شما اینجا هستید
اخبار برتر » عسکری: پولادگر از حضور نور در تمرینات بانوان ایران استقبال کرد/ بچه‌های ما لایق و شایسته موفقیت در المپیک هستند

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس و به نقل از تسنیم، مهران عسکری ملی‌پوش سابق تکواندو ایران بعد از کسب مدال برنز  مسابقات دانشجویان جهان در سال ۲۰۱۵ دیگر در کشورمان فعالیتی نداشت و  بعد از مدتی حضور در برزیل به عنوان مربی با نور تاتار ملی‌پوش پرافتخار تکواندو بانوان ترکیه ازدواج کرد و تصمیم گرفت برای ادامه زندگی این کشور  را انتخاب کند. 

عسکری در سالیان اخیر به دلیل مشکلات خدمت سربازی به ایران نیامده بود، اما در روزهای گذشته بعد از چند سال دوری به طور غیر منتظره به کشورمان سفر کرد. مهران عسکری در خصوص شرایط خود و همچنین وضعیت نور تارتار و مشکلات این تکواندوکار با فدراسیون تکواندو ترکیه به صحبت پرداخت که در زیر می‌خوانید. 

ابتدا در خصوص سفر سر زده به ایران صحبت کن؟

سفر سرزده و غافلگیر کننده‌ام به ایران به این خاطر بود که مطمئن نبودم مشکلات سربازی و پشت سر گذاشتن زمان سه ساله اقامتم در ترکیه حل شده است یا نه. در نهایت تصمیم گرفتم به ایران بیایم و حتی در صورت حل نشدن مشکلات، کارها را در ایران پیگیری کنم. بعد از سه سال به ایران سفر و سعی کردم برای اینکه به خانواده و دوستان استرس وارد نکنم به طور سرزده به ایران بیایم. از طرفی دلم خیلی برای خانواده و ایران تنگ شده بود و خدا را شکر در حال حاضر در ایران هستم. 

سفرت تنها برای تفریح و دیدار با خانواده است یا قرار است تصمیماتی برای آینده ورزشی خود داشته باشی؟

در حال حاضر و با توجه به نزدیک شدن به پایان سال ۹۸، این سفر تنها برای دیدار با خانواده است. با توجه به قانون تنها سالی دو بار و در مجموع سه ماه می‌توانم به ایران بیایم و گفتم تا قبل از سال ۹۸ از این یک بار استفاده کنم. ضمن اینکه به دلیل مصدومیت همسرم در مسابقات فجیره امارات، فشار تمرینات را کم کردیم تا مجددا در بازگشت فشار تمرینات را افزایش دهیم.

تکواندو ایران , تکواندو , فریبرز عسکری ,

شاید برای خیلی‌ها جالب باشد که چرا تنها و بدون همسرت به ایران بازگشتی؟

نور هنوز به زبان فارسی مسلط نیست  و به من گفت چون در طول سفر مدام باید همه چیز را برای او ترجمه کنم و این موضوع باعث کلافگی هر دو طرف خواهد شد در این سفر حضور نداشته باشد. با این حال احتمال دارد نور هفته آینده به ایران بیاید. 

در سالیان اخیر شاهد اختلاف تو و نور تاتار با فدراسیون ترکیه بودیم. این موضوع در حال حاضر برطرف شده است؟

در حال تلاش هستیم به نوعی اختلافات را نادیده بگیریم. هنوز مشکلات ما با فدراسیون ترکیه مانند گذشته است، اما صرفا برای کسب نتیجه، فعلا  هر دو طرف اعلام آتش‌بس کردیم. تداوم این اختلافات در صورت عدم آتش بس به ضرر دو طرف می‌شد و فدراسیون ترکیه با از دست دادن مهره‌ای مانند نور و ما نیز از نرفتن به المپیک و ۴ ساله بیرون ماندن لطمه می‌خوردیم.

در خصوص برنامه‌هایت برای حضور نور تاتار در المپیک ۲۰۲۰ صحبت کن.

