شما اینجا هستید
اخبار برتر » عسکری: به غیر از ملکی، کسی دعوت کمک به ما را نپذیرفت/ ۵ میلیون دغدغه ملی‌پوشان المپیکی را حل نمی‌کند

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس و به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ تیم ملی تکواندو ایران پس از پایان رقابت‌های گرندپری و گرنداسلم در سال ۲۰۱۹ موفق به کسب دو سهمیه المپیک شد.

نشست خبری اعضای کادر فنی تیم ملی تکواندوی ایران، امروز (چهارشنبه) با حضور فریبرز عسکری سرمربی تیم ملی، آرش فرهادیان مدیر سازمان تیم‌های ملی، علی محمد بسحاق و وحید عبدالهی و کادر پزشکی و روانشناس تیم ملی تکواندو برگزار شد.

در ابتدای این نشست، فرهادیان با اشاره به اینکه در پایان ماراتن چهار ساله رنکینگ سیستم فقط سه کشور موفق به کسب سه سهمیه شدند، اظهار داشت: کره جنوبی، روسیه و اسپانیا کشورهایی بودند که در بخش مردان به سه سهمیه رسیدند و هیچ کشوری نتوانست چهار سهمیه کامل را از آن خود کند.

وی افزود: از همان ابتدا اشاره کردیم در بهترین شرایط توان رسیدن به سه سهمیه را داریم. قبل از فینال گرندپری سهمیه هادی پور مشخص شده بود. اتفاقات تلخ مسابقات جهانی منچستر موجب شد تا تاثیر منفی زیادی برای ما داشته باشد. از اینکه در نهایت از طریق رنکینگ سیستم به ۲ سهمیه رسیدیم، خوشحال هستیم و تلاش می‌کنیم در بخش زنان نیز فروردین ماه در مسابقات گزینشی قاره آسیا به ۲ سهمیه برسیم.

سپس عسکری در ابتدای صحبت‌های خود، گفت: فدراسیون جهانی پروسه پیچیده و طولانی را برای کسب سهمیه طراحی کرده بود. در این مسیر، درصدی از امتیازات گذشته حذف می‌شد و همین مساله کار را سخت کرد.

وی تصریح کرد: سجاد مردانی بعد از المپیک ریو تا مدت طولانی در شوک این مسابقات بود و در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نتوانست به مدال‌های خوبی برسد، اما از زمانی‌که در خدمت تیم ملی بودم او از سال گذشته در گرندپری منچستر بازگشت خوبی داشت. مردانی در ۱۴ مسابقه شرکت کرد و به ۱۲ مدال رسید که آمار خیره کننده‌ای است. هرچند او به سهمیه المپیک نرسید، اما عملکردش قابل تقدیر است.

سرمربی تیم ملی تکواندوی ایران افزود: نفرات نیجریه، اسلونی و انگلیس که در سنگین وزن بالاتر از نماینده ایران به سهمیه رسیدند در گرندپری مدالی نداشتند، اما سجاد مردانی با وجود شایستگی به دلیل اینکه ۲ سال را از دست داده بود به حقش نرسید. او به تمام معنا یک کاپیتان بود و باید از اقداماتش تشکر کنم.

عسکری ادامه داد: روزی که بازیکنان وارد تمرینات می‌شوند، همه را برنده می‌دانم. این جوانان می‌توانستند در کار، زندگی و تحصیل شرایط بهتری داشته باشند اما سختی‌ها را به جان خریدند.

وی افزود: «رادیک عیسی‌اف» قهرمان دوره قبل المپیک از جمهوری آذربایجان به سهمیه از طریق رنکینگ سیستم نرسید. اکنون که ما ۲ سهمیه گرفته‌ایم، دیگر نمی‌توانیم در مسابقات آسیایی برای کسب سهمیه شرکت کنیم. سجاد مردانی را در ۳۱ سالگی احیا کردیم و در ابتدای کارمان برخی انتقاد می‌کردند که چرا یک بازیکن تمام شده را در تیم نگه داشتیم، اما او ثابت کرد که توان بالایی دارد.

