شما اینجا هستید
خبر » تا پایان ۲۰۲۰ شیاپ چانگ پهن نمی‌شود / زور کرونا به تکواندو چربید

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، فدراسیون جهانی تکواندو و اتحادیه آسیا دو بیانیه رسمی دادند که حکایت از لغو برنامه‌های این رشته در سال ۲۰۲۰ دارد. شیوع ویروس کرونا مدت‌هاست که بسیاری از برنامه‌های ورزش را بهم ریخته اما به نظر می‌رسید که تکواندو بتواند با گذشت نزدیک به ۸ ماه تعطیلی، مسابقات بین‌المللی خود را از سر بگیرد که در چند روز گذشته دو خبر ناامید کننده از سوی مسئولان تصمیم گیرنده تکواندو صادر شده است.

ابتدا اتحادیه تکواندو آسیا بود که در بیانیه رسمی اعلام کرد تمامی مسابقاتی که قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود، به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا به تعویق افتاد. این تصمیم بعد از رای گیری که از اعضای اتحادیه تکواندو آسیا به عمل آمد، اتخاذ شد و سپس به تمامی فدراسیون‌های ملی اعلام گردید.

“کی سوک لی” رییس اتحادیه تکواندو آسیا بعد از نشست این اتحادیه که به صورت وبینار برگزار شد به طور رسمی اعلام کرد با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۲۰ در بخش‌های پاراتکواندو، پومسه و کیوروگی (انفرادی و تیمی)، کسب سهمیه بازی های المپیک توکیو، چهارمین دوره جام ریاست فدراسیون جهانی در آسیا، دهمین دوره جام باشگاه های آسیا و سومین دوره آزاد آسیایی به تعویق افتاد و در سال ۲۰۲۱ برگزار می شود.

پیش از این فدراسیون تکواندوی ایران در جلسه شورای اجرایی اتحادیه تکواندو آسیا که ۳۰ تیرماه برگزار گردید، موفق شده بود جواز میزبانی پنجمین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی در آسیا (G2)، چهارمین دوره رقابت‌های آزاد آسیایی (G1) و یازدهمین دوره جام باشگاه‌های آسیا (G1) در سال ۲۰۲۱ را بدست آورد.

ایران در سال ۲۰۱۹ نیز میزبانی سه رویداد جام ریاست فدراسیون جهانی، جام باشگاه‌های آسیا و جام فجر را برعهده داشت و در سال ۲۰۲۰ نیز قرار بود سومین مسابقات آزاد آسیایی (G1) و دهمین دوره رقابت‌های تکواندو جام باشگاه‌های آسیا (G1) را میزبانی کند که با شیوع ویروس کرونا این رقابت‌ها به تعویق افتاد.

بعد از به تعویق افتادن مسابقات در سطح آسیا، فدراسیون جهانی تکواندو هم بیانیه ناامید کننده دیگری را صادر کرد تا مشخص شود که دیگر شیاپ چانگی در سال ۲۰۲۰ پهن نمی‌شود.

این خبر بعد از نشست شورای اجرایی فدراسیون جهانی تکواندو صادر شد که به منظور حفاظت از سلامت شرکت کنندگان و اطمینان از رعایت عدالت میان ورزشکان، مسابقات فینال گرندپری به میزبانی مکزیک و گرندپری به میزبانی ووشی که قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود را سال ۲۰۲۱ برگزار می‌کند.

فدراسیون جهانی تکواندو در جلساتی که با کمیته‌های برگزاری رقابت‌های “مکزیک” و “ووشی” داشته به دنبال راه حل‌هایی برای برگزاری هر دو رویداد در فضایی ایمن بوده اما در نهایت شورای اجرایی فدراسیون جهانی به این نتیجه رسید که میزبانی ایمن و برگزاری این دو رویداد در شرایط کنونی امکان پذیر نیست. تاریخ برگزاری در سال ۲۰۲۱ متعاقبا اعلام می شود.

این تصمیم برای بسیاری از ورزشکاران و علاقمندان به تکواندو ناراحت کننده است اما در شرایطی که ۳۵ میلیون نفر در دنیا به این ویروس مرگبار دچار شده اند، چطور می شود مسابقات تکواندو را برگزار کرد؟

“چانگ وان چو” رییس فدراسیون جهانی تکواندو هم از وضعیت پیش آمده بسیار ناراحت است. به همین دلیل هم بیانیه غم انگیزی را در این باره صادر کرد:« بسیار ناراحت هستم که به ناچار تصمیم به تعویق برگزاری رقابت‌های فینال گرندپری و گرنداسلم گرفته‌ایم چراکه با این شرایط ورزشکاران و دوستداران تکواندو را ناامید می‌کنیم اما مطمئن هستیم آنها دلایل ما برای این تعویق را که در راستای حفظ سلامتی و اجرای رقابت‌هایی با سطح بالا هست را به خوبی درک می‌کنند. برگزاری رویدادهایی جهانی همچون این مسابقات که ورزشکارانی از سراسر دنیا در آن حضور دارند با توجه به محدودیت های حاکم بر سفرهای برون مرزی و اینکه برخی ورزشکاران شرایط شرکت را ندارند، جنبه عادلانه ندارد.»

این تصمیمات از سر ناچاری اتخاذ می‌شود اما واقعا این سئوال را باید مطرح کرد که چه سرنوشتی در انتظار آینده این ورزش است؟ با این وضعیت پیش آمده اصلا مشخص نیست که چه اتفاقی در جهان حتی در یکسال آینده پیش می‌آید و در چنین شرایطی چطور می‌توان چرخ تکواندو را در حال حرکت نگه داشت؟

این تعطیلی‌ها به مرور میزان علاقمندان به ورزش تکواندو را در دنیا را به شدت کاهش می دهد و با این وجود مشخص نیست چه روزهایی پیش‌رو این رشته است.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::