بعد از مسابقات جهانی منچستر، نور یک دوره‌ را  به طور کامل به درمان آسیب دیدگی خود در این مسابقات اختصاص داد و آرام آرام از اواخر دی‌ماه با شدت کم تمرینات را استارت زد و در مسابقات فجیره با کسب مدال طلا، ۲۰ امتیاز راحت کسب کرد. متاسفانه در این مسابقات نیز از ناحیه روی پا آسیب دید. آسیبی که نمی‌شود ریسک کرد و باید صبر کنیم تا او بهبود پیدا کند. قبل از مسابقات جهانی اعلام کرده بودم که فقط مدال طلا ما را راضی خواهد کرد و اگر او روز اول مسابقات آسیب ندیده بود قطعا به جای مدال نقره، دومین مدال طلای جهان خود را کسب کرده بود.

نور روحیه جنگندگی بسیار بالایی دارد و حتی من که همسر، مربی و در کنار او هستم، به دلیل انگیزه بالایش، او را در مسابقات جهانی منچستر نمی‌شناختم. این موضوع نشان دهنده روح بزرگ نور است و امیدوارم در المپیک ۲۰۲۰ نیز با همین شرایط پیش برود و بعد  از کسب مدال نقره المپیک لندن و برنز المپیک ریو به مدال طلای توکیو برسد. 

تکواندو ایران , تکواندو , فریبرز عسکری ,

نور تاتار تکواندوکار بسیار توانایی است، اما بعد از آشنایی و ازدواج با تو رنگ مدال‌های خود را ارتقا داده است…

نور قبل از ازدواج با من در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ روسیه به مدال نقره دست یافته بود و مدال طلای جهان را نداشت. ما در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ کره‌جنوبی به مدال طلا دست یافتیم که همین مدال باعث تغییر خیلی چیزها در ترکیه و اختلافات شد. در حال حاضر دیگر وقت اضافه کردن مدال طلای المپیک به افتخارات نور است.

بعد از حضور نور در سومین المپیک دوران ورزشی خود در توکیو، شاهد خداحافظی او از ورزش قهرمانی خواهیم بود؟

هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌ایم، اما از آنجایی که نور عاشق مبارزه کردن است، احتمال خداحافظی نکردن او وجود دارد. اگر نور در المپیک ۲۰۲۰ به مدال طلا دست پیدا کند، ۲۰۰ امتیاز در رنکینگ برای او ثبت خواهد شد و همین امتیاز خیلی ما را جلو خواهد انداخت و می‌تواند یک زمان ۸ تا ۱۰ ماه استراحت را در اختیار او قرار دهد تا برای ادامه یا پایان دوران ورزشی خود تصمیم گیری کند. البته احتمال می‌دهم نور بخواهد در المپیک ۲۰۲۴ نیز حضور داشته باشد  و ممکن است این تصمیم را بگیرد.

ازدواجت با نور تاتار در سالیان اخیر نتوانسته باعث برگزاری اردوی مشترک تیم بانوان با او شود. صحبت‌هایی برای همکاری و استفاده تکواندوکاران بانوان ایران از توانایی‌های نور نشده است؟

اتفاقا در مسابقات جهانی منچستر وقتی با پولادگر صحبت کردیم با آغوش باز از حضور نور در تمرینات بانوان ایران استقبال کردند. مشکل در حال حاضر تنها زبان نور است. او زبان فارسی را به طور کامل نمی‌داند و از آنجایی که تنبل است خیلی به دنبال یادگیری زبان انگلیسی نیست (با خنده) و همین موضوع باعث ایجاد مشکل در ارتباط برقرار کردن شده است. اگر بتوانیم این موضوع را حل کنیم، از طرف ایران، پولادگر و بچه‌های تیم ملی بانوان، نور پذیرفته شده است. برخی اوقات به اینکه نور را تا این حد در ایران دوست دارند حسادت می‌کنم و این اصلا کار خوبی نیست (با خنده). به شخصه خوشحال خواهم شد نور بتواند در محیط و جو ایران و زیر نظر اساتیدی مانند فریبرز عسکری، پدرم و اساتید بانوان تمرین کند. این اتفاق به نفع ما نیز خواهد بود و باعث ایجاد تنوع در تمرینات و پیشرفت کارمان خواهد شد.

