شما اینجا هستید

اخبار برتر » کمیته هانمادانگ؛ فرصت یا تهدید

Rate this post

هانمادانگ یا تکواندو همگانی چند سالی است توسط کوکیوان مورد توجه قرار گرفته و به عنوان ابزاری برای بسط و توسعه تکواندو از آن یاد می شود.

در همین راستا مسابقات قهرمانی هانمادانگ همه ساله در کره جنوبی برگزار و رفته رفته به تعداد شرکت کنندگان آن اضافه می شود. به تازگی نیز اولین دوره مسابقات قهرمانی آسیا هانمادانگ در اندونزی با حضور نمایندگان کشورمان برگزار شد.

برهمین اساس مدتی است تعدادی از استانها نسبت به راه اندازی کمیته هانمادانگ اقدام و فعالیتهایی را در دست اقدام دارند. اما آیا راه اندازی کمیته هانمادانگ ضروری است؟ فرصت است یا تهدید؟

اگر هانمادانگ را همچون کیوروگی و پومسه یکی از ارکان تکواندو بدانیم، پس تشکیل کمیته هانمادانگ باید به دنبال تشکیل کمیته کیوروگی و پومسه باشد. آیا در فدراسیون تکواندو کمیته ای به نام پومسه یا کیوروگی وجود دارد؟ پاسخ واضح است، خیر.

پس چرا عده ای به دنبال راه اندازی کمیته هانمادانگ هستند؟ شاید بررسی لیست تیم های اعزامی به مسابقات هانمادانگ، جواب این سوال را بدهد. معمولا افرادی در لیست هستند که از وضعیت مالی نسبتا مناسبی برخوردارند و احتمالا با تشکیل کمیته هانمادانگ به دنبال تجمیع پول و شهرت و دستیابی به منافع بعدی خود هستند.

سوالی که در اینجا مطرح می شود رسمیت داشتن مسابقات و مدال های هانمادانگ از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک است. زمانی که به مدال های هانمادانگ پاداش نقدی تعلق نمی گیرد و در مراسم تجلیل از مدال آوران و قهرمانان از قهرمانان هانمادانگ دعوت نمی شود، مفهوم چیست؟

اگر هدف از هانمادانگ توسعه تکواندو همگانی و جذب بیشتر باشد پس جایگاه کمیته همگانی کجاست؟ زمانی که رسالت کمیته همگانی در فدراسیون تکواندو همین موضوع است چه لزومی دارد که کمیته موازی با آن تشکیل و فعالیت کند؟

به نظر میرسد اساتید فعال در هانمادانگ اگر واقعا به فکر توسعه تکواندو و ابعاد همگانی آن هستند، بهتر است در قالب کمیته همگانی فعالیت های خود را ادامه دهند و مثل پومسه روها و کیوروگی کارها، اعزام های بین المللی خود را زیر نظر سازمان تیم های ملی انجام دهند‌. اینگونه هم به وظیفه خود عمل کرده اند و هم از تهمت ها تبری جسته اند.

✍ امیر حسین ملکی

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::