شما اینجا هستید

تیم ملی » مالیات حقوق المپین ها، گره ای که بجای دندان، با دست هم باز می شد

Rate this post

داستان کیفیت “هزینه کَرد” در ورزش ایران، داستان میزبانی است که هزینه کلانی را برای پذیرایی از میهمانان صرف می کند و متحمل خستگی بسیار زیاد به دلیل خرید و پذیرایی و پخت و پز می شود، اما دست آخر میهمانان با نارضایتی منزل میزبان را ترک می کنند و آخر شب پس از رسیدن به منزل، به سراغ ماهیتابه و نیمرو می روند!

مقرر شد کلیه المپین ها تا المپیک‌۲۰۲۰ توکیو، هر ماه پنج میلیون تومان به عنوان حقوق از کمیته ملی المپیک دریافت کنند که این حقوق علاوه بر سایر دریافتی های عادی آنها تلقی می شود.

پس از چندماه که واریزی این حقوق با وقفه روبرو شد، سرانجام با احتساب کسر ده درصد مالیات قانونی از مبلغ مورد نظر، واریزی ها به حساب فدراسیونها انجام که با انتقادات گسترده ذینفعان همراه شد.

در اینجا دو مساله مطرح است: اولا چرا باید المپین ها حقوق خود را با واسطه و از طریق واریز به حساب فدراسیونها دریافت کنند و نکته بعد اینکه چرا باید ده درصد مالیات کسر شود و در اصل دریافتی آنها کمتر از پنج میلیون تومان خواهد بود!

در این خصوص احتمالا عنوان می شود از نظر قانونی تنها راه ممکن همین است و امکان پرداخت مستقیم به حساب شخصی وجود ندارد، ضمن اینکه قانونا هر نوع پرداخت (با توجه به میزان مبلغ) مشمول کسر مالیات می شود که طی مشورت با چند کارشناس امور مالی، آنها نیز چنین استدلالی را تایید کردند و لذا با در نظر گرفتن پیش فرض های موجود، عملا راه دیگری برای کمیته ملی المپیک وجود نداشته است.

اما همین وضعیت را با کمی تدبیر بیشتر می شد مدیریت کرد و تا کار ارزشمند انجام شده، تحت شعاع برخی حواشی و گلایه ها قرار نگیرد.

به فرض اینکه فدراسیونها خوش حسابی کرده و با توجه به تاکید کمیته ملی المپیک مبالغ واریزی را بلافاصله به حساب المپین ها واریز می کنند، در مورد کسر مالیات ده درصدی نیز بهترین راهکار تصویب مبلغ حقوق به میزان ده درصد بیشتر بود تا پس از کسر مالیات، دقیقا امکان واریز پنج میلیون تومان وعده داده شده فراهم و رضایتمندی کامل حاصل شود؛ به همین سادگی!

هرگز مشکل مالی ورزش کسر ده درصد که مبلغ ناچیزی است نبوده و نخواهد بود ولی عدم کسر همین مبلغ جزئی، نقشی اساسی در ایجاد شاخص رضایتمندی، آرامش ذهنی و انگیزه بالا برای کسب مدال المپیکی ایفا خواهد کرد و خوشبختانه هنوز فرصت لازم برای اصلاح مصوبات قبلی باقی است.

✍ دکتر حمیدرضا حصارکی

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::