تکواندو ایران , تکواندو , فریبرز عسکری ,

در اوج اختلافات تو و نور با فدراسیون ترکیه، شایعاتی مبنی بر احتمال تغییر ملیت نور و حضور او در ایران مطرح شد؟ این احتمال وجود دارد نور بعد از المپیک توکیو به تغییر ملیت و مبارزه برای ایران فکر کند؟

در اوج اختلافات جرقه کوچکی در ذهن ما زده شد و حتی فکر کردم به ایران بیایم و نور با شرایط ایران مبارزه کند، چرا که هدف ما حضور در المپیک بود، اما از آنجایی با این تصمیم تعادل خیلی چیزها به هم می‌ریخت این تصمیم را لغو کردیم.  من هم بعد از حضور در ترکیه می‌توانستم برای این کشور مسابقه بدهم و این کشور را برای ادامه فعایت ورزشی انتخاب کنم، اما من نیز به دلایل شخصی این کار را نکردم.

وقتی با نور در آرامش صحبت کردیم به این نتیجه رسیدیم این کار منطقی نیست. نور به نام ترکیه یک ورزشکار کاملا شناخته شده و اگر بخواهد با تمام شرایط برای هر کشوری حتی بهتر از ترکیه مسابقه بدهد خیلی صورت خوشی ندارد. ما در روزهای اول اختلاف با فدراسیون ترکیه و زیر آن فشار به مبارزه برای ایران به عنوان یکی از گزینه‌ها فکر کردیم، اما در آرامش به این نتیجه رسیدیم این کار منطقی نیست و باید اختلاف خود را حل و فصل کنیم و  تنها راهمان را به موازت فدراسیون ترکیه پیش ببریم. 

تکواندو ایران , تکواندو , فریبرز عسکری ,

در حال حاضر فریبرز عسکری که دایی تو است، هدایت تیم ملی تکواندو را برعهده دارد. عملکرد تیم ملی را تحت هدایت عسکری چگونه می‌بینی؟

این سوال کلی است که باید جوابی خیلی جزیی به آن داده شود و من نیز خیلی کوچکتر از این هستم که بخواهم این تجربه را داشته باشم که در این خصوص صحبت کنم. من یک جواب کلیشه‌ای و استاندارد برای تمام سرمربیان گذشته ایران داشتم و مختص به فریبرز عسکری به عنوان دایی‌ام نیست. همیشه و در مورد همه مربیان گفتم باید زمان داده شود. اگر تیم ملی تکواندو ایران تمرین می‌کند، لیگ ایران فعال است و تکواندوکاران ایران در حال تلاش هستند، این شرایط در مورد خیلی از کشورهای دیگر نیز صادق است. به عنوان مثال ساحل عاج کجا بود که به مدال طلای المپیک رسید و یا گابن در کجا قرار داشت که به مدال المپیک دست یافت. اردن همیشه جز کشورهای خوب آسیایی بوده، اما در تاریخش مدال طلا المپیک نداشت که در دوره گذشته به این مدال رسید.

یعنی اعتقاد داری با توجه به پبشرفت تکواندو در دنیا باید توقعات ما منطقی باشد؟

من می‌دانم تمام کشورها در حال کار و سرمایه‌گذاری هستند و اینگونه نیست که شرایط تکواندو مانند گذشته باشد. از طرفی نباید فراموش کنیم با وجود تلاش ایران و مشکلات تراکم بازیکن در کشورمان،  مشکلات سیاسی  وجود دارد که همه بازیکنان را تحت الشعاع قرار داده است. چند سفر در زمان حضور فریبرز عسکری به عنوان سرمربی تیم ملی به خاطر مشکلات سیاسی کشورها با ایران انجام نشد یا عدم حضور میرهاشم حسینی در مسابقات جهانی به خاطر همین مشکلات بود.

با وجود این مشکلات باید زمان داده شود و اینگونه نباشیم که مانند همیشه اول همه چیز را تخریب کنیم و بعد مطیع آن جریان شویم. خدا را شکر در حال حاضر جو خوب شده و حال روحی تکواندو خوب است و این موضوع در عملکرد بچه‌ها و تمرکز مربیان تاثیر مستقیمی دارد. بچه‌های ما لایق و شایسته موفقیت در المپیک هستند و به عنوان کسی که با آرمین هادی‌پور، میرهاشم حسینی و سجاد مردانی هم تیمی بودم به لیاقت و توانایی این بچه‌ها ایمان دارم.

