شما اینجا هستید
اخبار برتر » تفاوت دستمزد ویلموتس با بودجه فدراسیون های مدال آور ورزش / قربانیان تبعیض

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، افتضاحی که قرار داد مارک ویلموتس سرمربی شکست خورده فوتبال ایران به بار آورد و برای دو شکست بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان باید از ورزش ایران دستمزد بگیرد، نشان میدهد که تا چه اندازه در ورزش ایران تبعیض وجود دارد. تبعیضی که همیشه باعث اعتراض قهرمانان مدال آور که باعث بالا رفتن پرچم ایران در میادین بین المللی بودند، شده است.

پولی که باید به ویلموتس پرداخت شود، حتی از بودجه سالانه کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک هم بیشتر است و همین می تواند یک سند محکم برای اثبات سوءمدیریت در ورزش ایران باشد. ورزشی که برای حمایت از قهرمانان و افتخارآفرینان خود هیچ وقت بودجه کافی نداشته اما در مقابل میلیاردها تومان پول را در فوتبال دور ریخته است. این پول از بودجه چند سال فدراسیون های مدال آور که وزارت ورزش پرداخت می کند، بیشتر است.


همین چند ماه پیش بود که صدای اعتراض برخی از قهرمانان به دلیل تبعیض در ورزش بلند شد. اعتراض ها هم بعد انتشار تصاویری از مسافرکشی یکی از ستاره های تیم ملی تکواندو در سال های گذشته شروع شد. در حمایت از این قهرمان تکواندو بود که تعدادی از ملی پوشان المپیکی از وجود تبعیض در ورزش گلایه کردند. این ملی پوشان معتقد بودند که مدال را در بازی های آسیایی و المپیک تکواندو کسب می کند اما پول را به فوتبال می دهند.


البته این برای اولین بار نبود که چنین مصاحبه هایی منتشر می شد. قبل از این هم بسیاری از قهرمانان نامی ورزش های دیگر از جمله کشتی مصاحبه هایی از این دست انجام داده بودند. آنها که حالا برای اینکه بتوانند چند میلیون تومان در کشتی درآمد داشته باشند، پشت در سازمان لیگ صف کشیده اند تا برای حضور در لیگی که هنوز مشخص نیست برگزار شود یا نه؟ قرار داد خود را امضا کنند. این قهرمانان هم همیشه از این تبعیضی که بین ورزش های مدال آور در بازی های آسیایی و المپیک با ورزشی مثل فوتبال وجود داشته گلایه کردند اما هیچ وقت گوش شنوایی وجود نداشته است.


این مصاحبه ها باعث شد تا در محافل خصوصی مهدی علی نژاد معاون وزیر ورزش نسبت به این مصاحبه ها واکنش نشان بدهد و در حمایت از فوتبال، از این ورزش به عنوان یک صنعت و تجارت نام ببرد و حتی وعده داد که با این قهرمانان که بر علیه تبعیض موجود مصاحبه کردند، برخورد می کند اما حالا همین صنعت و تجارت باعث سرافکندگی ورزش ایران شده است. با پرداخت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان به یک مربی که حاصل کارش دو شکست بوده، بودجه یک و نیم سال کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک از بین رفته است.


هنوز حاشیه های این مصاحبه علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی تمام نشده که اعلام کرد سرمربیان تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی یعنی غلامرضا محمدی و محمد بنا شش میلیون تومان دستمزد می گیرند و به دستیاران آنها هم چون پول نداریم، نمی توانیم حقوق پرداخت کنیم! حالا با این ۲۰۰ میلیارد تومان که ویلموتس برای دو مسابقه به دست آورده چند ماه می شد به محمد بنا حقوق داد؟ محمد بنا به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پنج مدال از شش مدالی که در تاریخ کشتی فرنگی در بازی های المپیک به دست آمده، را به تنهایی کسب کرده است. البته وزارت ورزشی که در روزهای کرونایی و تعطیلی اردوها معتقد است که نباید به فدراسیون ها بودجه داد، حتما جواب ای سئوال ها را می داند. حتما می داند که با این پول زندگی چه تعداد از مربیان و قهرمانان را در کشتی و تکواندو تغییر می داد؟

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::