شما اینجا هستید

اخبار برتر » انتخابی تیم‌ملی تکواندو بانوان در یک نگاه

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس و نقل از سایت ورزش بانوان؛ مسابقات ورود به اردوی مقدماتی تیم‌ ملی تکواندوی بانوان روز دوشنبه اول مهر در ۴ وزن المپیکی و در فدراسیون تکواندو برگزار شد.

روز زیبای غزل سلطانی و شکست غیر منتظره ناهید کیانی

در وزن اول المپیکی منهای ۴۹ کیلوگرم اوضاع به کام نماینده جوان استان سمنان پیش رفت. غزل سلطانی در روز کم فروغ و ناامید کننده ناهید کیانی نمایشی تحسین برانگیز داشت.

در این وزن و در دور اول مبینا کلی وند با پیروزی ۱۸ بر ۹ به دور دوم صعود کرد، غزل سلطانی ۵ بر صفر سارا میزبان را برد و سپیده سفری ۸ بر ۴ برابر یلدا احمدی نسب به پیروزی رسید.

در دور دوم، اتفاق بزرگ و غیر منتظره در مسابقه ناهید کیانی و مبینا کلی وند رقم خورد. در حالی که پیش بینی می شد ناهید کیانی برای حذف مبینا کلی وند کار پیچیده ای نداشته باشد، این تکواندوکار جوان شگفتی ساز شد و ۹ بر ۶ ناهید را شکست داد و از دور مسابقات حذف کرد.

نگار اسماعیلی نیز ۱۵ بر ۴ زهرا علیزاده را برد و حریف مبینا کلی وند در نیمه نهایی شد. در سوی دیگر، غزل سلطانی ۱۸ بر ۱۰ نگار قدیانی را حذف کرد و مسابقه مریم ملکوتی خواه و سپیده سفری به سود ملکوتی خواه پایان یافت.

در نیمه نهایی نگار اسماعیلی سرانجام ترمز مبینا کلی وند را کشید و با پیروزی ۸ بر ۳ برابر او به فینال رفت. غزل سلطانی نیز در ادامه روز خوب خود ۸ بر ۳ مریم ملکوتی خواه را شکست داد. در فینال، غزل سلطانی، نگار اسماعیلی را ۲۱ بر ۱۷ از پیش رو برداشت.

این موفقیت برای غزل، ادامه مسیر شیرین او پس از کسب مدال طلای نوجوانان آسیا در اردن است. بدین ترتیب غزل سلطانی و نگار اسماعیلی در این وزن در اردو حضور خواهند داشت. مهلا مومن زاده، دارنده مدال نقره مسابقات جهانی منچستر به طور خودکار در این وزن، اردونشین است.

نمایش خیره کننده کوثر اساسه و تلخ کامی شیدایی‌ها

در وزن دوم المپیکی منهای ۵۷ کیلوگرم، در دور اول سارا احدی نیا ۱۷ بر ۴ نیان شامحمدی، تکواندوکار کردستانی را شکست داد و نرگس میرنوراللهی ۹ بر صفر پریسا ادراکی را حذف کرد.

مسابقه دیدنی الهه شیدایی و تینا مدانلو، ستاره‌های مازندرانی ۸ بر ۴ به سود الهه شیدایی پایان یافت و نگین ناصربخت ۷ بر صفر مقابل آیدا خورشیدی پیروز شد. برتری ۱۷ بر ۸ شاپرک نجفی برابر مائده عالی پور او را به مرحله دوم برد و آرمینا احمدی تکواندوکار یزدی نیز ۱۰ بر ۴ بیتا صنعتی را حذف کرد.

در دور دوم، زهرا شیدایی پس از استراحت در دور اول در مصاف با سارا احدی نیا، تکواندوکار اصفهانی قاطعانه ۱۳ بر یک پیروز شد و نرگس میرنوراللهی در مصافی نفس گیر با الهه شیدایی ۴ بر ۲ به برتری رسید.

نگین ناصربخت نیز ۱۰ بر ۵ مقابل شاپرک نجفی صاحب برد شد و کوثر اساسه نیز در اولین مسابقه خود توانست ۲۵ بر ۸ آرمینا احمدی را شکست دهد.

در نیمه نهایی نرگس میرنوراللهی در ادامه موفقیت‌های خود در اولین روز پاییز این بار از سد دیگر شیدایی باقی مانده در جدول گذشت و زهرا شیدایی را ۵ بر ۴ برد تا روز تلخی برای مازندرانی‌های وزن دوم رقم زده شود.

کوثر اساسه نیز نگین ناصربخت را در رقابتی که شانه به شانه پیش رفت شکست داد و در نهایت در فینال این وزن ۲۴ بر ۵ برابر نرگس میرنوراللهی پیروز از میدان خارج شد. کوثر اساسه و نرگس میرنوراللهی در وزن دوم المپیکی فرصت حضور در اردو را به دست آوردند.

