شما اینجا هستید

تیتریک » ۲۴ مهر روز ملی پارالمپیک | پاراتکواندو در صدر دیگر رشته

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، ۲۴ مهر روز پارالمپیک است و معمولا در این روز بسیاری از رشته ها و فدراسیون ها سعی می کنند که عملکرد خود را در رشته های پارالمپیکی هم نشان بدهند.

سال گذشته کمیته ملی پارالمپیک توافق نامه ای را امضا کرد و بر اساس آن تعدادی از رشته های ورزش جانبازان و معلولان را به فدراسیون های ملی واگذار کرد تا به جای فعالیت در زیر نظر فدراسیون جانبازان و معلولان هر رشته ای توسط فدراسیون خودش اداره شود. مثل پارا تیر و کمان که به فدراسیون تیر و کمان واگذار شد و یا دو چرخه سواری و قایقرانی که به فدراسیون های ملی واگذار شدند.

برخی از این رشته ها بعد از واگذاری با مشکلاتی روبرو شدند اما یکی از رشته هایی هم که زیر نظر فدراسیون مربوط اداره می‌شود، پارا تکواندو بود. رشته ای که از مدت‌ها قبل حتی قبل از امضای تفاهمنامه بین کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون تکواندو زیر نظر این فدراسیون فعالیت می کرد اما این فعالیت از زمان امضای این تفاهمنامه جدی تر هم شده است. ورزشکاران جانباز و معلول همگام در کنار سایر ورزشکاران فعالیت و در سالهای اخیر نیز موفقیت های چشمگیری را در این بخش کسب کرده‌اند. این ورزشکاران همانند سایر تکواندوکاران در حال حاضر به دنبال کسب سهمیه برای حضور در بازی‌های ۲۰۲۰ توکیو هستند و حتما همین نکته هم می تواند به لحاظ مالی فشار جداگانه ای را به فدراسیون تکواندو وارد کند و هم به لحاظ مدیریت و برنامه ریزی کار جداگانه ای محسوب می شود.

همین الان که تیم ملی تکواندو راهی مسابقات گرند پری در صوفیه بلغارستان شده در کنار این تیم هم اصغر عزیزی ورزشکار پارالمپیکی تمرینات خود را پیگیری می کند تا بتواند امتیازات لازم را برای بازی های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو به دست بیاورد.

البته پاراتکواندوی ایران تا کنون یک سهمیه برای حضور در بازی های توکیو توسط پور رهنما کسب کرده و حالا به دنبال دومین سهمیه هم هستند.

مهدی پور رهنما با کسب ۲۵۸.۱۲ امتیاز با اقتدار در صدر است و سهمیه پارالمپیک را در وزن ۷۵- کیلوگرم و کلاس K44 به دست آورده است.

اصغر عزیزی هم در وزن ۷۵ + کیلوگرم (K44) با ۱۸۴.۶۷ امتیاز در رده پنجم قرار دارد. البته چند ورزشکار پارتکواندوی ایران در کلاس هایی که المپیکی نیست جایگاه بسیار خوبی دارند.

مهدی بهرامی آذر در وزن ۷۵+ کیلوگرم و کلاس K43 در رده دوم قرار گرفته است. در K42 و در وزن ۶۱- کیلوگرم سعید صادقیانی پور هم با اقتدار در صدر قرار دارد.

همین موارد می تواند نشان دهنده برنامه ریزی درست برای این رشته باشد که باعث حرکت رو به جلو شده است. عملکردی که باید الگوی دیگر فدراسیون ها قرار بگیرد که بین ورزشکاران پارالمپیکی خود با دیگران تفاوتی قائل نشوند.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::