شما اینجا هستید

اخبار برتر » مهدوی: با یک اشتباه نمی‌توان سیستم داوری را زیر سوال برد

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، حافظ مهدوی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص جوانگرایی در داوری تکواندوی کشور اظهار داشت: منکر استفاده از نیروهای جوان نیستم اما انگیزه و انرژی داوران جوان باید در کنار تجربه و مدیریت فنی داوران پیشکسوت باشد تا یک تیم داوری ایده‌آل شکل بگیرد. میانگین سنی رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی و اتحادیه تکواندو آسیا و ترکیب داورانی که به مسابقات مهم دعوت می‌شوند نیز این موضوع را تایید می‌کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر طبق مستندات دریافتی از بانک اطلاعات فدراسیون تکواندو نسبت به سال‌های گذشته حدود ۳۰ درصد از نیروهای جوان و تازه‌نفس را به سیستم داوری تکواندو اضافه کردیم. این موضوع نشان از برنامه‌ریزی منطقی برای پشتوانه سازی آینده داوری کشور است. با توجه به شناخت  از کلیه کمیته داوران کشورهای مختلف دنیا اعتقاد دارم در هیچ کجای دنیا  مانند ایران برنامه‌های آموزشی برای داوران تدارک دیده نمی‌شود.

رئیس کمیته داوران فدراسیون تکواندو در خصوص استفاده از داوران تکراری جهت قصاوت مسابقات  گفت: برخی داوران ما از لحاظ فنی، کیفیت بالایی دارند و می‌توانند کمک حال سیستم  باشند و به سلامت مسابقات کمک کنند. اتفاقی که در تمام دنیا نیز مرسوم است و داورانی که در سطح بالایی قرار دارند همیشه در مسابقات مهم فدراسیون جهانی و اتحادیه آسیا حضور دارند. اصلا اینگونه نیست که داوری از سطح کیفی پایینی برخوردار باشد و ما از او استفاده کنیم.

مهدوی در خصوص اعتراضات به اشتباهات داوری در مسابقات لیگ گفت: قبول دارم که اشکالات و ایرادات در زمینه داوری وجود دارد اما اشتباه فاحشی که باعث باخت یک تیم شود از داوران ندیده‌ایم. با یک اشتباه نمی‌توان سیستم داوری را زیر سوال برد. همه اعتقاد داریم که باید از ترکیب بهترین داوران استفاده شود  تا شاهد حداقل اشتباهات باشیم و تیم‌هایی که زحمت و هزینه می‌کنند نتیجه کار خود را به حق دریافت کند و با اشتباهات داوری زحمات آنها هدر نرود.

وی تصریح کرد: فدراسیون تکواندو نیز به خاطر توجه به همین موضوع برنامه آموزشی اضافه‌ای را برای داوران لیگ برتر و جام کوثر را قبل از شروع مسابقات در نظر گرفت. این نشان می‌دهد کمیته داوران و فدراسیون تکواندو به دنبال این هستند تا داوران تکواندو ایران با حداقل اشتباهات داوری به قضاوت مسابقات بپردازند. همواره در حال بررسی وضعیت و بررسی دوستانی که در کمیته داوران زحمت می کشند، هستیم و خدایی نکرده در صورت تخلف به هیچ‌وجه چشم‌پوشی نمی‌کنیم و این یک واقعیت است.

رئیس کمیته داوران در خصوص  عدم حضور نماینده از داوری ایران در المپیک گفت: بارها عنوان کردم که کلیه داشته‌های داوری خود را در سال ۲۰۱۹ به فدراسیون جهانی تکواندو از طریق کمیته داوران معرفی کردیم. فدراسیون جهانی نیز از بین افرادی که در کلاس‌های استانبول شرکت کرده بودند برای قضاوت دعوت کرد. فدراسیون جهانی بعد از تجزیه تحلیل و تحلیل عملکرد ۵ یا ۶ داور ایرانی که در کنار داوران دیگر در کمپ المپیک حضور داشتند در خصوص داوران مدعی قضاوت در المپیک تصمیم گرفت. این روند از گذشته ادامه داشته و از ما نیز نظرخواهی نشده است.

