شما اینجا هستید

اخبار برتر » ناطقی: سن برخی از داوران بالا است و با قوانین روز آشنا نیستند

Rate this post

منصور ناطقی داور بین المللی و کارشناس داوری تکواندو کشورمان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تکواندو پلاس در خصوص داوران قضاوت کننده در رقابت‌های داخلی گفت: داورانی که برای مسابقات کشوری اعزام می‌شوند باید در آزمون‌هایی شرکت کنند تا توانایی خود را به اثبات برسانند. سال گذشته دوره‌ای برای هماهنگ سازی داوران برگزار و خروجی آن برای قضاوت در مسابقات انتخاب شدند اما متاسفانه امسال چنین برنامه‌ای نداشتیم.

ناطقی افزود: به طور کلی داوران باید از لحاظ فیزیک بدنی، سن، به روز بودن اطلاعات، آگاهی از قوانین جدید واجرای آن و سرعت در تصمیم گیری در سطح بالایی قرار داشته باشند تا بتوانند این وظیفه مهم را بدون اشتباه انجام بدهند.

وی تصریح کرد: در قضاوت امکان خطا و اشتباه وجود دارد و نمی‌توان گفت داوران کامل هستند اما بخشی از این اشتباهات مربوط به سیستم‌های الکترونیکی و دوربین‌ها است چرا که نسبت به سیستم‌های جهانی به روز نیستند و درصد خطا میان داور و سیستم یکسان است.

داور بین المللی تکواندو افزود: با توجه به بالا بودن سن برخی داوران فکر می‌کنم نمیتوانند روی شیاپ‌چانگ مفید باشند و بهتر است برای داوری کنار زمین و جاهای دیگر استفاده بشوند، حتی بعضی از آنها به روز نیستند چراکه برای بالابردن اطلاعات و آگاهی تلاشی نمی‌کنند.

کارشناس داوری در خصوص اشتباهات داوری در لیگ توضیح داد: در مسابقات مهم کشوری باید از داوران آگاه و به روز استفاده بشود. به نظر من تنها ۲۵ داور در ایران سطح فنی و کارایی بالایی دارند و از باقی داوران باید در مسابقات دیگر استفاده کرد. همچنین بهتر است کمیته داوران دو دسته  A وB   در نظربگیرد و داوران را گروه بندی کنند چراکه تیم‌ها با پرداخت هزینه و تلاش زیادی که برای حضور در مسابقات انجام می‌دهند حقشان نیست که بخاطر یک اشتباه کوچک از سکوی قهرمانی پایین بیایند.

ناطقی در پایان گفت: البته ناگفته نماند کار قضاوت بسیار حساس است و نمی‌شود انتظار داشت بی خطا باشد. داوریمراکش بهترین داوری بود که برای المپیک انتخاب شد و سه بازی را قضاوت کرد اما در گرندپری در بازی که میان چین و انگلیس پیگیری شد با یک اشتباه خیلی بزرگ از دور داوری کنار گذاشته شد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::