شما اینجا هستید

اخبار برتر » ۵ شهریور زاد روز غلامحسن ذوالقدر معمار تکواندو ایران/ مرد تمام نشدنی

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، پنجم شهریور در تقویم ایرانیان به عنوان روز کشتی نامگذاری شده اما همین روز در تکواندو روز تولد یکی از تاثیر گذارترین و بهترین مربیان تاریخ تکواندوی ایران است.

غلامحسن ذوالقدر که توانست یکی از رویایی ترین تیم های تاریخ تکواندوی ایران را بسازد و بهترین نتایج را هم به همراه این تیم کسب کند و نام خودش را به عنوان معمار تکواندو ثبت کند.

ذوالقدر در حالی دیروز وارد ۶۰ سالگی شد که هنوز خیلی‌ها دوره حضور او پر افتخار او در تیم ملی تکواندو به عنوان سرمربی را به یاد دارند. البته ذولقدر در تکواندوی ایران هم سرمربیگری را تجربه کرد و هم مدیریت تیم ملی و دبیری فدراسیون را به همین دلیل هم او را یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین افراد تاریخ تکواندوی ایران می دانند.

ذوالقدر از سال ۱۹۹۱ میلادی به عنوان سرمربی هدایت تیم ملی را برعهده گرفت و تقریبا ۱۳ سال این مسئولیت مهم را برعهده داشت که توانست موفقیت‌های زیادی را به همراه تیم ملی تکواندو کسب کند.

به خاطر کسب همین موفقیت ها و همچنین پرورش بسیاری از بزرگان تکواندو زیر نظر او در تاریخ تکواندو ایران، نام غلامحسن ذوالقدری به عنوان معمار تکواندو ایران ثبت‌ شده است. او در دوران حضورش در راس کادر فنی تیم ملی تکواندو، از سه دوره حضور در مسابقات قهرمانی آسیا، دو نایب قهرمانی و یک چهارمی را به دست آورد. 

او همچنین در سه دوره پیاپی در بازی‌های آسیایی نیز هدایت تیم ملی تکواندو را برعهده داشت که موفق به کسب ۳ طلا، ۴ نقره و ۷ برنز در بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک، ۲۰۰۲ بوسان کره جنوبی و ۲۰۰۶ قطر شد.

ذوالقدر که خیلی ها او را یار غار محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو می دانند، در۶ دوره مسابقات جهانی نیز هدایت تیم ملی را برعهده داشت و غیر از نخستین حضور در سیزدهمین دوره که تیم ملی به مقام چهارم جهان دست یافت همیشه با تیم ملی روی سکوی جهانی قرار داشت. ذوالقدر در ۶ دوره حضور در مسابقات جهانی ۴ نایب قهرمانی، یک سومی و یک چهارمی را از خود به جا گذاشت که آمار بسیار خوبی است.

ذوالقدری همچنین نخستین سرمربی تیم ملی تکواندو ایران بود که در مسابقات جام جهانی در سال ۲۰۰۰ در لیون فرانسه با ۲ طلای ساعی و بی‌باک و ۲ نقره افلاکی و اصلانی قهرمانی در این مسابقات را تجربه کرد. ذوالقدری در چهار دوره این مسابقات نیز با تیم ملی تکواندو به مقام نایب قهرمانی دست یافت. این ها همه نتایجی بودند که در مقطعی از تاریخ توسط ذوالقدری به دست آمد و نام او را به عنوان یکی از بهترین مربیان تاریخ ثبت کرد.

البته آن چیزی که باعث شد تا نام او به عنوان معمار تکواندوی ایران در تاریخ ماندگار شود، نتایجی بود که او در المپیک ثبت کرد. نتایجی که او را به عنوان پرافتخارترین سرمربی تاریخ تکواندو ایران در بازی های المپیک ثبت کرد. او دو دوره هدایت تیم ملی در بازی های المپیک را برعهده داشت که با کسب یک طلا و ۲ برنز کارنامه بسیار خوبی از خود به جا گذاشت.

نخستین مدال رسمی تکواندو ایران در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی با هدایت ذوالقدری به دست آمد که هادی ساعی به مدال برنز رسید. در المپیک ۲۰۰۴ یونان نیز تکواندو ایران با سرمربیگری ذوالقدر طعم نشان طلا در المپیک را چشید و توسط ساعی به مدال طلا و توسط کرمی به مدال برنز رسید.

ذوالقدری بعد از سالها حضور در کادر فنی تیم ملی به عنوان مدیر تیم های ملی و همچنین سرمربی تیم ملی و مدتی هم فعالیت به عنوان دبیر فدراسیون چند سالی است که خود را بازنشسته کرده است.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::