شما اینجا هستید

اخبار برتر » لزوم آنالیز داوران در مسیر کسب سهمیه المپیک

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، سومین دوره مسابقات گرندپری سال ۲۰۱۹ در حالی در صوفیه بلغارستان برگزار شد که در وزن ۶۸- کیلوگرم مردان، میرهاشم حسینی در مرحله یک چهارم نهایی در حالیکه چندین امتیاز از حریف خود پیش بود، در یک دقیقه پایانی بازی علاوه بر از دست دادن امتیاز، ۱۰ اخطاره و بازنده شد.

پس از این باخت کادر فنی اعتراضی را نسبت به قضاوت داور وسط ارائه داد و دلیل اصلی باخت میرهاشم را اشتباه داوری دانست.

بررسی مسابقه نشان می دهد که امتیاز میرهاشم در چند مورد ابطال و به وی اخطار گرفتن داده شد و در موردی دیگر ۳ امتیاز وی باطل و مجددا اخطار گرفتن به وی داده شد. این عکس العمل داور از آنجایی می تواند اشتباه داوری باشد که طبق آخرین تفسیر ارائه شده از قانون گرفتن، گرفتن زیر یک ثانیه مشمول اخطار نمیشود و تنها برای گرفتن های مشهود بایستی اخطار داده شود.

اما منصفانه بنگریم، این اقدام داور بیش از اینکه “اشتباه” باشد، “سخت گیری” بوده است و بازیکنان و کادرفنی تیم ملی باید نسبت به احتمال وقوع چنین اتفاقاتی هوشیار و برای آنها خود را آماده کنند. این بدین معنی است که کادرفنی باید داوران را رفتارشناسی کرده و نسبت به حساسیتهای آنها اشراف داشته باشند و در طول هر مسابقه از رفتاری که داوروسط نسبت به آن حساسیت دارد، اجتناب کنند.

به نظر میرسد بصورت نسبی داوران قضاوت کننده در گرندپری ها افراد ثابتی باشند. از اینرو ضروری است با توجه به حساسیت فینال گرندپری، کادرفنی و بازیکنان آنالیزهایی بر روی داوران داشته باشند تا بتوانند در مسابقات حساس بهترین عملکرد را داشته و اسیر داور وسط نباشند.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::