شما اینجا هستید

اخبار برتر » شکست بانوان تکواندو در راه رسیدن به گرنداسلم چین | نیاز به حضور متعدد بانوان در تورنمنت‌های مختلف

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، تیم ملی تکواندوی بانوان ایران با 5 نماینده در مسابقات انتخابی گرند اسلم چین حضور پیدا کرده بود که هر 5 نفر هم در نهایت با شکست مقابل رقبای خود و بدون اینکه به مدالی دست پیدا کنند، به کار خود پایان دادند. کوثر اساسه، مهلا مومن زاده، کیمیا همتی، یلدا ولی نژاد و ملیکا میر حسینی پنج بانوی تکواندوکار ایران بودند که برای کسب سهمیه حضور در گرند اسلم چین راهی ووشی شدند که هر پنج نفر با شکست به ایران برگشتند.

مهلا مومن‌زاده (49- کیلوگرم)، کوثر اساسه (وزن 57- کیلوگرم)، کیمیا همتی و یلدا ولی‌نژاد (وزن 67- کیلوگرم) و ملیکا میرحسینی (وزن 67+ کیلوگرم) 5 نفری بودند که در غالب نفرات تیم ملی به این مسابقات رفتند که هر 5 نفر هم در نهایت نتوانستند سهمیه حضور در مسابقات گرند اسلم چین را کسب کنند.

همچنین تینا مدانلو و بیتا صنعتی در وزن 57- کیلوگرم  نمایندگان دیگر ایران در این مسابقات بودند که به صورت آزاد و نه در قالب تیم ملی در انتخابی گرند اسلم شرکت کرده بودند اما آنها نیز با شکست در گام اول وداعی زودهنگام با مسابقات ووشی داشتند.

شاید در نگاه اول این نتایج بسیار اسف بار و ناامید کننده باشد. به هر حال هفت نفر رفته اند و در نهایت هم هیچ کدام نتوانسته اند که در بین سه نفر اول قرار بگیرند که سهمیه حضور در گرند اسلم چین به نام آنها ثبت شود. نتیجه ضعیف و دور از انتظار بود اما واقعیت این است که چرا باید این نتیجه را دور از انتظار دانست؟

اگر اندکی وضعیت تکواندوکاران بانوان ایران با رقبای خارجی آنها قیاس شود به وضوح مشخص است که اصلا نباید نتایج مسابقات انتخابی گرند اسلم چین را دور از انتظار دانست.

باید کارنامه رقبایی که مهلا مومن زاده و یا کوثر اساسه و یا کیمیا همتی و یا حتی ملیکا میر حسینی را شکست دادند را مورد بررسی قرار داد تا متوجه شد که شاید تورنمنت هایی که تمامی بانوان تکواندوی ایرانی در مسابقات بین المللی رفته‌اند به اندازه یک نفر از این رقبا نبود. هر کدام از این نفرات تعداد حداقل مسابقاتی که در آن شرکت کرده اند دو رقمی است ولی همه تصور دارند که باید بانوان تکواندو ایران بتواند از سد این نفرات بگذرد!

هر زمان بانوان ایران توانستند که در طول سال 4 یا 5 تورنمنت مهم بین المللی را بروند شاید بتوان آنگاه این دو را با هم قیاس کرد. در حال حاضر بانوان تکواندوی ایران از همین حضور در مسابقات باید خوشحال باشند. باید خوشحال باشند که فرصت مبارزه با تعدادی از رقبای مطرح خود را به دست آوردند؛ حال اینکه این حضور منجر به موفقیت نشده را نباید به آنها خرده گرفت. 

زمانی که امکاناتی نسبی برای این تیم ها فراهم شد و این تکواندوکاران حداقل از حمایت‌هایی خارج از مجموعه تکواندو برخوردار شدند و تواسنتند در طول سال چندین تورنمنت مهم بین المللی را پشت سر بگذارند آنگاه می‌توان از این افراد انتظار معجزه داشت وگرنه با این وضعیت فعلی باید قدردان زحمات و تلاش‌های این بانوان بود.

به خصوص الان که برای رسیدن به المپیک باید رنکینگ بسیار خوبی را داشت و رقبای تیم ایران در بهترین شرایط ممکن قرار دارند. البته بانوان ایرانی هم می توانند این وضعیت را برای خود رقم بزنند اما نیاز است که در تورنمنت های متعددی حضور داشته باشند اما با این گرانی نرخ ارز و مشکلات مشابه واقعا چنین چیزی ممکن است؟

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::