شما اینجا هستید

اخبار برتر » مزدی که قبل از خشک شدن عرق پرداخت می‌شود

Rate this post

چند روز گذشته خبری بر روی خروجی خبرگزاری ها منتشر شد که حاکی از این بود “فدراسیون کشتی بخش دیگری از حق الزحمه های معوقه داوران کشتی کشور را پس از ۱۰ سال پرداخت کرده است.”خبری عجیب اما واقعی. شاید برای ما که در تکواندو هستیم شنیدنش عجیب بود. مگر می شود در مسابقه ای قضاوت کرد و حق الزحمه آن را ده سال بعد گرفت؟؟؟!!!!!

قضاوت یا داوری یکی از ارکان اصلی در هر رشته ورزشی است. با برنامه ریزی صورت گرفته در فدراسیون تکواندو سالهاست که حق الزحمه داوران تکواندو در تمام رویدادهایی که حاضر می شوند براساس درجه و جایگاه آنها قبل از خشک شدن عرقشان پرداخت می شود. این سنت حسنه که قدمت آن به بیش از دو دهه می‌رسد متاسفانه در خیلی از فدراسیون ها ازجمله فوتبال، کشتی، جودو و …. رعایت نشده و شاهد آن هستیم که گاهی اوقات مطالبه داوران یک دهه طول می کشد.

در تمام سالهایی که حتی فدراسیون با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کرد پرداخت حق الزحمه داوران و عوامل اجرایی رقابت های کشوری یا لیگ ها را در اولویت پرداخت های خود قرار داده و به قولی خوش حسابی کرده است.

هرچند این رویه برای داوران تکواندو موضوعی عادی قلمداد شده و کم کم توسط برخی نیز به فراموشی سپرده شده و زمانی متوجه اهمیت این موضوع می شویم که خبر هایی از این قبیل به گوشمان می رسد که حق الزحمه داوران در فلان رشته از ماه و سال نیز گذشته است.

این چابکی در پرداخت حق الزحمه ها در کنار شفافیت مالی و همچنین درآمدزایی که سیاستهای فدراسیون در چند سال اخیر برای مربیان از طریق آزمونهای ارتقا کمربند زرد تا آبی به ارمغان آورده، نکته دیگری است که مربیان تکواندو نباید از آن غافل شوند و قدر آن را بدانند. 

امیدواریم با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، فدراسیون تکواندو در سال جاری نیز حق الزحمه داوران خود را کما فی السابق قبل از خشک شدن عرق پرداخت کند.

✍ امیرحسین ملکی

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::