شما اینجا هستید
اخبار برتر » یک بام و دو هوای مدعیان هیانگ

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، از دیرباز دو سبک هیانگ و پومسه تکواندو دائما در حال رقابت با یکدیگر بوده‌اند. هیانگ به عنوان تکواندو سنتی و پومسه به عنوان تکواندو مدرن در جهان شناخته شده و هریک علاقمندان و طرفداران خود را دارد.

در عالم سیاست، کره جنوبی یا فدراسیون جهانی تکواندو بخش المپیکی تکواندو را مدیریت می کند و کره شمالی هیانگ را به خود نسبت می‌دهد.

 این اختلاف نظرها اما در ایران نیز ادامه دارد. از یک طرف فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران که یک نهاد عمومی غیردولتی است مسئولیت ساماندهی تکواندوکاران  کشور(در هر سبکی)  را بر عهده دارد و از طرفی عده‌ای با پرداخت مبالغ قابل توجه دلاری موفق به اخذ نمایندگی itf در ایران شده و با استناد به همان مجوز خود را صاحب‌خانه می دانند و علاقمندان این بخش را به خود جذب می‌کنند.

همین اختلاف نظرها در دهه‌های گذشته باعث شده بود که مدعیان  itf با ثبت انجمن‌هایی مستقلا یا زیر نظر فدراسیون‌های ورزش های رزمی و کاراته اقدام به آموزش این سبک در بین علاقمندان کنند. اما بعد از مدتی، نارضایتی افراد از اقدامات خلاف قانون این افراد کار را به مراجع ذی صلاح کشاند. از اخذ مبالغ گزاف دلاری و ریالی برای احکام کمربند گرفته تا اعزام بدون مجوز ورزشکاران به مسابقات مخالف با مبالغ باورنکردنی و صدور احکام مربیگری و داوری بدون تایید وزارت ورزش و جوانان.

همین موضوع در کنار پیگیری‌های فدراسیون تکواندو در راستای احقاق حق تکواندوکاران باعث شد که وزارت ورزش طی مصوبه‌ای از اسفند ماه سال ۹۳، ساماندهی itf را به فدراسیون تکواندو واگذار و هرگونه فعالیت دیگر را غیرقانونی اعلام کند.

از آن تاریخ به بعد فدراسیون تکواندو در سلسله اقداماتی سعی کرد همه اساتید itf را دور هم جمع کرده و این سبک را سامان دهد اما گویا موضوع دیگری در میان بود. برخی مدعیان itf که با مصوبه وزارت ورزش منافع خود را در خطر می‌دیدند بنای ناسازگاری با فدراسیون تکواندو گذاشتند و سعی کردند با غیرقانونی جلوه دادن فعالیت فدراسیون و اغوای علاقمندان itf و اعلام اینکه تنها مرجع رسمی itf در ایران هستند، فعالیت‌های فدراسیون را به حاشیه ببرند.

در خصوص این افراد همان بس که این اساتید حتی در درون خود هم صدا نیستند و هریک دیگری را متقلب می‌داند. یکی از اتریش مجوز دارد، دیگری از اسپانیا و سومی از انگلیس! در این بین تنها سری که بی کلاه مانده، علاقمندان واقعی itf هستند.

اخیرا فدراسیون تکواندو با راه اندازی سامانه بانک اطلاعات itf تکواندو، گامی بزرگ در راستای ساماندهی این سبک از تکواندو برداشت و انتظار می‌رود فدراسیون با چاپ احکام کمربند و صدور مدارک مربیگری  و داوری، گامی اساسی در رفع دغدغه ورزشکاران itf و خانواده آنها بردارد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::