نگین ناصربخت البته این فرصت را داشت که شکست برابر اساسه را جبران کند اما در مسابقه تعیین کننده برابر نرگس میرنوراللهی بازنده شد و نرگس همراه با کوثر وارد اردو شدند. کوثر اساسه در حالی در این مسابقات در قله قرار گرفت که مدت بسیار کمی است که پس از آسیب دیدگی تمرینات خود را آغاز کرده است.

وزن سوم المپیکی در سیطره یلدا ولی نژاد

در وزن سوم المپیکی، یلدا ولی نژاد بی رقیب بود؛ ستاره خوش تکنیک تیم ملی، با وجود جوانی مسیر تکامل فنی را با سرعت طی می‌کند و نمایشی کاملاً امیدوارکننده دارد. رقابت با یلدا دشوار به نظر می‌رسد گرچه عملکرد آناهیتا توکلی در انتخابی تیم شایسته و جذب کننده بود.

در وزن سوم المپیکی منهای ۶۷ کیلوگرم که در مقایسه با اوزان اول و دوم، شرکت کنندگان به مراتب کمتری داشت در دور اول زینب اسدی، تکواندوکار همدانی ۱۳ بر ۷ فاطمه کرمی را شکست داد و طیبه پارسا ۱۰ بر ۴ راضیه رنگرز زاده را برد.

در نیمه نهایی یلدا ولی نژاد خوش تکنیک به راحتی و مقتدرانه ۱۵ بر یک زینب اسدی را شکست داد و مصاف آناهیتا توکلی و طیبه پارسا با برد ۱۶ بر ۵ آناهیتا توکلی به پایان رسید. در فینال این دسته وزنی، یلدا ولی نژاد ۱۶ بر ۵ آناهیتا توکلی را شکست داد.

یلدا ولی نژاد  پس از انتخابی به عنوان فنی‌ترین تکواندوکار فصل گذشته جام کوثر (لیگ جوانان و بزرگسالان)، تجربه حضور در المپیک جوانان و مسابقات قهرمانی جهان و رقابت در رویدادهای داخلی، وزن سوم را در سیطره خود دارد. او و آناهیتا توکلی، در اردوی ملی حضور خواهند داشت.

زینب اسماعیلی اردونشین شد

در وزن چهارم المپیکی و دسته به اضافه ۶۷ کیلوگرم، در دور اول مهدیس خراسانی از اصفهان، نفیسه رنگرز زاده از خراسان رضوی را حذف کرد اما در نیمه نهایی به زهرا پور اسماعیل، تکواندوکار مازندرانی ۲۱ بر ۱۱ باخت.

در سوی دیگر جدول، ابتدا زینب اسماعیلی با برتری ۲۶ بر یک برابر شهربانو دامغانی نژاد شکستی سنگین و دور از انتظار را به شهربانو تحمیل کرد. این شکست برای شهربانو دامغانی نژاد قابل پیش بینی نبود. به عبارت صریح تر این باخت ناامید کننده به نظر می رسد.

با این وجود شکست سنگین به دامغانی نژاد فرصت می دهد تا واقعیت ها مواجه شود و ضعف هایش را رفع کند. البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که شهربانو دامغانی نژاد یکی دو روز پیش از مسابقه دچار سرماخوردگی شدیدی شده بود و از نظر بدنی، توان کافی برای رقابت با حریف را نداشت.

صفا ارجمندی با شکست ۴ بر ۲۷ برابر ملیکا میرحسینی که کاملا آماده به نظر می رسید از دور مسابقات کنار رفت. در نیمه نهایی ملیکا میرحسینی ۱۴ بر ۶ زینب اسماعیلی را برد و در دیدار نهایی این وزن ۱۴ بر یک زهرا پور اسماعیل را شکست داد.

با توجه به این که زهرا پور اسماعیل در فینال با اختلاف ۱۳ امتیاز به ملیکا میرحسینی باخت و همچنین از سوی دیگر طبق قرعه کشی رندوم و سیستمی در سمت آسان جدول قرار گرفته بود در مسابقه نهایی انتخابی به دیدار زینب اسماعیلی که با ۸ امتیاز اختلاف به میرحسینی باخته بود رفت.

این مسابقه با برتری قاطع زینب اسماعیلی همراه شد تا به نوعی حق به حقدار برسد و زینب اسماعیلی جواز حضور در اردو را کسب کند. زینب اسماعیلی اکنون به همراه ملیکا میرحسینی سهمیه ورود به اردو در وزن چهارم را کسب کرده است.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::