شما اینجا هستید

اخبار برتر » بی باک: کسب دو سهمیه المپیک را تبریک می‌گویم | تکنیک‌ها و مهارت پایه را باید از باشگاه‌ها به بازیکنان یاد داد

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، مهدی بی‌باک در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم،  در خصوص عملکرد ملی‌پوشان تکواندو ایران در مسابقات فینال گرندپری اظهار داشت: خدا کمک کرد و موفق به کسب دو سهمیه المپیک شدیم. امیدوارم سجاد مردانی نیز در مسابقات گرنداسلم نتیجه بگیرد و سومین سهمیه را از این رقابت‌ها کسب کنیم. سجاد مردانی تجربه حضور در المپیک گذشته را داشته و شایستگی لازم برای حضور در المپیک توکیو را دارد.

وی در خصوص شکست ملی‌پوشان در لحظات پایانی مقابل رقبای خود عنوان کرد: بچه‌ها در کنترل بازی مشکل دارند و امیدوارم کادرفنی به این موضوع رسیدگی  و تمرینات را به گونه‌ای طراحی کند تا بچه‌ها در حفظ، کنترل و مدیریت بازی مسلط باشند. میرهاشم حسینی در بازی مقابل دایی هون لی و ژائو، آرمین هادی‌پور مقابل پوپف و مردانی مقابل کیو دون این، مبارزات خود را جلو بودند و در نهایت مسابقه را واگذار کردند.

سرمربی سابق تیم ملی تکواندو تصریح کرد: باید بررسی شود عدم مدیریت بچه‌ها به خاطر مشکلات روحی و روانی بوده یا آنها از لحاظ مدیریت مسابقه دچار ضعف هستند که این اتفاقات افتاده است. در مجموع به فدراسیون و بچه‌ها کسب دو سهمیه المپیک را تبریک می‌گویم و امیدوارم سهمیه سوم نیز کسب شود تا در المپیک توکیو که جایگاه اصلی ما است نتیجه لازم را بگیریم

بی‌باک با تاکید بر اینکه رنکینگ منتهی به المپیک در مشخص شدن جدول مبارزات بازیکنان تیم ملی تاثیرگذار خواهد بود، گفت: از الان مشخص نیست جدول مسابقات المپیک چگونه چیده می‌شود و آخرین رنکینگ منتهی به المپیک این موضوع را مشخص خواهد کرد. کادرفنی تیم ملی باید به این موضوع نیز دقت کند و در محاسبات خود این موضوع را مدنظر قرار بدهد. کادرفنی، فدراسیون تکواندو و بچه‌ها باید از تجربیات المپیک گذشته استفاده کرده و جلوی اشتباهات ادوار و دوره‌های گذشته را بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بچه‌های ما نه تنها  از ضربات چرخشی استفاده نمی‌کنند بلکه هر سه بازیکن ما در مبارزاتی که واگذار کردند دو یا سه ضربه چرخشی دریافت کردند. مشکل عدم استفاده از ضربات چرخشی به مربی تیم ملی بر نمی‌گردد و باید از پایه روی آن برنامه‌ریزی کرد. بازیکنی که به اردوی تیم ملی می‌رسد و هنوز ضربه چرخشی را بلد نیست و یاد نگرفته، مربی تیم ملی نمی‌تواند این موضوع را به او یاد بدهد. تکنیک‌ها و مهارت پایه را باید از باشگاه‌ها به بازیکنان یاد داد و در تیم ملی نمی‌توان این مسائل را آموزش داد.

