شما اینجا هستید
اخبار برتر » ایمان زاده: شروع تمرینات را به فال‌ نیک می‌گیریم

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، شرایط خاصی که ویروس کرونا در جهان ایجاد کرده است، ورزش‌های زیادی را تحت‌تاثیر قرار داده و حتی المپیک ۲۰۲۰ توکیو را هم با تعویق یک‌ساله مواجه کرده، اما ماندگاری این ویروس و نساختن واکسن قطعی برای آن باعث ‌شده مردم در سراسر دنیا به این نتیجه برسند که باید زندگی روزمره خود را با کمی تغییر ادامه دهند و ورزش نیز در این بین تصمیمی مشابه گرفته است.

چندی ‌قبل ستاد مبارزه با کرونا به برخی ورزش‌های پربرخورد اجازه داد اردوهای خود را آغاز کنند و برای حضور در رقابت‌های برون‌مرزی به آمادگی لازم دست پیدا کنند که تکواندو نیز یکی از این ورزش‌ها بود و حالا ملی‌پوشان این رشته ورزشی برای آغاز اردوهایشان لحظه‌شماری می‌کنند تا بتوانند برای رقابت‌های جهانی با آمادگی کافی پا به رقابت‎ها بگذارند. به همین بهانه با رضا ایمانزاده، مربی تیم تکواندوی دانشگاه آزاد همکلام شدیم که ماحصل گفت‌وگوی وی با «فرهیختگان» را در ادامه می‌خوانید.

بالاخره مجوز برگزاری اردوهای آماده‌سازی تکواندو هم صادر شد. به‌نظر شما که با ویروس کرونا هم دست‌وپنجه نرم کرده‌اید، شرایط برای آغاز اردوها مناسب است؟

من اگر بخواهم در این خصوص صحبت کنم باید بگویم ما نمی‌توانیم این شرایط را عادی قلمداد و ادعا کنیم توانسته‌ایم تا حدودی به این ویروس غلبه کنیم. ولی به‌نظر می‌رسد این ویروس قرار است فعلا با ما همراه باشد و قصد رفتن ندارد. به همین دلیل فکر می‌کنم وقت آن رسیده که ما شرایط را تغییر داده و درکنار این ویروس زندگی عادی خود را ادامه دهیم. ما قطعا با سبک و سیاق قدیم نمی‌توانیم تمرینات تکواندو را برگزار کنیم و باید تغییراتی به وجود بیاوریم که ریسک برگزاری تمرینات پایین بیاید. ما در گذشته با ۳۰،۴۰ ورزشکار تمرین می‌کردیم اما مطمئنا در این شرایط نمی‌توانیم با این تعداد نفرات تمرینات را برگزار کنیم.

از کشورهایی که در تکواندو صاحب‌نام هستند خبر دارید و می‌دانید تصمیم آنها در شرایط کرونایی برای تکواندو چه بوده است؟

بله. ما کاملا کشورهای رقیب را آنالیز می‌کنیم و می‌دانیم که چه شرایطی را تجربه می‌کنند، به‌طور مثال کره‌جنوبی لیگ کشوری‌اش را با ۱۰۰ ورزشکار برگزار کرده، صربستانی‌ها در فضای باز تمرینات خود را دنبال می‌کنند، در اسپانیا ورزشکاران ملی‌شان با مربیان اختصاصی تمرین می‌کنند و… به هر صورت زندگی در تمام دنیا ادامه دارد و تنها سبک زندگی تغییراتی داشته است چراکه شاید کروناویروس مثل آنفلوآنزا تا سال‌ها با ما زندگی کند!

ظاهرا در کلاه تکواندو هم تغییراتی صورت ‌گرفته و ماسک‌هایی به آن اضافه شده است.

خب این اتفاق در چند کشور افتاد و ظاهرا طراحان داخلی هم این سبک کلاه را طراحی و تولید کرده‌اند؛ اما اینکه این کلاه‌ها تا چه میزان می‌تواند به سلامت ورزشکاران برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کمک کند را نمی‌دانم. احساس من این است که حتی اگر این ماسک‌ها کارآمد باشد هم باید به‌جای ۳۰،۴۰ نفر با ۷ تا ۸ نفر تمرینات را آغاز کنیم.

در نشست ستاد ملی مبارزه با کرونا به تیم‌ملی مجوز فعالیت داده شد. آیا باشگاه‌ها هم می‌توانند کارشان را آغاز کنند؟

بله، در نامه‌ای که به باشگاه دانشگاه آزاد ارسال شد مشخص شد باشگاه‌ها هم می‌توانند فعالیت‌های خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز کنند. ما هم به احتمال زیاد از هفته آینده کار خود را برای عقد قرارداد با نفرات فصل آینده آغاز می‌کنیم، البته تمام اینها منوط به این است که فصل آینده مسابقات در زمان مقرر برگزار شود.

یعنی فکر می‌کنید با وجود مجوز آغاز تمرینات، برای شروع بازی‌ها مجوز صادر نشود؟

من بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد و احساس من این است که رقابت‌های فصل آینده قطعا برگزار می‌شود و این برگزاری به ورزش و ورزشکاران کمک ویژه‌ای می‌کند و آنها می‌توانند به ‌لحاظ کیفی خودشان را در سطح بالایی نگه دارند. هرقدر برگزاری رقابت‌ها به تعویق بیفتد ورزشکاران ما افت بیشتری می‌کنند. ولی وقتی می‌توانیم در تکواندو به‌راحتی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرد، پس بهتر است بازی‌ها آغاز شود.

از وضعیت تکواندو در دانشگاه آزاد بگویید و اینکه برنامه‌ریزی‌ها برای شروع رقابت‌ها و اردوها انجام شده است؟

بله. خدا را شکر بودجه فصل جدید افزاش پیدا کرده و نگاه ویژه‌ای به رشته تکواندو در دانشگاه آزاد وجود دارد اما با توجه به بحران اقتصادی که در کشور ایجاد شده کار برای ورزشکاران رشته‌هایی مثل تکواندو سخت شده است. ما در زمان‌هایی که مشکلات اقتصادی کمتر بود با پول قرارداد نمی‌توانستیم زندگی راحتی داشته باشیم و حالا با این بحران‌های اقتصادی کارمان سخت‌تر هم شده است. البته دانشگاه آزاد به‌اندازه توان مالی‌اش در تکواندو هزینه کرده و باید از این بابت از مدیرانش تشکر کنیم.

حالا با این وضعیت اقتصادی و بودجه محدود دانشگاه آزاد امیدی به کسب سکو در رقابت‌های آتی وجود دارد؟

درست است که ما در لیگ رقیبانی داریم که بودجه مالی‌شان از دانشگاه آزاد هم بهتر است اما ما در دانشگاه آزاد به‌عنوان بازیکن‌سازترین تیم فعالیت می‌کنیم و مثل گذشته که اکثر ملی‌پوشان تکواندو عضوی از دانشگاه آزاد بوده‌اند، بازهم این راه را ادامه می‌دهیم و امسال هم نفرات جوان و جویای نام در تیم خود به خدمت گرفته‌ایم و نیم‌نگاهی هم به سکوهای اول و دوم داریم. البته چون چند ملی‌پوش را از دست داده‌ایم کارمان سخت‌تر شده اما با تلاش بیشتر به‌دنبال این هستیم که بتوانیم موفقیت‌هایمان را ادامه دهیم. جا دارد از مدیران دانشگاه آزاد که همیشه به تکواندو لطف داشته‌اند و فرصت داده‌اند تا برنامه‌هایش به سرانجام برسد هم تشکر کنم.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::