شما اینجا هستید
خبر » پاداش‌ها چرا پرداخت نمی‌شود / افتخارآفرینان حقشان را می‌خواهند

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، کرونا آسیب های زیادی را از بابت اقتصادی به کشورها وارد کرده است. بسیاری از بنگاه ها با ورشکستگی روبرو شدند که در این امر ورزش هم استثنا نبوده و در این بخش هم بسیاری از کشورها آسیب جدی از این بابت خوردند.

در ایران هم کرونا باعث تعطیلی بسیاری از مسابقات لیگ شده و طبیعی است که خیلی از باشگاه ها آسیب دیدند و په بسا ورزشکاران خیلی بیشتر از باشگاه ها از این وضعیت آسیب خوردند. ورزشکارانی که در رشته‌ای همچون تکواندو فعالیت می‌کنند شاید تنها امیدشان به برگزاری لیگ و دریافتی نه چندان زیادشان از این مسابقات بود اما حالا که لیگ برگزار نشده و ادامه مسابقات هم در هاله ای از ابهام قرار گرفته خیلی بعید به نظر می رسد که باشگاه های حاضر در مسابقات لیگ تکواندو به تمامی تعهدات خود عمل کنند.

عمل نکردن باشگاه ها به تعهداتشان که شاید در این شرایط بحرانی هم حق داشته باشند، آسیب جدی به تکواندوکاران و حتی ورزشکاران سایر رشته ها می‌زند و اینجاست که جایگاه مهم وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به عنوان نهادهای حمایتی اهمیت پیدا می کند. البته خود وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هم در اختصاص برخی از بودجه های فدراسیون و حقوقهایی که برای ورزشکاران تعیین کرده بودند، نتوانستند به وعده خود عمل کنند اما با این حال توقع از نهادها وجود دارد که در شرایط بحرانی حمایتهای جدی از ورزشکاران داشته باشند. به خصوص در رشته های مدال آوری چون تکواندو که چشم امید کاروان ورزش ایران به موفقیت این رشته در المپیک است. هرچد که تکواندوکاران و سایر ورزشکاران واقعا توقع زیادی هم ندارند، همان وعده هایی که وزارت ورزش و جوانان و مسئولان کمیته ملی المپیک  قبل از این داده بودند را عملی کنند. پرداخت حقوق به المپین ها یکی از وعده هایی بود که دادند اما مرحله دوم آن فعلا عملی نشده است.

تمرین در خانه و دور بودن از امکانات اردویی مشکلات زیادی را برای ورزشکاران به وجود می آورد که در آمد زیادی هم ندارند؛ در چنین وضعی باید مسئولان ورزش راهکار مناسبی را برای حمایت از قهرمانان پیدا کنند.  یکی از راههای مهم که مسئولان ورزش می توانند به آن عمل کنند، برگزاری مراسم اهدای پاداش قهرمانان به واسطه حضور در مسابقات جهانی و قاره ای از سوی وزارت ورزش و جوانان است.

آخرین مراسمی که برای تجلیل از قهرمانان ورزشی برگزار شد مربوط به سال ۹۸ است که از مدال آوران بازی‌های آسیایی جاکارتا تجلیل به عمل آمد. مراسمی که البته با واکنش های تندی هم روبرو شد و اعتراض های زیادی به آن وارد بود که وزارت ورزش و جوانان به وعده های خود عمل نکرد.

همین حالا ورزشکاران و کادرفنی بسیاری هستند که از سال ۲۰۱۸ موفق به دریافت های پاداش های مدال آوری خود در مسابقات مختلف جهانی و آسیایی نشده اند و همین یک دغدغه بزرگ برای برخی از ورزشکاران است که عمل کردن وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک به وعده هایشان می تواند بسیاری از مشکلات را بر طرف کند.

به هر حال زمان زیادی از برگزاری آخرین مراسم اهدای پاداش ها می گذرد و پاداش مسابقات جهانی و قاره ای روی هم انباشته شده و شاید حالا در چنین وضعیتی برگزاری این مراسم بتواند هم از تعهدات وزارت ورزش کم کند و هم اوضاع مالی ورزشکاران را بهبود ببخشد.

شیوع بیماری کرونا وضعیت نامشخصی را به وجود آورده و حالا معلوم هم نیست که تا کجا قرار است که این وضعیت ادامه پیدا کند. باید در این شرایط حواس مسئولان و تصمیم گیرندگان ورزش بیش از گذشته به این قهرمانان باشد که آنها سرمایه های ورزش هستند.

چنانچه بازی‌های المپیک سال آینده برگزار شود باید حمایت ها پایدار باشد و امکان اینکه این افراد به حال خود رها شوند وجود ندارد.

به هر حال همه می بینند و می شنوند که در روزهای اخیر چه پول های میلیاردی در فوتبال جابه جا می شود که در بسیاری از موارد هم وزرات ورزش و جوانان دخالت می کند اما چطور می شود که وزارت برای فوتبال همیشه بازنده و بدهی های کلان میلیون دلاری می تواند نسخه بپیچد اما در حمایت از قهرمانانی که قرار است آبروی ورزش را بخرند، همیشه نداشته باشد و از نداری ها بگوید.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::