شما اینجا هستید

اخبار برتر » تکواندو پیشگام در فرهنگ اهدای عضو / مرام پهلوانی خارج از شیاپ چانگ

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، ۳۱ اردیبهشت روز ملی اهدای عضو در ایران است و تاکنون ۱۰ درصد ایرانیان هم کارت اهدای عضو را دریافت کرده اند تا بعد از مرگشان اعضایشان به بیماران نیازمند اهدا شود اما با این حال و با وجود اینکه ۱۰ درصد ایرانیان کارت اهدای عضو را در اختیار گرفته اند، فقط یک سوم افرادی که در سال مرگ مغزی می شوند، اعضای بدنشان اهدا می شود و به همین دلیل هم روزانه ۱۰ نفر در ایران به دلیل نبود عضو از بین می روند.

در این بین ورزشکاران به عنوان چهره های مطرح ورزش ایران می توانند نقش مهمی را ایفا کنند و قدم های بزرگ و مهمی را در این رابطه بردارند. مثل اعضای تیم ملی تکواندو که در دو بخش مردان و بانوان از سال ۹۴ تا الان همه آنها کارت اهدای عضو بدن را دریافت کردند. این قهرمانان تلاش کردند بسیاری از اقشار جامعه را به انجام این کار مهم ترغیب کنند.

قهرمانان تکواندو سعی کردند علاوه بر اینکه دل میلیونها نفر از مردم ایران را با درخشش بر روی شیاپ چانگ خوشحال می‌کنند، برای روزهای پایانی عمر خویش هم برنامه داشته باشند و این بار با اهدای اعضای بدن خود به هموطنان خود کمک کنند.

کما اینکه دوباری هم این اتفاق رخ داد و دو قهرمان کم سن و سال تکواندو با اهدای اعضای بدن خود جان چند بیمار را نجات دادند. ابتدا هلیا خوش نهاد، تکواندوکار ۱۳ ساله اهل گیلان بود که فروردین سال ۹۸ به دلیل ایست قلبی به کما رفت و چند روز بعد هم دچار مرگ مغزی شد و در نهایت با موافقت خانواده هم قلب، کلیه و کبد او به بیماران اهدا شد و جان چهار بیمار را نجات داد. با وجود اینکه یکسال از این ماجرا می گذرد اما هنوز نام هلیا در یاد همه تکواندوکاران و جامعه ورزش مانده است. 

بعد از هلیا نوبت به زهرا باغبان دیگر تکواندو ۱۳ ساله از شیراز رسید تا با اهدای اعضای بدن خود جان چندین نفر را نجات بدهد. رفتاری نیکو و انسان دوستانه که واکنش فدراسیون تکواندو و مسئولان اهدای عضو را هم در پی داشت و تمبر یادبودی را برای آنها زدند.

این کار خداپسندانه خانواده دو تکواندو کار حتما در پی اقداماتی است که فدراسیون تکواندو انجام داده و همیشه سعی کرده که از حامیان اصلی این طرح باشد؛ رفتاری که در کمتر فدراسیونی دیده شده است.

فدراسیون تکواندو با طرح حمایتی نفس قهرمان و دریافت کارت اهدای عضو برای قهرمانان و ملی پوشان سعی کرده نشان بدهد که مرام پهلوانی مختص یک رشته خاص نیست، بلکه سیره‌ای که هر ورزشکاری می تواند از آن تبعیت کند.

برنامه های فدراسیون تکواندو در راه حمایت از فرهنگ اهدای عضو به حدی جدی و چشمگیر بوده که به مسابقات لیگ و کشوری راه پیدا کرده و سفیران اهدای عضو در محل برگزاری مسابقات حاضر شدند تا علاوه بر ملی پوشان علاقمندان دیگر نیز در این اقدام خیرخواهانه و خداپسندانه شریک شوند و تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر از جامعه تکواندو در این طرح ثبت نام کرده‌اند که این جدیت در پیگیری امور باعث شده این فدراسیون بارها از سوی مسئولان اهدای عضو مورد تجلیل قرار بگیرد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::