شما اینجا هستید
اخبار برتر » سلطانی: برگزاری رقابت‌های لیگ به نفع تکواندو خواهد بود/ ورزش، سیاست یک بام و دو هوا وجود دارد

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، مرتضی سلطانی درباره احتمال برگزاری لیگ برتر تکواندو در بهمن ماه اظهار داشت: تمرینات خود را شروع کردیم و در تلاش هستیم تا در صورت برگزاری مسابقات نتایجی آبرومندانه کسب کنیم. البته شرایط امسال خیلی نسبت به سال‌های گذشته فرق خواهد داشت و انگیزه و آمادگی بچه‌ها پایین است و مسلماً مسابقات لیگ تکواندو مانند سالیان قبل نخواهد بود.

وی تصریح کرد: مطمئنم اگر لیگ برگزار نشود تکواندو ضعیف‌تر هم خواهد شد و ورزشکاران این رشته با انگیزه کمتر تمرین خواهند کرد. زمزمه شروع لیگ باعث شده است تا ورزشکاران تمرینات خود را شروع کنند و باید ببینیم در عمل شرایط پروتکل‌های بهداشتی قابل اجرا خواهد بود یا نه. از طرفی شرایط برگزاری مسابقات امسال هزینه‌های را به تیم‌ها تحمیل کرده است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور قابل تحمل نیست. با همه این تفاسیر برگزار لیگ را به نفع تکواندوی ایران می‌دانم.

سرمربی تیم تکواندوی پاس درباره اینکه مخالفان برگزاری مسابقات، انجام لیگ را با توجه به عدم اعلام برنامه رویدادهای آینده از سوی فدراسیون جهانی غیرمنطقی می‌دانند، گفت: تکواندوی ما تنها دو ملی‌پوش المپیکی و چند بازیکن ملی نیست. نفرات المپیکی برنامه خودشان را دارند و هر تورنمنتی نیز اعلام شود این عزیزان در آن حضور خواهند داشت. نباید تکواندو به خاطر ملی‌پوشان تعطیل شود و باید آرمین هادی‌پور و میرهاشم حسینی پشتوانه و رقیب داشته باشند تا انگیزه خود را حفظ کنند.

سلطانی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم لیگ را تعطیل کنیم مطمئن باشید ضرر خواهیم کرد و با برگزاری لیگ متوجه خواهیم شد که تعطیلی یک سال اخیر تا چه حد در سطح مسابقات تأثیر گذاشته است. در این مدت خیلی از ورزشکاران تکواندو را رها کرده و سراغ رشته‌های دیگر رفتند. درست است، شرایط برگزاری مسابقات سخت خواهد بود و فدراسیون و تیم‌ها با مشکلاتی همراه خواهند بود، اما برگزاری لیگ در نهایت به نفع تکواندوست.

وی با انتقاد از سیاست‌های چندگانه در ورزش ایران گفت: متأسفانه در کشور ما و به خصوص در ورزش سیاست یک بام و دو هوا وجود دارد که برای من قابل هضم نیست. چگونه لیگ فوتبال با این همه درگیری برگزار می‌شود، اما سایر رشته‌ها تعطیل هستند؟! ما شاهد هستیم خیلی از مشاغل باز هستند، اما فقط زورشان به ورزش می‌رسد و آن را تعطیل کردند.

سرمربی تیم تکواندوی پاس گفت: نان خیلی از مربیان در یک سال اخیر آجر شده و آنها شرمنده خانواده‌شان شدند، اما با این شرایط مشاهده می‌کنید خیلی از مشاغل پرخطرتر و بی‌تأثیر باز هستند. این دوگانگی‌ها آزاردهنده است. وقتی لیگ‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال و کشتی برگزار می‌شوند، قطعاً امکان برگزاری لیگ تکواندو نیز وجود دارد. باید موارد و مسائل بهداشتی رعایت شوند، اما زندگی قابل تعطیل کردن نیست.