سرمربی تیم ملی ایران ادامه داد: باید تکلیف‌مان را با خودمان مشخص کنیم و جامعه ورزش ما نتیجه گرا هستند. اگر از روز اول دست ما را بازمی‌گذاشتند و تنها در المپیک نتیجه می‌خواستند، هیچ حرفی نبود. اگر در گذشته نتیجه‌مدار نبودیم و اجازه می‌دادند کارمان را انجام می‌دادیم، اکنون سجاد المپیکی بود.

عسکری تصریح کرد: باید به مسابقات قهرمانی آسیا به عنوان رویدادی برای آینده نگه داریم. بعد از المپیک ۲۰۲۰ می‌بایست هدایت تیم ملی در اختیار فردی که مورد اعتماد باشد قرار بگیرد تا او کارش را انجام دهد و در این مسیر باید همه به او کمک کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پشتوانه سازی در این رشته، گفت: در این خصوص باشگاه‌ها در لیگ تلاش می‌کنند، اما نگاه به نتیجه‌گرایی موجب می‌شود تا باشگاه‌ها نیز تنها به نتیجه فکر کنند. همین مسائل سبب می‌شود تا بازیکنان ما در مسابقات بین المللی کمتر به فکر استفاده از ضربات ریسکی باشند.

وی در مورد توان نفرات ایران برای رسیدن به مدال در المپیک، توضیح داد: از امروز مسیر متفاوتی را برای المپیک خواهیم داشت و با همکاران طراحی لازم را انجام داده‌ایم تا به ۲ مدال خوشرنگ در المپیک برسیم. شرایط در این رویداد با هر مسابقه دیگری متفاوت است و بیش از شرایط فنی، بحث آمادگی روانی تاثیر دارد. خودم سابقه حضور در المپیک بارسلون به عنوان بازیکن و المپیک لندن را در قامت سرمربی دارم و از این تجارب برای آماده‌سازی روانی و فنی بازیکنان استفاده خواهم کرد.

عسکری ادامه داد: در کشور ما آستانه تحمل مردم پایین آماده است و این شرایط در بچه‌ها و ورزشکاران ما دیده می‌شود. می‌پذیریم که در مبارزات اخیر در ثانیه‌های پایانی چند مبارزه نتیجه را از دست دادیم و باید با تلاش کادر فنی این مشکل را برطرف کنیم.

سرمربی تیم ملی تکواندو  ایران در خصوص همکاری با تیم ملی، گفت: از آینده فردی خبر ندارد. کشورهایی که نتیجه می‌گیرند به برنامه بلند مدت توجه می‌کنند. اگر من باشم که کارمان را ادامه می دهیم و چناچه فرد دیگری بیاید از وی حمایت می کنم تا چهار سال برنامه‌هایش را پیاده کند.

وی افزود: از همه عزیزان تکواندو خواستم تا کمک کنند، و به غیر از «حسن ملکی» هیچ فردی پا پیش نگذاشت و مگر ما چند نفر چقدر می‌توانیم وقت بگذاریم و کار کنیم. جامعه تکواندو و ورزش تحمل این را داشت که ما مردانی را به تمامی تورنمنت‌ها اعزام می‌کردیم تا امتیازات بیشتری بگیرد و یا از او به عنوان توریست یاد می‌کردند؟!

در ادامه فرهادیان با بیان اینکه باید در کار صادق باشیم، گفت: اگر مجموعه فدراسیون و تکواندو از اتفاقات اطلاعی نداشته باشند و تنها رسانه‌ها بدانند که خودشان از رخدادها و برنامه ها مطلع هستند، جای تعجب است. مردانی از سه تورنمنت متوالی از مجموعه ۶۰ امتیاز زیر ۱۲ امتیاز کسب کرد،  چراکه مصدوم بود و اتفاقات عجیبی برای او رخ داد.

وی افزود: کادر فنی برنامه‌های مختلفی برای رسیدن به سه سهمیه داشت و مردانی نیز در فینال گرندپری آماده بود. نمی‌خواهیم توجیه کنیم و به همین مقدار که سه سهمیه نگرفتیم، مقصر هستیم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم، اما باید بدانیم که اتفاقات زیادی رخ داد تا کاپیتان تیم ملی به المپیک نرسید.