مهدوی خاطر نشان کرد: در خصوص داورانی که واجد شرایط قضاوت در پارالمپیک بودند نیز معرفی آنها به فدراسیون جهانی صورت گرفت و آنها نیز در کمپ پارالمپیک حاضر شدند که خدا را شکر من و عبدالرضا بهاری در لیست اولیه کاندیداهای قضاوت در پارالمپیک انتخاب شدیم. ما همراه با  48 داور دیگر از ابتدای سال ۲۰۲۰ در مسابقات قاره ای کسب سهمیه قضاوت خواهیم کرد تا در نهایت ۳۰ نفر برای حضور در توکیو انتخاب شوند. همچنین با درخواست اتحادیه داوری آسیا، ۱۵ داور که از لحاظ فنی واجد شرایط بودند و با فدراسیون و هیئت‌های خود تعامل داشتند را به این اتحادیه معرفی شد تا آنها بنا بر تشخیص خود از داوران کشورمان در رویدادهای آسیایی استفاده کند.

وی با اشاره به حضور ۲ داور جوان ایرانی در مسابقات گرند اسلم گفت: ایمان اکبرزاده و سلیمان قلی‌زاده از داوران جدید ما بودند که پس از معرفی به فدراسیون جهانی در مسابقات گرنداسلم حضور داشتند و ما چشم‌انداز روشنی را برای آنها در سالیان آینده پیش‌بینی می‌کنیم. در لیست ۱۵ نفره ما به اتحادیه داوری آسیا نیز حدود ۵۰ درصد نیروهای جوان بودند تا تربیت داوران ما برای المپیک ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون تکواندو در خصوص انتقادات به حضور او در رویدادهای بین‌المللی گفت: مسئولیت ریاست کمیته داوران بسیار مهم است و ما سعی می‌کنیم به تمامی داوران خدمت کنیم. از طرفی داشتن موقعیت و ارتباط برقرار کردن در فدراسیون جهانی و اتحادیه داوری آسیا بسیار مهم است. اینکه عنوان می‌شود در اکثر مسابقات تنها من حضور دارم اصلا درست نیست. فدراسیون جهانی بر اساس اعتمادی که به برخی داوران دارد آنها را به مسابقات دعوت می‌کند و تلاش می‌کند کسی را جایگزین این نفرات نکند. اگر داوری دعوت به مسابقات را نپذیرد موقعیت خود را از دست خواهد داد و احتمال اینکه به مسابقات بعدی دعوت نشود وجود خواهد داشت.

مهدوی خاطر نشان کرد: از طرفی اگر مسئول کمیته داوران در سمینارها و رویدادهای معتبر حضور نداشته باشد چگونه می‌تواند قوانین جدید داوری را به داوران و مربیان کشور خود آموزش و انتقال بدهد. موقعیت شغلی من به عنوان رئیس کمیته داوران باعث نشده است در تمام این سال‌‌ها در معتبرترین رویدادها و مسابقات قضاوت سخت‌ترین و حساس‌ترین بازی ها را داشته باشم. ۴ سال پیش که من برای قضاوت در المپیک ریو انتخاب شدم که مسئولیت ریاست کمیته داوران را برعهده نداشتم که از موقعیت خود سوء‌استفاده کنم.

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود؛ او تلاش می‌کند در پارالمپیک حضور داشته باشد، گفت: اصلا این صحبت‌ها درست نیست. انتخاب برای این مسابقات بستگی به عملکرد داوران دارد و باید بدون مطرح کردن این مسائل برای ما مهم حضور یک داور ایرانی در المپیک یا پارالمپیک باشد. من برای بهاری آرزوی موفقیت می‌کنم.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::