شما اینجا هستید

اخبار برتر » کرونا و دردسرهایی که برای المپیک پیش آمد|تکواندو و روزهای پر از نگرانی

Rate this post

 به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، شیوع یک ویروس، جهان را از حرکت پر شتابش باز نگه داشته و حالا با گسترش روز افزون بیماری کرونا، تمامی دنیا برنامه های ورزشی و اقتصادی را به حالت تعلیق در آوردند.

در این بین بازی های المپیک مهمترین رویداد ورزشی دنیا نیز که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود هم از گزند این ویروس خطرناک در امان نماند و در حالیکه کمتر از ۵ ماه به شروع این بازی‌ها مانده بود با تصمیم جدید کمیته بین المللی المپیک این رویداد یک سال به تعویق افتاد.

تصمیمی که حالا همه رشته های ورزشی را در یک سر درگمی خاصی قرار داده و هنوز مشخص نیست که به طور دقیق چه بلایی بر سر ورزش قهرمانی خواهد آمد. البته در این بین برخی از رشته ها مثل وزنه برداری، کاراته و کشتی از این وضعیت خوشحال هستند چراکه در هر سه رشته چهره های شاخصی دچار مصدومیت بودند و حالا آنها سرمست از این به تعویق افتادن مسابقات هستند تا بتوانند تمامی قهرمانان خود را با قدرت کامل در اختیار داشته باشند.

در این بین اما هنوز مشخص نیست که تکواندو در چه وضعیتی را دارد و آیا این رشته هم سودی از این داستان تعویق یک ساله مسابقات می‌برد یا نه؟

تکواندو برای حضور در المپیک شرایط مشخصی دارد. در بخش مردان دو سهمیه کسب شده و سهمیه سوم هم فقط در شرایطی نصیب ایران می شود که یک نفر در رنکینگ اول تا ششم دنیا محروم شود و یا آسیب ببیند. در بخش بانوان هم قرار بود فروردین ماه به مسابقات گزینشی اعزام شوند که حالا با تعویق این رقابت‌ها و البته بازی های المپیک این تیم هم فرصت کافی برای درخشش را به دست آورده است. بنابراین از این حیث تکواندو هم از به تعویق افتادن بزرگترین رویداد ورزشی دنیا سود برده است.

به ویژه که دو چهره شاخص تکواندو یعنی آرمین هادی پور و میر هاشم حسینی که بعد از طی کردن یک سال سخت توانستند به سهمیه المپیک برسند، حالا فرصت کافی را برای ریکاوری و انجام تمرینات سخت دارند. پیشتر این نگرانی وجود داشت که با توجه به حضور مداوم این دو تکواندوکار در مسابقات مهم سالی که گذشت، حالا اشباع شده باشند و توان جسمانی و انگیزه خود را برای حضور در المپیک از دست بدهند اما اکنون آنها این فرصت را دارند تا ریکاوری مناسب را برای حضور در توکیو ۲۰۲۱ داشته باشند.

هر چند که با توجه به تعطیلی تمامی اردوها و سالن های ورزشی تمرینات این دو ستاره تکواندو هم با مشکل روبرو شده و همین مساله است که باعث شده سرمربی و کادر فنی نگران اتفاقاتی باشند که شاید در این مدت برای این ورزشکاران پیش بیاید.

افزایش وزن و دور شدن از شرایط ایده آل، تمرینات سخت و فشرده مهمترین موضوعی است که به دغدغه اصلی کادر فنی تبدیل شده و می تواند عواقب زیادی داشته باشد. به طور مثال ورزشکاران با افزایش وزن روبرو شوند و یا به دلیل رها شدن تمرینات سخت، در بدو شروع دوباره تمرینات دچار آسیب دیدگی شوند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد کادر فنی بیشتر ترجیح می دهد که این نفرات در اردو باشند، با برنامه کار خود را پیش ببرد و دقیق آنها را زیر نظر داشته باشد تا اینکه در خانه بمانند و دور از چشم مربیان تمرین کنند.

بنابراین مشخص است که این به تعویق افتادن بازی های المپیک فواید و مضراتی هم برای تکواندو دارد اما برای فرار از نگرانی های حساس چاره ای هم وجود دارد؟ مهم این است که بتوان با یک برنامه ریزی دقیق و درست که در تکواندو کم شاهد آن نبودیم این رشته بتواند تمامی تهدیدات را به فرصت طلایی تبدیل کند.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::