به دنبال حضور آبرومند روی شیاپ چانگ هستند. در وزن ۵۸- کیلوگرم، “سرگیو سوزوکی” از ژاپن در رده ۵۰ است. در وزن ۶۸- کیلوگرم “یاشوهیرو هامادا” با ۴۷ امتیاز در رده ۹۹ است و در وزن ۸۰- کیلوگرم، “هیده نوری” ایباتا  با ۶۸ امتیاز در رده ۶۱ قرار دارد.  در وزن ۸۰+ کیلوگرم نیز ژاپنی‌ها در ۱۰۰ نفر رنکنیگ جایگاهی ندارند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::