شما اینجا هستید

اخبار برتر » اسبقی: خیلی بهتر می‌توانستم در زمینه برنامه‌ریزی و کسب سهمیه بیشتر، عمل کنیم

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، بهنام اسبقی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص حضورش در کادرفنی تیم تکواندو فرمانیه اظهار داشت: با حضور فرمانیه در لیگ برتر تکواندو و حضور هادی ساعی، قهرمان المپیک و استاد خضرایی در کنار این تیم، قرار شد به آنها کمک کنم تا از جوانان بیشتری در لیگ استفاده کنیم تا این نفرات آینده‌ تکواندو ایران باشد.

وی در خصوص کسب دو سهمیه برای تکواندو ایران عنوان کرد: مسیر طولانی برای کسب سهمیه المپیک طی کردیم و در نهایت موفق به کسب دو سهمیه شدیم، اما اعتقاد دارم خیلی بهتر می‌توانستم در زمینه برنامه‌ریزی و کسب سهمیه بیشتر عمل کنیم. در دو وزنی که موفق به کسب سهمیه شدیم نیز کار آسانی نداریم. در این اوزان بازیکنان بسیار خوبی حضور دارند و در کنار آن دو اعجوبه تکواندو جهان از کره‌جنوبی هستند.

قهرمان سابق تکواندو جهان تاکید کرد: در حال حاضر مهم باید کسب مدال در المپیک باشد، چرا که در مسیر کسب سهمیه المپیک خیلی موفق نبودیم و می‌توانستیم بهتر عمل کنیم. اگر قرار بود از طریق مسیر گرندپری و گرند اسلم کسب سهمیه کنیم باید موفق به کسب ۴ یا در نهایت ۳ سهمیه می‌شدیم. در وزن ۸۰- کیلوگرم، در حالی که چهار سال پیش ۲ تکواندوکار در میان نفرات مدعی کسب سهمیه داشتیم، در این دوره اصلا نماینده داشتیم که نشان می‌دهد پشتوانه‌سازی انجام ندادیم.

اسبقی در خصوص وضعیت وزن ۸۰+ کیلوگرم گفت: در این وزن با وجود سعید رجبی در کنار سجاد مردانی، اما نتوانستیم فشار کار را از روی دوش مردانی برداریم. در دوره گذشته شیوه ما این بود که نفر دومی را در هر وزن به مسابقات اعزام می‌کردیم تا رقبای بازیکن اصلی ما را شکست دهد و فشار کار را از روی نفر اولمان کم کند، اما در این دوره در این خصوص نیز ضعف داشتیم.

وی با اشاره به ضعف  تکواندو ایران در پروسه انتقال بازیکنان از رده‌های پایه به تیم ملی بزرگسالان گفت: تکواندو ایران در سالیان اخیر در رده نونهالان و نوجوانان در رده پسران و دختران قهرمان جهان بوده، اما نتوانستیم این بازیکن را به تیم بزرگسالان انتقال بدهیم. چرا کره‌جنوبی که در رده‌های پایه عملکرد ضعیف‌تری نسبت به ما دارد، موفق به کسب ۴ سهمیه می‌شود، اما ما ۲ سهمیه می‌گیریم؟

مربی تیم فرمانیه با تایید اظهارات مسعود حجی‌زواره در خصوص پتانسیل فعلی تکواندو ایران برای کسب دو سهمیه المپیک، گفت: صحبت حجی‌زواره درست است و در حال حاضر توانایی ما همین ۲ سهمیه بوده، اما مشکل این است که نمی‌توانیم قهرمانان نوجوانان خود را به تیم بزرگسالان انتقال بدهیم. نبود تیم امید نیز در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است. عدم مدیریت درست قهرمانان نوجوانان مشکل دیگر ما است که نمی‌توانیم با آنها درست رفتار و از لحاظ شخصیتی و روانی ذهن این بچه‌ها را بزرگ کنیم.

اسبقی تاکید کرد: این بچه‌ها باید بدانند کسب مدال در رده نوجوانان تازه شروع کار آنها است. برخی از این بازیکنان با کسب مدال و به خاطر توجه بیش از حد فکر می‌کنند سطح تکواندو همین است و بعد از یک سال شکست در رده بزرگسالان از لحاظ روحی افت می‌کنند. خیلی از این نفرات با  وجود کسب مدال در رده‌های پایه در حال حاضر تکواندو را در سن ۲۵ سالگی کنار گذاشتند. خیلی از این نفرات حتی در لیگ تکواندو نیز حضور ندارند و این نشان می‌دهد یک جای کار ما ایراد دارد.

وی در خصوص لیگ برتر تکواندو گفت: لیگ تکواندو از لحاظ مالی و سطح رقابت، انگیزه‌ها را کاهش داده و باید با مدیریت درست شرایط مجدد رشد تکواندو را فراهم کنیم. چینی‌ها چند سال پیش هیچ جایگاهی در رده دختران و پسران نداشت، اما در مسابقات اخیر سوم جهان شد و در رده دختران مسابقات گرندپری دو سکوی قهرمانی برای چینی‌ها است. چینی‌ها در رده بانوان موفق به کسب چهار سهمیه شدند و پیشرفت آنها خیلی بهتر از ما بوده است. تایلند و ازبکستان نیز رشد خوبی در سالیان اخیر داشتند و دیگر کار برای ما حتی در قاره آسیا سخت شده و باید قبول کنیم نیازمند پیشرفت بیشتری هستیم.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::