شما اینجا هستید
اخبار برتر » اما و اگرهای کسب سهمیه المپیک؛ آرمین، میرهاشم و سجاد فقط یک قدم تا توکیو

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس به نقل از “ورزش سه”، آخرین آوردگاه رسمی کسب امتیاز برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو از طریق رنکینگ سیستم در حالی ۱۵ و ۱۶ آذر در مسکو روسیه برگزار می شود که همه کشورها با تمام قدرت پا در این میدان گذاشته و انتظار برگزاری مسابقات حساس و تماشایی می رود.

تیم ایران با ۴ ورزشکار در سه وزن در این مسابقات حضور داشته و هر ۴ نفر شانس کسب امتیاز و قرار گرفتن در بین نفرات برتر وزن خود را دارند. در وزن اول آرمین هادی پور هم اکنون با ۳۳۶٫۱۹ امتیاز در جایگاه چهارم قرار دارد و در پایان امسال و پس از کسر تمامی امتیازات ممکن امتیازاتش به ۳۲۸٫۰۴ خواهد رسید که بدون امتیاز فینال گرندپری بازهم جایگاه چهارم را برای وی به ارمغان خواهد آورد. در این وزن نفرات اول و دوم اهل کشور کره می باشند لذایکی از آنها از جدول حذف خواهد شد و آرمین یک پله دیگر امکان صعود دارد.


آرمین صرفا با حضور در مسابقات روسیه سهمیه خود برای توکیو را قطعی کرده است مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد و آن این است که در روسیه، نمایندگان روسیه و ایتالیا که هم اکنون پشت سر آرمین قرار دارند اول و دوم شوند و آرمین بازی اول خود را ببازد، که بعید به نظر می رسد. اما نکته ای که آرمین باید به آن توجه کند اینست که او باید سعی کند در پایان سال رتبه خود را در یکی از جایگاه های ۲ و ۳ تثبیت کند تا در قرعه کشی المپیک تا قبل از مسابقه فینال با کره جنوبی رودررو نشود.

در وزن دوم اما قصه به شکل دیگری است. میرهاشم حسینی که با کینه توزی انگلیسی ها راهش برای توکیو بسیار سخت شد در آخرین رنکینگ اعلامی با ۲۹۶٫۸۸ امتیاز در رده هفتم قرار دارد و پیش از انصراف ابوغاش اردنی از حضور در مسکو، برای کسب سهمیه چاره ای جز حضور در فینال نداشت. اما هم اکنون کارش راحتتر شده و با یک مدال برنز نیز می تواند مسافر توکیو باشد. البته به شرطی که در آنسوی جدول دنیسنکو روسی بر سیندن انگلیسی پیروز نشود. میرهاشم که بیشتر امتیازات خود را در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ جمع آوری کرده در پایان امسال کمترین ریزش امتیاز را دارد و بدون در نظر گرفتن امتیاز مسکو با ۲۸۶٫۸۷ امتیاز در رده هفتم خواهد ایستاد که با توجه به عدم حضور ابوغاش، میرهاشم تنها با یک برد می تواند حریف اردنی را پشت سر بگذارد. و با در نظر گرفتن اینکه در این وزن بین ژائو چینی و دای هون لی کره ای و احتمالا سیندن انگلیسی، یکی در گرند اسلم اول خواهد شد، نفر ششم رنک نیز به المپیک راه پیدا خواهد کرد. حسینی در این وزن حتی با کسب مدال طلا، نخواهد توانست به بالاتر از جایگاه چهارم صعود کند. در این وزن سروش احمدی نیز اگر مدال طلا را کسب کند می تواند امیدوار باشد تا در بین ۶ نفر برتر وزن خود قرار بگیرد.

اما در وزن چهارم کار سجاد مردانی سخت تر است. سجاد مردانی که در آخرین رنکینگ اعلامی با ۲۶۰٫۷۶ امتیاز دو پله نزول کرده و در جایگاه هفتم ایستاده است، در پایان امسال نیز نزولی بیشتر داشته و بدون در نظر گرفتن امتیاز مسکو، تا رتبه نهم نزول خواهد داشت. چرایی این امر به آنجا بر می گردد که در پایان سال ۲۰۱۹، ۲۰ امتیاز باقی مانده سجاد از سال ۲۰۱۵ و ۲۰ امتیاز مدال طلای فینال گرندپری سال ۲۰۱۶ از امتیازاتش کسر خواهد شد و با توجه به امتیازاتی که رقبای سجاد در مسابقات قهرمانی اروپا ۲۰۱۹ کسب کرده اند از وی پیشی خواهند گرفت. از اینرو سجاد برای حضور در المپیک باید در مسکو مدال طلا را کسب کند و یا چشم انتظار مسابقات گرند اسلم بماند و در صورت کسب جایگاه بهتر از کیودواین کره ای در این مسابقات، خود را مسافر توکیو بداند.

در پایان امید است تیم ملی تکواندوی ایران که در ۲ سال اخیر با برنامه ریزی اصولی و همدلی تیمی، مسیر رو به رشدی را طی کرده است بتواند هر سه سهمیه ممکن المپیک توکیو را کسب و در این رویداد مهم سربلند باشد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::