شما اینجا هستید

اخبار برتر » مردانی و ابهام سهمیه المپیک توکیو / یک گام تا رویای بزرگ

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، محرومیت روسیه از حضور در المپیک توکیو، تیم ملی تکواندوی ایران را در شرایط خاصی قرار داده است؛ وضعیتی که ممکن است دو سهمیه ایران در المپیک را تبدیل به سه کند تا کاپیتان با اخلاق صاحب افتخار بزرگ دیگری شود و شانس دومین حضور در بزرگترین رویداد ورزشی را کسب نماید.

سجاد مردانی در وزن چهارم فقط یک پله تا رسیدن به سهیه المپیک توکیو فاصله داشت، او حالا با توجه به محرومیت روس‌ها از المپیک و اینکه ولادیسلاو لارین روس در صدر رنکینگ قرار دارد، امکان دارد به سهمیه المپیک برسد.

این موضوع به بحث روز تکواندو تبدیل شده و بسیاری به دنبال این هستند که بدانند آیا سجاد مردانی می‌ تواند سهمیه سوم را به نام خود بزند یا نه؟ البته رسیدن به این سهمیه حالا بسیار نزدیک به نظر می آید. اگر چه هنوز ابهام‌های زیادی وجود دارد اما به نظر، سجاد فقط یک گام تا رسیدن به رویای بزرگ خود فاصله دارد.

یکی از موضوعات مهم که باعث شده سهمیه سجاد قطعی نشود، این است که شاید ورزشکاران روسیه بخواهند زیر پرچم کشور دیگری در المپیک حاضر باشند اما واقعا چنین چیز امکان پذیر است؟ فریبرز عسکری در این باره توضیح جالبی داده که نشان می دهد کادر فنی به این موضوع از زاویه ای دیگر هم فکر می‌کند:« بحث حضور یا عدم حضور ورزشکاران روس در المپیک قطعی نیست چرا که IOC به ورزشکاران روس این اجازه را داده که در صورتی که بخواهند با پرچم IOC در المپیک توکیو حاضر شوند. باید دید دولت روسیه این اجازه را به ورزشکاران خود می دهد یا خیر. امیدوارم هر اتفاقی که به نفع تکواندو و ورزش ایران رخ بدهد.»

واقعا چطور ممکن است کشور ابر قدرتی مثل روسیه که با این تصمیم در ورزش دنیا به بدترین شکل ممکن تحقیر شده اجازه بدهد ورزشکارانش با پرچم دیگری مسابقه بدهد. وقتی کمیته بین المللی المپیک چنین تصمیمی را اتخاذ می کند، طبیعی است که مسئولان این کشور هم تلاش کنند که شرایطی را به وجود بیاورند که سطح رقابت‌ها به شدت نزول کند. شما تصور کنید قهرمانان کشتی روسیه در المپیک نباشند؟ برگزاری المپیک بدون رشید سعداله اف یا رومن ولاسوف و یا زائور بک سیداکوف چه فایده ای دارد؟ مسابقات ژیمناستیک و یا دو ومیدانی و خیلی از رشته های دیگر نیز از اعتبار ساقط می شوند.

به همین دلیل می شود به این نکته امیدوار بود که تکواندوکار روسیه از المپیک حذف شود و یا حتی ممکن است که سهمیه او در صورت حضور در زیر پرچم یک کشور و یا نهاد دیگر آزاد باشد، و همین به حضور سجاد در توکیو کمک کند.

اگر چه فکر کردن به این موضوع و زوایای دیگر داستان شاید تمرکز تیم و حتی تمرکز خود سجاد را به هم بریزد. به همین دلیل فریبرز عسکری می گوید در این باره باید منتظر تصمیم نهایی بود:« فکرمان را معطوف این چیزها نمی کنیم. از روزی که اردو را شروع کردیم و سجاد در تمرینات حاضر شد مبنای ما کسب سهمیه و حضور در المپیک بوده است. اگر این موضوع قسمتمان شود که لطف خدا بوده و با تمام توان از آن استفاده خواهیم کرد.»

اگر سجاد به سهمیه توکیو برسد هدیه الهی خواهد بود و باید منتظر ماند و دید که سجاد از این هدیه چگونه استفاده می کند.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::