شما اینجا هستید

اخبار برتر » نقدی بر آزمون غیرحضوری فدراسیون تکواندو

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، با شیوع ویروس کرونا در اسفند۹۸ و تحت الشعاع قرار گرفتن رویدادهای ورزشی، تقریبا تمام فدراسیون های ورزشی نسبت به لغو مسابقات و برنامه های خود اقدام کردند تا به نوبه خود جلوی انتشار این ویروس را بگیرند اما فدراسیون تکواندو در ابتکاری خلاقانه آخرین آزمون ارتقا کمربند سال خود را که قرار بود با حضور نزدیک به ۱۶ هزار نفر در مراکز استانهای سراسر کشور برگزار شود، به صورت غیر حضوری و در بستر اینترنت برگزار کرد. اقدامی که هرچند در ابتدای امر با مخالفتهایی روبرو شد اما استقبال بیش از ۹۲ درصدی از آن نشان داد که در شرایط بحران پیش آمده، بهترین تصمیم ممکن بوده است.

در این بین یک سوال ذهن مربیان و تکواندوکاران را به خود معطوف کرد که چرا آزمون به سال بعد و پایان بحران کرونا موکول نشد. برای پاسخ به این پرسش چند نکته را باید مورد توجه قرار داد. اول اینکه با توجه به نامشخص بودن ابعاد کرونا پیش بینی تاریخ مناسب برای تعویق آزمون غیر ممکن است و این بدین معنی است که ۱۶ هزار تکواندوکار و خانواده آنها باید در بلاتکلیفی چندماهه به سر میبردند، این انتظار برای خردسالی که برای بستن کمربند جدید لحظه شماری میکند واقعا زمان طولانی است.

موضوع دیگر تقویم سال ۹۹ فدراسیون تکواندو است. در این تقویم در فروردین ماه قرار است دوره های هماهنگی مربیان برگزار شود و پس از آن ماه رمضان خواهد بود و بلافاصله بعد از آن آزمون ارتقا کمربند قرمز به مشکی تا دان ۲ برنامه ریزی شده است. با این اوصاف دو راه وجود داشته است، اول برگزاری همزمان دو دوره آزمون و دیگری لغو دوره خرداد ماه، در هر دو صورت حق تعدادی از تکواندوکاران پایمال میشد، اول گروهی که در آزمون معوقه مردود میشدند و عملا دو دوره عقب می افتادند و دوم گروهی که بخاطر تعویق آزمون اول، چندماهی دیرتر کمربند جدید خود را می گرفتند.

با این توضیحات، بعلاوه اینکه برگزاری آزمون غیرحضوری باعث کاهش هزینه های زیادی برای خانواده ها، مربیان، ممتحنین، هیاتهای استانی و فدراسیون گردید، می توان این شیوه برگزاری را انتخابی درست ارزیابی کرد.

همچنین برگزاری آزمون بصورت غیرحضوری باعث ایجاد فرصت آزمون و خطا برای تکواندوکاران و امکان ارسال بهترین اجرا گردید، این به معنی کاهش فشار و استرس تکواندوکاران و خانواده آنها و آرامش خاطر بیش از پیش آنها بوده است. بعلاوه اینکه به دلیل مستند شدن ویدئوها امکان بررسی مجدد فیلمها در آینده وجود داشته و همین موضوع باعث دقت بالای ممتحنین در ارزیابی های خود گردیده است.

البته که برگزاری آزمون غیرحضوری نقطه ضعف هایی نیز داشته است، از جمله آن می توان به سرعت بالای اجرای آن و امکان باخبر نشدن همه ذینفعان و همچنین عدم دسترسی همه جامعه به خدمات اینترنت اشاره کرد که به نظر میرسد دلیل عدم شرکت ۷٪ شرکت کنندگان در این آزمون همین موارد بوده است. با این وجود بصورت کلی برگزاری آزمون به صورت غیرحضوری تجربه ای موفق برای فدراسیون تکواندو و ورزش کشور بوده است.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::