شما اینجا هستید

اخبار برتر » کرمی: تیم ملی را فدای المپیک نکنیم/پشتوانه‌سازی نکردیم

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس؛ یوسف کرمی ضمن بیان مطلب فوق به مهر افزود: سال ۲۰۱۶ و بعد از اتفاقات المپیک ریو، می‌توانستیم با استفاده از تجربه شکست‌ها و درس گرفتن از شکست‌ها، راه را برای کسب افتخارات بیشتر هموار کنیم. تعدد حضور در تورنمنت‌های مختلف از سوی برخی تکواندوکاران نه تنها کمک شایانی به تکواندو کشورمان نکرد بلکه باعث شد ملی پوش ما که یکی از امیدهای حضور در المپیک ۲۰۲۰ بود نتواند در میادین مهمی همچون گرندپری تمام قدرت خود را برای کسب سهمیه بر روی «شیء هاپ جانگ» به نمایش بگذارد.

وی ادامه داد: اهمیت کسب سهمیه در المپیک بر کسی پوشیده نیست اما طی دو سال گذشته کلیه برنامه ریزها بر مبنای کسب سهمیه متمرکز شد و متأسفانه با نادیده گرفتن پشتوانه‌ها تنها چشم انداز روبروی فدراسیون المپیک قلمداد می‌شد، گویی قرار است پس از المپیک تکواندو به پایان برسد.

کرمی از تکواندو به عنوان یکی ار پرافتخارترین رشته‌های کشور یاد کرد و اظهار داشت: با وجود کسب مدال‌های المپیکی و جهانی در این رشته کسب سهمیه برای حضور در آوردگاه المپیک دور از ذهن و انتظار نبود و افتخار قابل توجه‌ای محسوب نمی‌گردد. کما اینکه ما ۲۰ سال پیش هم با حضور در یک مسابقه قاره‌ای دو سهمیه برای حضور در المپیک گرفتیم. اگر قرار به این دو سهمیه بود که می‌شد هزینه‌های میلیاردی را برای زیرساخت‌ها و پشتوانه سازی بکار گرفته و دو سهمیه را در مسابقات قاره‌ای کسب کنیم.

دارنده مدال بازیهای المپیک ۲۰۰۴ آتن با انتقاد از برخی کارشناسان ادامه داد: کارشناسان تکواندو در هر جایگاهی می‌بایست با نقدی دلسوزانه مشکلات را بیان و در این خصوص راه کارهای مناسب ارائه دهند و منافع شخصی خود را در این مهم در نظر نگیرند. بنده به عنوان عضوی از خانوداه بزرگ و پرافتخار تکواندو همواره بدون اینکه مسولیتی در فدراسیون تکواندو داشته باشم مشکلات را بیان کرده‌ام.

مدال آور المپیکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر اکنون از اهالی تکواندو و مردم عزیز بخواهیم اعضای تیم ملی در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ که قهرمان جهان شد را نام ببرند، نام خیلی از آنها در ذهن مردم حک شده است اما در حاضر بنا به توجه ویژه ای که به موضوع کسب سهمیه در فدراسیون صورت گرفته از دیگر اوزان غافل شده‌ایم به صورتی که کسی نمی‌داند تکواندوکار وزن پنجم، ششم و یا هفتم ملی ما کیست؟ متأسفانه همه چیز در این دو سال فدای کسب سهمیه شد و در آخر هم نتیجه‌ای حاصل شد که می‌توانستیم در رقابتهای قاره‌ای با کمترین هزینه بدست آوریم.

وی افزود: باید از فدراسیون تکواندو تشکر کنیم که همه امکانات را در اختیار تیم ملی قرار داد و همه خواسته‌های کادر فنی را برآورده ساخت، ولی برای اینکه بازهم شاهد تکرار اتفاقات چهار سال قبل نباشیم، می‌بایست با استراتژی درست و منطقی تیم ملی را فدای المپیک نکنیم چرا که در آن برهه پاسخگویی به اهالی تکواندو سخت خواهد بود.

سرگروه سابق تیم ملی با بیان اینکه تغییر متعدد مربی به تکواندو لطمه میزند، اظهار داشت: همان طور که مستحضر هستید ذوالقدر سال‌ها هدایت تیم ملی را برعهده داشت و بعد از ایشان مهماندوست چند سال سرمربی بود، پس از آن عسکری (دو مرحله)، کریمی، مقانلو و بی باک مسئولیت گرفتند به عبارتی میانگین هر دو سال یک مربی عوض کردیم. با توجه به اینکه هر مربی با تفکرات خاص خود در تیم ملی تمرین می‌دهد و سیستم مبارزاتی خود را دارد اعضا تیم ملی به محض اینکه با شیوه تمرینی یک مربی آشنا و بر روی نقاط و ضعف و قوت خود کار می‌کردند مربی تغییر و ملی پوشان ما نیز به تبعیت از مربی تغییر سیستم می‌دادند. در حالی که مربیان می‌بایست روی تاکتیک‌ها کار کرده و تمرکز روی این شیوه پیش می‌رفتند. به نوعی ساختن و کوبیدن یک «بنا» بدون شک زمان و هزینه بیشتری از بازسازی آن خواهد برد.

کرمی در پایان گفت: امیدوارم نمایندگان ما در المپیک توکیو نتایج در خور نام و آوازه تکواندو به ارمغان بیاورند. اما معتقدم المپیک جای کسب تجربه نیست، مسئولان فدراسیون می‌بایست با نگاهی به آینده تیم ملی را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا آماده کنند. تکواندو بعد از المپیک ادامه دارد و با این شرایط شاید کار بسیار سختی را پیش رو داشته باشیم. اگر در هر تورنمنتی چند جوان با آتیه نیز همراه تیم اعزام می‌کردیم، اکنون می‌توانستیم از داشتن یک تیم ملی قوی برخوردار باشیم.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::