شما اینجا هستید
گفتگو » عسکری: ملی‌پوشان برای اعتلای نام تکواندو ایران از جان مایه می‌گذارند

به گزارش پایگاه خبری تکوانو پلاس؛ ملی پوشان تکواندو کشورمان از دهه دوم مردادماه تمرینات خود را برای حضور در مرحله دوم مسابقات گرندپری آغاز کرده و فردا برای حضور در این رویداد ۴۰ امتیازی ایران را به مقصد “چیبا” ژاپن ترک می‌کنند. در ادامه گفت‌و‌گو با فریبرز عسکری سرمربی با اخلاق کشورمان در خصوص شرایط تیم‌ملی را می‌خوانید.

به دنبال کسب سهمیه و پشتوانه‌سازی هستیم

بچه‌ها از ابتدای اردو تا کنون تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته اند و در فاصله یک‌ روز مانده تا اعزام فشار تمرینات را کاهش دادیم تا روز مسابقه به اوج آمادگی خود برسند. تیم‌ملی تکواندو ایران شش نفر را در اختیار دارد، سه نفر برای کسب و تثبیت سهمیه می جنگند و سه هوگوپوش دیگر نیز تلاش می کنند در میان ۲۰ نفر برتر رنکینگ قرار بگیرند تا هم در کسب سهمیه و هم پشتوانه سازی دست پر باشیم.

اکنون بحث روانی تاثیر بیشتری بر عملکرد بچه‌ها دارد و با کمک دکتر صبحی روانشناس تیم سعی کردیم در این بخش نیز نقاط ضعف را برطرف نماییم. انشاءالله پس از سه رویداد رسمی که پیش‌رو داریم سهمیه‌های تکواندو تثبیت خواهد شد.

ملی پوشان باید تمام تلاش خود را برای کسب سهمیه به کار گیرند

حضور ملی پوشان تکواندو ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ هنوز قطعی نشده است تا با خیال راحت جلو برویم؛ شرایط به گونه ای است که در مسابقات آتی باید با دقت بیشتری گام برداریم، بچه‌ها باید تمام توان خود را برای کسب سهمیه به کار گیرند که این مهم اصلا دور از دسترس نیست.

شرایط حساسی را برای کسب سهمیه پیش رو داریم و دوره خاصی از تکواندو را پشت سر می‌گذاریم. تلاش کرده ایم بچه‌ها به این باور برسند که هر قدم آنها در بدست آوردن نتیجه تاثیرگذار است و همواره حساسیت رویدادهای پیش‌رو را به آنها یادآوری می کنیم.

بچه‌ها در طول مسیر باید امتیاز کسب کنند تا جایگاه خود را در رنکینگ حفظ نمایند

آرمین و سجاد در جدول رنکینگ رده پنجم را در اختیار دارند اما با توجه به شرایطی که در رده‌بندی المپیکی وجود دارد هرچه جلو می‌رویم امتیازات سال‌های گذشته کم و حذف می‌شود به همین خاطر بچه‌ها در طول مسیر باید امتیاز کسب کنند تا جایگاه خود را در رنکینگ حفظ نمایند. امتیاز تورنمنت‌های تکواندوکاران به حد نصاب نرسیده است؛ در وزن سجاد ما می‌توانیم ۲۴ امتیاز کسب کنیم و آرمین و میرهاشم نیز به ترتیب ۲و ۴ امتیاز جای خالی دارند و باید در تورنمنت‌های پیش‌رو این امتیازات کسب شود تا با آسودگی خاطر برای کسب سهمیه پیش برویم.

در وزن میرهاشم نیز شرایط به گونه‌ای رقم خورده که رنک اول مسابقات گرنداِسلم با رنک اول المپیکی مشترک است و به همین دلیل در این وزن ۶ نفر برتر رنکینگ جواز حضور را کسب می‌نمایند؛ همچنین میرهاشم با توجه به اینکه امتیازاتش جدید است امتیازات کمی را از دست می‌دهد و همین موارد به او کمک می‌کند تا با کسب مدال در میدان‌های پیش‌رو جز سهمیه‌های ایران باشند.

