شما اینجا هستید

اخبار برتر » در گفت‌وگو با سروی وضعیت بانوان تکواندوکار بررسی شد/ آپ‌چاگی کرونا به تکواندو

Rate this post

طبق آخرین تقویم فدراسیون جهانی، قرار بود مسابقات انتخابی المپیک در قاره آسیا در خردادماه برگزار ‌شود تا دختران تکواندوکار برای کسب دو سهمیه باقی‌مانده در این بخش در این مسابقات شرکت کنند، اما شیوع کرونا و تعلیق برگزاری مسابقات المپیک توکیو همه برنامه‌ها، تمرینات و اردوهای ورزشی را لغو کرد.

امیدها برای کسب دو سهمیه المپیک توسط دختران تکواندوکار بالاست و این پتانسیل در ورزشکاران دختر دیده می‌شود. هرچند آسیب‌دیدگی به معضلی برای تیم ملی تبدیل‌شده است اما به نظر می‌رسد با فرصتی که تعلیق مسابقات المپیک به تیم ملی داده است، بتوان شرایط را برای حضور موفقیت‌آمیز بانوان تکواندوکار فراهم کرد.

زهرا سروی نایب‌رئیس بانوان فدراسیون تکواندو در گفت‌وگو با «رسالت» درباره وضعیت تمرین بانوان تکواندوکار در شرایط فعلی گفت: دختران ورزشکار برای کسب سهمیه المپیک و شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا قبل از شیوع کرونا در حال تمرین بودند. ما با روندی که طی می‌کردیم ، امکان کسب سهمیه المپیک برای دو ورزشکار خانم را داشتیم، اما به دلیل شیوع بیماری، تمرینات تعطیل شد و ورزشکاران مجبور به انجام تمرینات عمومی از طریق فضای مجازی شدند.

وی اضافه کرد: تیم ملی بانوان تکواندوکار در حوزه‌های مختلف، تمرینات خود را دنبال کرده است و کرونا باعث نشده کارهایی که از قبل انجام می‌گرفت، متوقف شود. ما در بخش آموزش، کلیه برنامه‌هایمان را دوش‌به‌دوش آقایان جلو برده‌ایم، به‌عنوان نمونه آزمون‌های ورزشکاران به‌صورت مجازی برگزارشده‌اند. در بخش فرهنگی هم پویشی با عنوان «دست‌های خدایی» وجود داشت که اجرا شد. 

سروی با اشاره به عدم تعیین تاریخ مشخص برای برگزاری مسابقات تکواندو گفت: با توجه به شرایط فعلی، زمان مشخصی برای هیچ رویداد ورزشی اعلام‌نشده است و به همین علت ورزشکاران ما تمرینات خود را در منزل و یا باشگاه‌های اختصاصی که با همکاری هیئت‌های ورزشی استان در اختیار ورزشکاران قرار داده‌شده، دنبال می‌کنند. 

وی درباره عدم برگزاری اردوهای تمرینی برای دختران ورزشکار گفت: به دلیل عدم برگزاری بازی‌ها توسط فدراسیون جهانی تکواندو و اتحادیه آسیا، برنامه‌ای برای برگزاری اردوهای ورزشی نداریم، زیرا تاریخی برای برنامه‌های ورزشی مشخص نشده است، اما مربیان به‌طور مرتب  به ورزشکاران برنامه‌های تمرینی می‌دهند. 

سروی درباره پتانسیل دختران تکواندوکار برای کسب سهمیه المپیک گفت: امکان کسب سهمیه وجود دارد و من به توانمندی دختران ورزشکار ایمان‌دارم. در رده سنی پایه که بخشی از آن‌ها به رده‌های سنی جوانان و بزرگسالان رسیده‌اند، پتانسیل‌های خوبی داشته‌ایم. دختران ما در  رده سنی نونهالان و نوجوانان در سطح آسیا و جهان حرف اول را زده‌اند و تعدادی از آن‌ها امروز در رده سنی جوانان و بزرگسالان توانسته‌اند در سطح آسیا حرفی برای گفتن داشته باشند و توانمندی‌های خود را به نمایش بگذارند. 

نایب‌رئیس بانوان فدراسیون تکواندو بابیان این‌که میان ورزشکاران خانم و آقا، امکانات به‌طور یکسان از سوی فدراسیون اختصاص پیداکرده است، افزود: فدراسیون در استفاده از سالن و تجهیزات، نگاه جنسیتی ندارد. سالنی که پسران ما در آن تمرین می‌کنند، دختران هم تمرین دارند. برای اردوی دختران شرایط ایده آلی تعریف‌شده است و با پسران شرایط یکسانی دارند. در فدراسیون ما چالش در تفاوت قائل شدن میان بانوان و آقایان ورزشکار وجود ندارد.

وی در ادامه  تصریح کرد:در حال حاضر تنها دغدغه و دل‌نگرانی ما این است که زحمات دختران ورزشکار که برای کسب سهمیه المپیک کشیده‌اند، به هدر نرود. البته این مسئله هم فقط به کشور ما اختصاص ندارد. ما در شرایط فعلی برای انجام مسابقات تکواندو دچار مشکل هستیم و امیدواریم شرایط به روال عادی بازگردد، اما در غیر این صورت باید راهکاری برای برگزاری آن  اتخاذ گردد.  

منبع: روزنامه رسالت

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::