شما اینجا هستید
خبر » افشین رهبری: فیزیوتراپی تک‌بعدی نتیجه بخش نیست

به‌ گزارش ‌پایگاه خبری تکواندو پلاس و ‌به نقل از  پایگاه خبری- تحلیلی پزشکی ورزشی ایران، افشین رهبری، فیزیوتراپیست ورزشی، تصریح کرد: فیزیوتراپی ورزشی یکی از روش‌های درمانی و به نوعی پیشگیری است که در آن سعی می‌شود امکان مداوای آسیب ورزشی را بالا ببرد و تاحدی از آن پیشگیری کرد. یا در صورت وقوع آن با روش‌هایی از جمله الکتروتراپی، تمرین درمانی و تکنیک‌های دستی درمان کمک کنیم که ورزشکار سریع‌تر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به میدان ورزش برگردد.

او در تشریح طول دوره درمان توانبخشی خاطرنشان کرد: در عموم مردم یا ورزشکاران حرفه‌یی کم‌تر با مشکل کمبود زمان مواجه هستیم، اما در ورزشکاران حرفه‌یی با توجه به این که ورزشکار به دلیل درگیری مداوم در مسابقات فرصت کافی در اختیار ندارد که بهبودی سیر طبیعی خود را طی کند، به ناچار سعی می‌کنیم با استفاده از روش‌های خاص فیزیوتراپی ورزشی روند بهبود را تسریع بخشیم.

فیزیوتراپیست پیشین تیم ملی تکواندو خاطرنشان کرد: به طور کلی طول دوره درمان به نوع و شدت آسیب بستگی دارد و شرایط هر فرد نیز متفاوت است، ممکن است ورزشکاری به جراحی نیاز نداشته باشد و دیگری به فیزیوتراپی پیش از جراحی نیاز داشته باشد. به این ترتیب که ما باید علائم مخل حرکت او مثل تورم را مرتفع کرده و ورزشکار را آماده عمل جراحی کنیم. بنابراین نمی‌توان یک حکم کلی درباره طول درمان در فیزیوتراپی صادر کرد. ورزشکاری که نیاز به جراحی ندارد عموما به دوره استراحت فعال نیاز دارد که طی آن به درمان عضو آسیب دیده خود بپردازد تا به تدریج و پس از طی کردن مراحل فیزیوتراپی و انجام تست‌های تخصصی، به تمرینات اختصاصی ورزش تخصصی خود بپردازد.

وی درباره ذهنیت برخی افراد که تصور می‌کنند صرفا با الکتروتراپی بهبود پیدا می‌کنند، افزود: به هیچ وجه درمان تک بعدی معنی ندارد، نمی‌توان گفت با استفاده از الکتروتراپی درمان کامل شده است، اگرچه ممکن است گاهی الکتروتراپی به کاهش علایمی چون تورم بینجامد اما این به معنی درمان کامل نیست و درمان قطعی مستلزم تکمیل پروسه درمان است. بنابراین مکانوتراپی و تمرین درمانی نیز در کنار الکتروتراپی لازم است. با این حال متاسفانه در برخی مراکز به دلیل این که می‌خواهند تعداد افراد بیش‌تر را ویزیت کنند به صرف الکتروتراپی اکتفا می‌کنند که این موضوع از نقطه نظر سلامت پس از چندی روی عضو آسیب دیده تاثیر منفی می‌گذارد و آسیب خیلی زود شدت می‌یابد.

افشین رهبری با اشاره به امکانات تخصصی و فوق تخصصی کلینیک توانبخشی فدراسیون پزشکی ورزشی تصریح کرد: ما در این مرکز به طول کلی مجموعه‌ای از درمان‌های توانبخشی را تجویز می‌کنیم و به عبارتی با استفاده از مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای درمان قطعی ورزشکار تلاش می‌کنیم. به هر حال عموم باید به این نکته توجه داشته باشند که برای درمان قطعی باید مجموعه‌ای از تکنیک‌ها استفاده کرد. حتی گاهی در درمان توانبخشی نیاز است که ورزشکار داروی تجویزی پزشک را نیز هم‌زمان با توانبخشی مصرف کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::