شما اینجا هستید

اخبار برتر » عسکری: رنکینگ ژوئن ۲۰۲۰ در سیدبندی الپیک محاسبه می شود | جایگاه هفتمی مردانی در رنکینگ را حفظ می کنیم

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، فریبرز عسکری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم، درباره برگزاری مسابقات آزاد کشوری اظهار داشت: تکواندوی ایران جوانانی دارد که در لیگ‌های برتر و نقش جهان فعالیت می‌کنند و سابقه زیادی در مسابقات دارند. معمولاً این نفرات نیز به‌خاطر تجربه و تبحر ملی‌پوش می‌شوند، اما این موضوع دلیل نمی‌شود فرصت را در اختیار جوانانی که مدعی حضور هستند یا قصد دارند خود را محک بزنند، قرار ندهیم.

وی تصریح کرد: به همین منظور هرساله مسابقات آزاد کشوری را برای نفراتی که فرصت حضور در لیگ‌های تکواندوی کشور و تیم ملی را نداشتند، برگزار می‌کنیم تا این نفرات خود را محک بزنند و اگر کسی از بین این نفرات بالا آمد به جمع ملی‌پوشان اضافه شود. این فرصت در اختیار این نفرات قرار گرفت، اما طبیعی است کسانی که سابقه بیشتر و در لیگ‌های تکواندو حضور دارند، در نهایت انتخاب شوند. البته در گذشته نفراتی را داشتیم که به‌صورت پدیده از مسابقات آزاد کشوری به تیم‌های ملی رسیدند.

سرمربی تیم ملی تکواندو درباره استعلام از فدراسیون جهانی برای مشخص شدن وضعیت رنکینگ در سیدبندی رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ گفت: قرار است آخرین ماه قبل از المپیک که رنکینگ ماه ژوئن است در سیدبندی محاسبه شود، بر همین اساس موظف هستیم در مسابقات آتی شرکت و امتیاز جمع کنیم. براساس برآوردی که داشتیم رقبای اروپایی ما با توجه به بعد مسافت کشورهایی اروپایی به‌راحتی می‌توانند ۴۰ امتیاز خود را از تورنمنت‌ها کسب کنند. از طرفی مسابقات قهرمانی اروپا برای نفر برتر این مسابقات ۸۰ امتیاز المپیکی را در بر خواهد داشت.

عسکری در ادامه یادآور شد: به همین خاطر دو ملی‌پوش المپیکی خود را باید در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت بدهیم تا از رقبای خود عقب نیفتند و برای کسب ۴۰ امتیاز تورنمنت‌ها نیز براساس عملکرد رقبا عمل خواهیم کرد. رصد دائمی تا المپیک ادامه خواهد داشت و نگاه خواهیم کرد سیدبندی به چه شکل صورت می‌گیرد و امتیازات، بچه‌ها را در کجای جدول قرار خواهد داد تا از رقبا عقب نیفتیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای اعزام نفرات جوان به مسابقات قهرمانی آسیا به جمع‌بندی رسیده است، تصریح کرد: با توجه به شرایطی که رقم خورده است، ما مجبوریم بچه‌های المپیکی خود را به این مسابقات اعزام کنیم. همین موضوع باعث خواهد شد خواه ناخواه از تیم شش‌نفره ما سه نفر بچه‌های باتجربه باشند. مجبوریم آرمین هادی‌پور، میرهاشم حسینی و سجاد مردانی را در رنکینگ نگه‌داریم تا اگر برای نفرات بالادستی در رنکینگ وزن چهارم اتفاق افتاد، مردانی را جایگزین کنیم. در بحث جوان‌گرایی نیز دیگر اعزام سه نفر توجیهی ندارد و سعی می‌کنیم بهترین نفرات را اعزام کنیم.

سرمربی تیم ملی تکواندو در پاسخ به نحوه تعاملش با هادی ساعی، مدیر فنی تیم ملی تکواندو گفت: ما از گذشته سابقه همکاری با یکدیگر را داشته و تعامل خوبی داریم. ساعی قصد دارد با توجه به تجربه حضور در سه دوره مسابقات المپیک تجربیات خود را به بچه‌ها انتقال دهد. امیدوارم مانند گذشته این اتفاق بیفتد و ارتباط ما بهتر از گذشته باشد تا به اهداف بالای خود دست پیدا کنیم.

عسکری درباره حضور در رویدادهای تدارکاتی نیز اظهار کرد: شنبه تست ورود به اردو را برای بچه‌ها گذاشتیم تا آمادگی جسمانی آنها را ارزیابی و براساس آن برنامه‌های خود را شروع کنیم. با توجه به حضور بچه‌ها در کوران لیگ، دیگر جایز ندانستیم تورنمنتی را برای آنها در نظر بگیریم. بچه‌ها مجاز به حضور در لیگ‌های کشوری هستند و ما هم فقط روی مسابقات قهرمانی آسیا برنامه‌ریزی کردیم. با توجه به اینکه هنوز تاریخ نهایی از طرف اتحادیه تکواندوی آسیا برای ما ارسال نشده است، منتظریم با مشخص شدن زمان نهایی، در اولین فرصت مسابقات انتخابی تیم ملی را برگزار کنیم.

وی درباره شانس سجاد مردانی برای المپیکی شدن بیان کرد: درباره المپیکی شدن مردانی، بحثی که به ما مربوط است حفظ او در جایگاه هفتم رنکینگ المپیک است و سایر اتفاقات از عهده ما خارج است. حداقل کورسوی امید ما برای المپیکی شدن سجاد به دوپینگ گسترده کشور روسیه و تعلیق این کشور از المپیک است. در حال حاضر بین روس‌ها اختلاف‌نظر برای حضور در این مسابقات تحت پرچم کمیته بین‌المللی المپیک وجود دارد.

سرمربی تیم ملی تکواندو خاطرنشان کرد: برخی در روسیه اعتقاد دارند با توجه به اینکه حضور در المپیک تحت پرچم کمیته ملی المپیک امتیازی برای آنها محاسبه نمی‌شود، نباید در المپیک حضور داشته باشند، اما برخی دیگر نیز اعتقاد دارند باید به هر شکلی ورزشکاران روسیه در المپیک حاضر شوند. در ابتدا باید منتظر تصمیم روس‌ها باشیم و در ادامه با توجه به رزمی بودن رشته ما شاید آسیبی پیش بیاید. ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که سجاد را در رنکینگ در جایگاه هفتم حفظ کنیم تا اگر اتفاقی افتاد به‌نفع ما تمام شود.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::