مدیر تیم‌های ملی در خصوص شرایط تیم زنان، تصریح کرد: از هفته آینده اردوی تیم زنان آغاز می‌شود و ورزشکاران برای قهرمانی آسیا و سپس کسب سهمیه قاره‌ای آماده می‌شوند. در این شرایط اقتصادی مجوز گرفتیم علاوه بر تیم اصلی، تیم دیگری که از طریق جام ریاست فدراسیون جهانی سهمیه می‌گیرد را اعزام کنیم.

وی افزود: فرودین ماه برای کسب ۲ سهمیه زنان به چین می رویم و آرزو می‌کنیم زنان تکواندو به سهمیه برسند و همچون المپیک قبلی برای ورزش افتخار آفرینی کنند.

فرهادیان  در خصوص شرایط کیمیا علیزاده تنها بانوی مدال آور ایران در المپیک، گفت: متاسفانه با وجود تمام حمایت‌ها، بازهم او  آسیب دید و نتوانستیم در خدمت ایشان باشیم. او هر مقطعی آماده شود به اردو ملحق می‌شود و اگر آمادگی داشت همراه با تیم به مسابقات اعزام می‌شود.

سپس عسکری در خصوص جوانگرایی در آینده، عنوان کرد: علاقه زیادی دارم با جوانان کار کنم و این مساله را در باشگاه‌ها و تیم ملی اثبات کرده‌ام. بخشی من هستم و فدراسیون و افکار عمومی هم نقش مهمی دارند و همه می‌دانند که کار کردن با جوانان همچون حرکت روی لبه تیغ است. خبری هم از خداحافظی مردانی ندارم و حرفی که به من زد این بود که هنوز نتوانسته با خودش کنار بیاید و نیاز به زمان دارد تا در مورد آینده تصمیم‌گیری کنم. من به او پیشنهاد دادم با شرایط آمادگی خوبی دارد بماند و در مسابقات شرکت کند.

وی افزود: بچه ها نیاز به حمایت دارند و اگر آرمین هادی‌پور صحبتی در خصوص حمایت انجام  داده، حق داشته است. اکنون کل کشور بسیج شده‌اند تا به سرمربی استقلال پول برسانند تا در کشور ما مربیگری کند. مشکلات زیاد است و بازیکنان ما هم نیاز به حمایت دارند و حقوق پنج میلیون تومانی تا المپیک نمی‌تواند آنها را تامین کند. ما در اردو هوگوی الکترونیکی داریم، اما بازیکنان هوگوی اختصاصی مطلوب خواستند که به‌زودی وارد می‌شود و در اختیار تیم ملی قرار می‌گیرد.

سرمربی تیم ملی ایران گفت: اگر فرزندم اکنون می‌خواست به ورزش حرفه‌ای روی بیاورد مخالفت می‌کردم چراکه شرایط کشور خاص است و شرایط ورزش‌ها برابر نیست و تکواندوکاران همچون برخی رشته‌ها درآمد ندارند.

عسکری تصریح کرد: از دی ماه اردوی تیم ملی برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و همچنین المپیک آغاز می‌شود و بررسی می‌کنیم که آیا صلاح است تا هادی‌پور و حسینی در قهرمانی آسیا حضور یابند و اگر اینگونه نباشد مسیر دیگری را برای آماده‌سازی آنان در نظر خواهیم گرفت.

وی در خصوص شکست‌های تکراری بازیکنان ما برابر حریفان سرشناسی از کره‌جنوبی، توضیح داد: معتقدم در برخی موارد مدال‌های خوبی کسب نکردیم و باید بدانیم که فردی مثل «جون جانگ» از کره جنوبی که حریف هادی‌پور است همیشه به مدال طلا رسیده است.

سرمربی تیم ملی عنوان  کرد: بازیکنان ما ماشین نیستند و تلاش می‌کنیم تا مشکلات برطرف شود و بازیکنان  ما در زمین مسابقه به صحبت‌های کادر فنی به طور کامل گوش فرا می‌دهند. بخشی از این مساله به گذشته بازیکنان و باشگاه آنان برمی‌گردد در سایر کشورها بازیکنان در باشگاه‌ها همه چیز را می‌آموزند اما در ایران برخی نفراتی که به اردو می‌رسند، حتی تکنیک‌های پایه را نمی‌دانند.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::