با توجه به زمانی که در اختیار داشتیم تورنمنت‌ها را انتخاب کردیم

بخشی از انتخاب تورنمنت‌ها از روی اجبار بود؛ شرایط زمانی رقابت ها را رصد و با توجه به فواصل زمانی مسابقاتی را انتخاب کردیم تا فشار زیادی به تکواندوکاران وارد نشود. بر اساس زمان بندی ما ابتدا تورنمنت رومانی را در نظر داشتیم که براساس آخرین تغییرات تقویم فدراسیون جهانی، امتیاز این رویداد حذف شد و هیچ توجیهی برای حضور وجود نداشت.

بلافاصله حضور در مسابقات آلبانی را در دستور کار قرار دادیم اما به دلیل شرایط سیاسی این کشور صلاح نبود در این رویداد حضور پیدا کنیم برهمین اساس تورنمنت صربستان و کرواسی تنها مسابقاتی بود که از نظر زمان بندی می‌توانستیم روی آنها سرمایه گذاری نماییم.

در مسابقات صربستان همه بچه ها اعزامی می‌شوند اما در رقابت‌های کرواسی نفراتی که امتیازاتشان به سقف ۴۰ نرسیده است را اعزام می کنیم چراکه باعث خستگی و آسیب می‌شود.

خانواده بزرگ تکواندو باید به شرایط واقع بینانه نگاه کنند

خانواده بزرگ تکواندو از ملی‌پوشان این رشته توقع مدال دارند که انتظار به جایی است و ما به این موضوع احترام می‌گذاریم اما باید واقع بینانه نگاه کنیم چراکه صرفا نتیجه گرا بودن منطقی نیست و باید به شرایط نیز توجه کنیم. با نگاه کارشناسی نیز متوجه می‌شویم که ملی‌پوشان تکواندو برای اعتلای نام تکواندو ایران از جان مایه می‌گذارند، متاسفانه این موضوع از دید بسیاری پنهان مانده است و یکی از دلایلی که حضور پیشکسوتان و کارشناسان دلسوز را در اردوهای تیم‌ملی خواستار شدم این بود که شرایط را مشاهده کنند.

ابتدا به دنبال کسب سهمیه و در ادامه برای کسب مدال در المپیک تلاش می‌کنیم

ابتدا باید کسب سهمیه کنیم و بعد برای مدال برنامه ریزی و سرمایه گذاری نماییم. با توجه وضعیت اقتصادی که بر کشور حاکم است اعزام ها محدود شده و روزهای سختی را برای این مهم پشت سر می‌گذاریم؛ شرایط با گذشته متفاوت است اما همانند یک سرباز تلاش می‌کنیم تا تاثیر این موارد را به حداقل برسانیم.

کادرفنی  و ملی‌پوشان سعی کردیم از حواشی خود را دور نماییم تا آرامش حاکم بر تیم حفظ شود. کارشناسانی که  دغدغه موفقیت تکواندو ایران را دارند پیشنهادات و موارد مورد نظر خود را با من که تصمیم گیرنده برای این تیم هستم در میان بگذارند تا نقاط ضعف برطرف شود؛ درهای اردوی تیم ملی به روی عزیزان باز است و می توانند حضور پیدا کرده و از نزدیک نظاره گرتمرینات و شرایط باشند.

هدف‌گذاری اصلی ما گرندپری ژاپن و روسیه است

سه رویداد رسمی و دو تورنمنت را در دستور کار داریم؛ انشاءالله فردا عازم مرحله دوم مسابقات گرندپری و پس از آن در فاصله یک ماهه به گرندپری بلغارستان اعزام می‌شویم، در ادامه و پس از ۵۰ روز نیز مسابقات فینال گرندپری را پیش‌رو داریم.

با توجه به فاصله زمانی، هدف‌گذاری ما مسابقات گرندپری ژاپن و روسیه است چراکه نمی‌توان ورزشکاران را دائم به اوج رساند اما در گرندپری بلغارستان و دو تورنمنت پیش رو نیز با آمادگی مطلوب تکواندوکاران را اعزام می‌کنیم.

دلسوزان تکواندو نظرات کارشناسی خود را با ما در میان بگذارند

از همه عزیزانی که دلسوز تکواندو هستند و برای پیشرفت تکواندو دعا می کنند تشکر می‌کنم، از آنها می‌خواهم نظرات کارشناسی خود را با ما در میان بگذارند و امیدوارم مثل همیشه یار و یاور ما باشند تا بتوانیم از نظرات آنها استفاده کنیم. رسیدن به موفقیت های بزرگ همدلی یک خانواده را می طلبد و امیدوارم این مهم حاصل شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::