سرمربی سابق تیم ملی تکواندو گفت: دریافت ضربات چرخشی از سوی بازیکنان تیم ملی به عدم مدیریت مسابقه آنها ارتباط داشت. وقتی می‌بینیم یک بازیکن یک بار ضربه چرخشی دریافت کرده، سریعا باید در تاکتیک مبارزه تغییر و با تعویض گارد یا بستن بازی، ضربات چرخشی حریف را خنثی کند. میرهاشم حسینی ۸ امتیاز از رقیب خود پیش بود، اما با دریافت سه ضربه تی‌چاگی ۴ امتیازی و از دست دادن ۱۲ امتیاز، بازی را از دست داد. بازیکن استرس و اضطراب نیز دارد و من این روزها را با بازیکنان چشیده‌ام و می‌دانم این مسائل نیز در عملکرد آنها تاثیرگذار بود.

بی‌باک خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم اگر در مسابقات قبلی بچه‌ها را بیشتر آماده می‌کردیم و فشار را روی گرندپری بلغارستان و کسب امتیازات از آن مسابقات می‌گذاشتیم، بچه‌ها در روسیه با فراغ بال بیشتری بازی می‌کردند. کادرفنی باید به مشکلات رسیدگی کند و امیدوارم با برطرف شدن آنها در اصلی‌ترین مسابقه که المپیک است نتیجه بگیریم. در المپیک گذشته ما دو بازیکن رنکینگ یک و یک بازیکن رنکینگ سه دنیا داشتیم، اما متاسفانه فشارهای زیاد روی بازیکنان تاثیر منفی در عملکرد آنها گذاشت.

وی با اشاره به فشار روحی و روانی  ملی‌پوشان گفت: فشار روحی و روانی در فینال گرندپری روسیه روی بچه‌ها زیاد بود. فقط نمی‌توانیم به حرف بگویم فشار روی ما نیست و روانشناس داریم. این فشار را از روی صورت بچه‌ها می‌توانستم احساس کنم و شاید یکی از دلایلی که وقتی بازیکنان ما جلو بودند و امتیازات زیادی از دست می‌دادند به خاطر اضطراب و استرس آنها بود.

سرمربی سابق تیم ملی تکواندو در خصوص شانس مردانی برای کسب سهمیه المپیک از طریق مسابقات گرنداسلم اظهار داشت: اگر مسابقه فینال سجاد مردانی را از عملکرد او در این مسابقات فاکتور بگیریم، او در سه بازی اول خود خیلی خوب بازی کرد. خیلی خوشحال بودم که سجاد تا این حد آماده است که حتی وقتی عقب است، تلاش می‌کند و نتیجه را برمی‌گرداند. این باید همیشه در سجاد وجود داشته باشد.

بی‌باک افزود: متاسفانه در بازی فینال هم بازی از دست مردانی خارج شدو فشار روحی و روانی کسب مدال طلا برای جواز ورود به المپیک روی عملکردش تاثیر گذاشت. ثانیه به ثانیه با این بچه‌ها بودم و حس کردم وقتی مردانی سه امتیاز عقب افتاد، اندوه بزرگی در صورتش شکل گرفت. مردانی شایسته حضور در المپیک است و با توجه به تجربه حضور در المپیک گذشته، خیلی می‌توان روی کسب مدالش حساب کرد. مردانی نه تنها شایسته کسب سهمیه است بلکه شایستگی کسب مدال المپیک را دارد.

وی در پایان به تسنیم گفت: در شرایط فعلی همه باید دست به دست هم بدهیم و  به مردانی کمک کنیم. اگر خوب فکر کنیم متوجه می‌شویم کسب هر مدال در المپیک باعث افتخار تمام ایرانی‌ها است. امیدوارم هر کمکی از هر کسی در هر جایگاهی بر می‌آید برای تیم ملی انجام بدهد، اما باید  واقع بین هم باشیم. اینکه بگویم خیلی از بزرگان دنیا در فینال گرندپری باختند، حرف اشتباهی است، چرا که در فینال گرندپری فقط بزرگان تکواندو حضور دارند. بچه‌ها ما چیزی از بزرگان دنیا کم ندارند و همه قهرمان جهان، بازی‌های آسیا و  آسیا هستند.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::