شما اینجا هستید

اخبار برتر » خلیفه: هیچ کشوری در برگزاری اردوها، نسبت به ما جلو نیست/ چنانچه وزارت ورزش حمایت نکند آسیب کرونا به ورزش ایران لطمه می‌زند

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، سیدنعمت خلیفه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در مورد برگزاری همایش بین المللی آنلاین علمی تخصصی تکواندو به مناسبت روز جهانی تکواندو، اظهار داشت: فدراسیون تکواندو با همکاری انجمن علمی مدیریت ورزش کشور، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، دانشگاه علامه طباطبایی و فدراسیون جهانی تکواندو، چهارمین سمینار ملی و اولین سمینار بین المللی علمی تخصصی تکواندو در روز ۱۴ شهریورماه به مناسبت روز جهانی تکواندو به صورت آنلاین و با محوریت فرصت‌ها و چالش‌های همگیری ویروس کرونا، برگزار خواهد شد.

 وی با اشاره به اینکه همایش تخصصی تکواندو از اعتبار بالایی برخوردار است، یادآور شد: این سمینار دارای مجوز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، مجوز doi را دارد، چکیده انگلیسی آن نیز در پایگاه اطلاع رسانی CIVILICA چاپ خواهد شد. همچنین دانشجویان مقطع دکترای تربیت بدنی برای اینکه بتوانند از رساله خود دفاع کنند باید دو مقاله و یک همایش ارائه دهند و از امتیاز این سمینار بهره‌مند شوند.

دبیر علمی سمینار بین‌المللی تخصصی تکواندو در خصوص اینکه سخنرانان ویژه‌ای در این سمینار شرکت خواهند کرد، عنوان کرد: فدراسیون جهانی تکواندو نیز در برگزاری این سمینار مشارکت دارد و دو کارگاه آموزشی تخصصی خواهیم داشت تا مربیان، قهرمانان و داوران بتوانند از آن استفاده کنند که قطعا در ارتقاء دانش افزایی آنها تاثیر به سزایی دارد.

* شاید برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو تحت الشعاع ویروس کرونا قرار گیرد
خلیفه در مورد برگزاری بازیهای المپیک توکیو، گفت: به تازگی اعلام کردند المپیک سال آینده برگزار خواهد شد ولی بخاطر همگیری این بیماری شاید این بازی‌های تحت الشعاع قرار بگیرد، به این دلیل هنوز اقدام پیشگیرانه صورت نگرفته و واکسنی پیدا نشده است. هر روز نیز دامنه گسترش ویروس کووید۱۹ وسعت بیشتری پیدا می‌کند. دیروز نیز در آخرین سمینار بین‌المللی که رئیس بهداشت جهانی صحبت کرد، عنوان داشت؛ تا یکسال آینده با کرونا دست و پنجه نرم خواهیم کرد. 

عضو کمیته آموزش فدراسیون جهانی تکواندو با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا ضرر بسیار زیادی به جامعه ورزش و تکواندو زد، تاکید کرد: کرونا ۵ ماه تمام ورزش کشور را تعطیل کرده و آسیب جدی به خانواده تکواندو، مربیان و باشگاه زد. من با هر کدام از مربیان تکواندو صحبت می‌کنم، برخی‌ها باشگاه‌هایشان را جمع کردند و بعضی‌ها حتی بخاطر شرایط بد اقتصادی دستگاه‌های خود را با قیمت ناچیز فروخته‌اند تا امرار معاش کنند. چنانچه وزارت ورزش حمایت نکند این آسیب به جامعه آماری ورزش ایران لطمه وارد خواهد کرد.

* کل بودجه لیگ تکواندو ۳ میلیارد تومان است، یک باشگاه فوتبال ۶۰ میلیارد تومان!
سرمربی تیم تکواندو دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص اینکه مقایسه فوتبال با یک رشته دیگر ورزشی قیاس‌مع‌الفارق است، افزود: فوتبال یک صنعت است و پول موجود در این رشته ورزشی با سایر رشته‌های دیگر قابل مقایسه نیست. باشگاهی که ۱۰ بازیکنش مبتلا به کرونا شده، پزشک استخدام کرده و در دیگر اقدامات نیز آمپول و داروهای بسیار گران قیمت را برای بهبودی بازیکنان تهیه می‌کند. وقتی تیم فوتبالی که ۶۰ میلیارد تومان پول خرید بازیکن می‌دهد هزینه یک میلیاردی برای مقابله و عبور از بیماری کرونا هم دارد. آیا در باشگاه تکواندو چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ کل بودجه‌ای که تکواندو ایران با آن می‌چرخد به سه میلیارد هم نمی‌رسد!

وی ادامه داد: در فوتبال ایران پول زیاد بوده و منافع یک عده در برگزاری لیگ فوتبال است و اگر منافع آنها تامین نشود مطمئن باشید مثل تکواندو، کاراته، جودو، بوکس، کشتی و… آسیب می‌بیند و تعطیل می‌شود. بودجه کل یک تیم تکواندو ۵۰۰ میلیون تومان است که بین ۳۰ نفر آدم تقسیم می‌شود. 

هیچ کشوری در برگزاری اردوها، نسبت به ما جلو نیست
 خلیفه درباره اینکه گفته می‌شود؛ تمرینات برخی از کشورهای اروپایی در حال برگزاری است، عنوان کرد: در اروپا هر بازیکنی با مربی اختصاصی خودش تمرین می‌کند و تمرین با تعداد دو نفر در فضای باز با شرایط ایده آل انجام می‌شود. چیزی به نام اردوی تیم ملی وجود ندارد و هیچ کشوری نسبت به ما جلو نیست که در دوران کرونا تمرین کرده باشد، همه شرایط یکسان دارند. یکسال تا بازی‌های المپیک مانده و زمان خوبی است تا خود را به مرز آمادگی برسانیم و یک مقدار وضعیت بیماری آرم شود و ستاد مبارزه با کرونا و وزارت ورزش مجوز بدهند، فدراسیون قطعاً اردوهای تیم ملی را با رعایت پروتکل بهداشتی آغاز خواهد و جای هیچ نگرانی نیست. 

وی در مورد اینکه میانگین سن قهرمانان تکواندوکاران پایین آمده است، گفت: تکواندو یک ورزش سرعتی است و اگر می‌خواهد در بازی‌های المپیک بماند باید جذابیتش را زیاد کند بر همین اساس، فدراسیون جهانی تکواندو مدام قوانین و مقررات را تغییر می‌دهد. کسانی که با این تغییرات خود را وفق بدهند، عمر قهرمانی‌شان طولانی می‌شود. این پایین آمدن میانگین سنی تکواندوکاران مختص فقط کشورمان نیست و در تمامی کشورها تکواندوکاران وجود دارد.

پیشکسوت ورزش کشورمان در خصوص افت تکواندوی مردان استان البرز در سالهای اخیر، خاطرنشان کرد: متاسفانه عدم برنامه ریزی صحیح، عدم حمایت از قهرمانان و نگاه بسته محدود به چند نفر، باعث شد؛ تکواندو استان البرز در بخش مردان از بانوان عقب بیفتد ولی نباید انگیزه را از تکواندو بانوان بگیریم و هم اکنون ملی‌پوشان خوبی در سطح تیم ملی داریم.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::