سجاد مردانی یکی از تکواندوکارانی بود که با وجود تلاش بسیار از رسیدن المپیک بازماند. در این خصوص صحبت کنید؟

سجاد مردانی به خاطر ۴ امتیاز به سهمیه المپیک نرسید که واقعا دردناک است. سجاد مردانی عمر خود را روی تکواندو گذاشته است. یادم است او نیز مانند من زمانی که وارد اردوی تیم ملی شد یک جوان بود، اما در حال حاضر نصف موهای خود را در اردوی تیم ملی سفید کرده است. نباید از این زحمات مانند زحمات مربیان چشم پوشی کرد.

از ملی‌پوشانی بودی که از ایران رفتی، اما هیچ وقت تغییر تابعیت ندادی. نظرت درباره تغییر تابعیت ورزشکاران و تکواندوکاران ایران در سالیان اخیر چیست؟

جریان رفتن من تشکیل زندگی بود و من نیز برای خود ملاک‌ها و مقیاس‌هایی داشتم. من در حال حاضر دو تابعیتی هستم و برای دل خودم در مسابقات قهرمانی کشور ترکیه شرکت کردم و به نام ترکیه در مسابقات ترکیش اوپن مسابقه دادم، اما هیچ‌ وقت به دنبال اینکه به عنوان ملی‌پوش برای ترکیه مسابقه بدهم، نبودم و هیچ وقت نیز این کار را نکردم و دوست نداشتم این کار را بکنم. بارها بارها پرچم ایران را حمل کردم و باز هم حمل خواهم کرد. با خیلی کشورها که مهاجر می‌گیرند ارتباط داریم و باور کنید کشورهای بسیار محدودی هستند که شرایط را برای مبارزه‌گر در تکواندو فراهم می‌کنند که بخواهد کار کند و در کنارش فعالیت اقتصادی داشته باشد. آلمان و هلند کشورهای درجه یک دنیا هستند و اتفاقا تکواندو در آنجا فعالیت دارد و مدال جهانی هم دارند، اما شاید باور نکنید مدال قهرمانی جهان در این کشورها جایزه‌ای در حد ۴ یا ۵ هزار یورو داشته باشد. به قاطعیت می‌گویم اینکه می‌گویند فلان کشور این کار را می‌کند، مصداق این جمله است که می‌گوید: «آواز دهل از دور خوش است». تازه ورزشکار باید استثنا باشد که شرایط خاص را برای او فراهم کنند که این موضوع یک در هزار است.

به عنوان سوال پایانی، درباره تصمیم مهاجرت کیمیا علیزاده به عنوان نخستین مدال‌آور ورزش بانوان ایران در المپیک چه نظری داری؟

هر کسی در هر برهه‌ای از زمان هر تصمیمی می‌گیرد قطعا از نظر خودش بهترین تصمیم بوده و ما این تصمیم را از بیرون نگاه می‌کنیم. در جایگاهی نیستم که در خصوص درستی تصمیم علیزاده یا هر ورزشکار دیگری صحبت کنم و فقط می‌توانم نظرات خودم را بگویم. شاید من هم جای علیزاده بودم چنین تصمیمی می‌گرفتم. آسیب‌های علیزاده و اتفاق‌هایی که چه خوب یا بد برای او افتاد  و زندگی خانوادگی که تشکیل داد، باعث شد تصمیمی بگیرد که زندگی ورزشی را نیز تحت الشعاع قرار بدهد. امیدوارم تصمیمی که گرفته و از نظر خودشان درست بوده در آینده نیز همین گونه باشد. این تصمیم هر تاوانی داشته باشد در ابتدا برای خودش است. هیچ کسی در جایگاهی نیست که بخواهد فردی را قضاوت کند. شاید علیزاده از مشکلات فرار کرده باشد و شاید نیز از خوشی زیاد رفته باشد، اما ما در جایگاهی نیستیم که بگویم تصمیم او درست بوده است یا اشتباه.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::