شما اینجا هستید

اخبار برتر » کوچ کرده‌های سال ۹۸، حاشیه پر رنگ تکواندو|آرزوهای بر باد رفته

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، رفتن برخی از چهره‌های این رشته به خارج کشور در سال ۹۸ شرایط عجیبی را برای تکواندوی ایران رقم زد. این در حالی بود که ماجرای پر حاشیه کوچ ورزشکاران به خارج از کشور فقط  مختص تکواندو نبود و در برخی از رشته های دیگر مثل شطرنج  و جودو هم این اتفاق رخ داد اما بیش از همه ماجرای کوچ تکواندوکاران به چشم آمد.

شاید شروع کننده ماجرای کوچ در سال ۹۸ برای تکواندو، مهدی خابخشی بود. کسی که با دریافت رضایت نامه از فدراسیون ایران راهی صربستان شد و ابتدای امر حواشی زیادی هم بر سر این ماجرا به راه افتاد اما بعد که اندکی گرد و غبارها خوابید همه متوجه شدند که جدایی خدابخشی از تیم ملی ایران یک تصمیم منطقی بوده و در راستای ارج نهادن به خواسته منطقی این تکواندوکار فدراسیون هم رضایت نامه او را صادر کرد.

مدت کمی از رفتن خدابخشی گذشته بود که به یکباره انتشار خبر حضور کیمیا علیزاده در هلند سر و صدای جدیدی را به راه انداخت. کیمیا علیزاده اگر چه تنها بانوی مدال آور ایران در المپیک بود اما بعد از ریو هرگز نتوانسته بود به شرایط ایده آل برسد و همین حالا وضعیت چندان مشخصی برای حضور در المپیک ندارد. او به شدت مصدوم شده بود و در این دو سال هم مدام زیر نظر پزشکان بود.

با اینحال رفتن کیمیا سر و صدای زیادی را به راه انداخت بدون اینکه کسی به این نکته توجه کند که رفتن علیزاده در شرایط فنی موجود ضربه ای به تیم ملی تکواندو نمی زند. کیمیا برای کسب سهمیه المپیک هم عملا هیچ شانسی نداشت و حالا هم بعید است که با وضعیت پیش آمده به این سادگی ها بتواند در توکیو حضور داشته باشد.

بعد از رفتن کیمیا خبرهایی درباره رفتن ذوالقدر و یعقوبی هم از ایران منتشر شد تا تکواندوی ایران دوباره خبر ساز شود. این در حالی است که کوچ ورزشکاران در تکواندوی ایران سابقه زیادی دارد و این برای اولین بار نبود که چنین اتفاقی رخ می داد و قبل از این هم نفراتی مثل میلاد بیگی و راحله آسمانی و چندین نفر دیگر هم تغییر تابعیت داده بودند اما یک سئوال وجود دارد که چند نفر از این جمع توانسته اند به موفقیت برسند؟

همین افرادی که امسال مهاجرت کردند و هم سایر افراد دیگر که در سالهای گذشته کوچ کرده بودند، برای این رفتند که روزهای بهتری را برای خود رقم بزنند. ارزوهای بزرگی را در سر داشتند تا بتوانند پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنند اما واقعا چنین اتفاقی رخ داد؟

اگر میلاد بیگی را کنار بگذاریم که او هم به دلیل حضور رضا مهماندوست در تیم ملی آذربایجان توانست خوش بدرخشد سایر تکواندوکاران ایرانی هرگز با خروج از ایران نتوانستند موفقیت آنچنانی به دست بیاورند. خروج این نفرات از ایران جز اینکه حیثیت ورزشی این افراد را زیر سئوال برد دستاورد دیگری را برای تکواندوکاران نداشت.

آمار کوچ کرده های ورزش ایران به جز در مواردی استثنایی که برخی از چهره ها از جمله میلاد بیگی در تکواندوی آذربایجان به واسطه حضور یک سرمربی ایرانی درخشش خوبی داشت و یا در کشتی سامان طهماسبی و صباح شریعتی که به واسطه حضور جمشید خیرآبادی در تیم کشتی فرنگی آذربایجان خوش درخشیدند، در بقیه موارد موفقیت آمیز نبوده است. در واقع آرزوهای موفقیت در خارج از مرزهای ایران برای این ورزشکاران بر باد رفته و با اتکا به همین آمار می توان درباره کوچ کرده‌های سال ۹۸ هم قضاوت کرد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::