شما اینجا هستید

اخبار برتر » جای خالی بنیاد گیلان در لیگ تکواندو

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، پانزدهمین دوره لیگ تکواندو در حالی به هفته های پایانی خود نزدیک می شود که رقابت بر سر قهرمانی بین تیمهای لوازم خانگی کن و فتح صدر البرز و تا حدودی اسپریچو در جریان است اما نکته ای که امسال از دید پنهان ماند غیبت نایب قهرمان فصل گذشته لیگ در این مسابقات بود.

گیلان یکی از قطب های تکواندو در کشور است که هرساله استعدادهای زیادی از این خطه به رده های مختلف تیم ملی معرفی می شوند.

اما مدیران ورزش گیلان تا چه حد به حضور تیم های گیلانی در رقابت های سطح اول کشور نگاه حرفه ای دارند؟

بنیاد گیلان، سال گذشته به مربیگری نیلوفر صفریان و با بازیکنان و کادرفنی کاملا بومی وارد لیگ شد. حمایت مالی اسپانسر سبب شد نماینده تکواندوی گیلان با تمام بازیکنان و کادر فنی قرارداد ببندد و امیدوارانه روانه لیگ کوثر شود اما تیم در میانه راه تنها ماند.

در حقیقت نیلوفر صفریان جایی متضرر شد که قرارداد سفت و سختی با حامی مالی بر سر حمایت از تیم امضا نشده بود. اعتماد کافی نبود و ابزار فشاری برای عمل حامی مالی به تعهداتش وجود نداشت. در نتیجه، بنیاد گیلان، تیمی که مایه دردسر تیم صدرنشین لوازم خانگی کن بود در ادامه راه با حمایت باشگاهی به نام یزدان لیگ را ادامه داد. گفته می شود یزدان هزینه های جاری تیم را پرداخت کرد تا تیم بتواند تا انتها در لیگ باقی بماند اما دستمزدی به بازیکنان تیم پرداخت نشد. البته که بعید است غیربومی های بنیاد پولی نگرفته باشند اما پیش بینی می شود این پرداخت محدود و مربوط به بازیکنان خاصی بوده است.

سوال بی پاسخ این است که نام بنیاد از کجا می آمد؟ بنیاد مسکن استان گیلان؟ بنیاد نخبگان؟ بنیاد شهید و ایثارگران؟ بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام؟ بنیادهای خیریه؟ در این باره پاسخی وجود ندارد. حتی افراد مرتبط با این تیم پاسخ روشنی به این سوال که چه حامی مالی آن تیم بود شخص یا ارگانی دقیق نمیدهند.

اطلاعاتی تایید نشده می گوید منطقه آزاد انزلی قرار بوده حمایت از این تیم را بر عهده داشته باشد اما منطقه آزاد چرا باید نام خود را پنهان کند؟ این موضوع می تواند ارتباطی منطقی با مسئله سکوت این تیم پس از بی تعهدی اسپانسر داشته باشد. با وجود همه این مشکلات، بنیاد تیمی محترم و شاخص در لیگ ۹۷ بود. آنها تنها تیمی بودند که لوازم خانگی کن قهرمان سال گذشته موفق به شکست آن نشد. بنیاد در کسب عناوین فنی ترین بازیکنان و مربیان همواره سهم داشت و نقطه روشن موضوع، حفظ انسجام تیمی بود که حامی در چنین مالی اش را از دست داده بود. معمولا شرایطی، تیم ها در مسیر خود دچار تزلزل می شوند اما برنامه بنیاد این بود که هر طور که شده بار را تا پایان لیگ کوثر به سرانجام برساند.

حضور نماینده گیلان در مرحله دوم لیگ با جذب ۳ بازیکن غیر بومی همراه شد. پیوستن ناهید کیانی، یلدا ولی نژاد و کیمیا همتی سایه بنیاد را بر سر قهرمان گسترده تر کرد. همه چیز مهیا این بود که بنیاد گیلان با بالا بردن جام قهرمانی خستگی ناشی از بی مهری ها را از تن به در کند اما در رقابتی تنگاتنگ با ۲ اختلاف امتیاز نسبت به تیم کن در جایگاه دوم ایستاد.

این نایب قهرمانی، نقطه پایان نماینده گیلان در لیگ بود و پس از پایان مسابقات همه بازیکنان از تیم جدا شدند. تیمی که بدون تردید با اندکی حمایت و توجه مالی می توانست امسال شانس اول قهرمانی در جام کوثر باشد. اتفاقی که سال قبل برای تحققش تا پای جان جنگید و امسال میتوانست ماموریت نیمه تمام خود را به انجام برساند. گیلان، با بنیاد یا دون آن، مهد تکواندو است اما عدم حضور تیمی از گیلان در لیگ زیبنده تکواندوی گیلان نیست.

در این میان نقش هیات تکواندوی استان گیلان در مورد این موضوع مبهم است. برای مدال آوران تکواندو در هر نقطه از ایران، دوران رایگان بازی کردن و هزینه از جیب از نقطه ای به پایان میرسد. در میان انبوه مشکلات قابل درک اقتصادی و دشوارتر شدن جذب حامی مالی، در نهایت باز هم این هیات های ورزشی هستند که باید در نقش بزرگتر و متوالی رشته خود در استان ها، اقدام کنند، رایزنی کنند و برای دفاع از حقوق فرزندانشان بجنگند.

اینکه گیلان در تکواندو، استانی بازیکن ساز است اتفاق مثبت و ارزشمندی است اما چرخه کار کامل نیست و البته گیلان تا زمانی که تیمی در لیگ نداشته باشد، همانند یک تولیدی است که محصولاتش را فروشگاه های دیگر با نام خودشان به فروش می رساند.

منبع: نشریه الکترونیک ورزش زنان ایران

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::