سلطانی در واکنش به اعتراض برخی تکواندوکاران به مبالغ پایین قراردادهای لیگ تکواندو گفت: واقعاً این مبالغ در شأن مربیان و تکواندوکاران ما نیست، اما خود ما نیز در این موضوع مقصر هستیم. منِ مربی همیشه تلاش می‌کنم با هر ترفندی قرارداد بازیکنان را کاهش بدهم و آنها را جذب کنم. این اتفاق در برخی باشگاه‌ها که وضعیت مالی خوبی ندارند شاید طبیعی باشد، اما از باشگاه‌هایی که وضعیت مالی خوبی دارند و در رشته‌های دیگر نیز تیمداری می‌کنند انتظار می‌رود متناسب با قرارداد سایر رشته‌ها به تکواندو کمک کنند.

وی افزود: فلسفه باشگاه پاس و چارچوب آن مشخص است. اگر باشگاه‌های دیگر قراردادها را بالا ببرند، مسئولان باشگاه پاس تصمیم می‌گیرند یا با شرایط جدید خود را وفق بدهند و اگر نتوانند، قید تیمداری را می‌زنند و یا در سطح پایین‌تر با سربازها و پرسنل کادری خود فعالیت می‌کنند. البته در لیگ فعلی شرایط مالی با حضور تیم‌های فتح صدر البرز، مس کرمان، شهرداری ورامین، پالایش و نفت و دانشگاه آزاد بهتر شده است.

مربی سابق تیم ملی تکواندو گفت: این باشگاه‌ها توان مالی نسبتاً خوبی دارند و می‌توانند به افزایش سطح قراردادها کمک کنند. از طرفی با وجود مربیان بسیار خوبی که داریم شاهد هستیم مربیان ملی با ۲۰ میلیون تومان در حال فعالیت در لیگ هستند. مربیانی مانند زوار و خلیفه با وجود کوله‌باری از افتخارات با قراردادهای ناچیز فعالیت می‌کنند، اما شاهد هستیم مربیانی که نصف این عزیزان افتخارات ندارند در رشته‌های دیگر قراردادهای چند برابری می‌بندند.

سلطانی خاطر نشان کرد: ۱۶ تیم در لیگ برتر و حدود ۲۰ تیم در لیگ دسته یک فوتبال حاضر دارند. چرا ما نباید بتوانیم چهار پنج باشگاه را راضی کنیم در لیگ تکواندو نیز تیمداری کنند؟! این باشگاه‌ها با پول دو بازیکن فوتبال می‌توانند بهترین تیم را در لیگ تکواندو ببندند و سهمیه جام باشگاه آسیا را کسب کنند و حتی در صورت قهرمانی به‌عنوان نماینده کشورمان در جام جهانی تکواندو حضور داشته باشند که تبلیغ بسیار خوبی برای آنها خواهد بود.

وی تأکید کرد: باید قبول کنیم خودمان کوتاهی داشتیم و ضعیف عمل کردیم. در تکواندو ما یک خانواده هستیم و وقتی می‌گویم خودمان ضعیف عمل کردیم شامل همه ما از صدر تا ذیل این رشته است. زمانی از اصفهان تیم‌های پلی اکریل، سپاهان، ذوب‌آهن و هسا حضور داشتند که باشگاه‌های متمولی هستند، اما باید پرسید الان کجا هستند. برای حضور این باشگاه نیاز به رایزنی و تشکیل یک کمیته قوی است تا ارتباط برقرار کنند و پیگیر حضور این باشگاه‌ها در تکواندو باشند.

سرمربی تیم پاس در پایان به تسنیم گفت: کشتی از کجا می‌تواند برای یک نیم‌‌فصل قرارداد ۶۰۰ میلیونی با ورزشکار ببندد که ما در تکواندو نمی‌توانیم؟! مگر غیر از کشتی، تکواندو و وزنه‌برداری و اخیراً کاراته چند رشته داریم که بتوانند در المپیک افتخارآفرینی کنند؟ چرا ارقام قراردادهای لیگ کشتی این قدر بالاست، اما تکواندو این کار را نمی‌تواند انجام بدهد؟ در این موضوع همانطور که گفتم از منِ سلطانی تا بقیه مقصر هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::