شما اینجا هستید
اخبار برتر » تکواندو؛ الگویی برای ورزش بانوان/ از شعار تا عمل

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، باید فدراسیون تکواندو را موفق ترین فدراسیون ورزشی در امور بانوان معرفی کرد. فدراسیونی که توانست اولین مدال المپیکی را برای بانوان ایرانی در تاریخ به دست بیاورد و حالا نیز تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا بتواند این روند را یکبار دیگر تکرار کند.

در روزهایی که کرونا بسیاری از رشته‌ها را دچار مشکل کرده اما تکواندو توانسته با اتکاء به برنامه ریزی صحیح و اصولی در کنار تیم مردان به تیم بانوان هم بپردازد تا این تیم هم در راه رسیدن به المپیک و کسب سهمیه برنامه‌های خود را پیش ببرد.

هنوز بانوان تکواندوکار موفق به کسب سهمیه نشده‌اند اما با این حال فدراسیون تکواندو با هدف و برنامه در بخش بانوان پیش می‌رود. برگزاری لیگ در بخش بانوان و همچنین برگزاری اردوهای مناسب در زمانی که کرونا حکم به تعطیلی تمامی ورزش داده نشان از این توجه و برنامه ریزی دارد.

عملکرد تکواندو در بخش بانوان به حدی خوب بوده که حالا تعریف و تمجید فرهادی زاده معاون ورزش بانوان وزارت ورزش را هم به همراه داشته :« در ارزیابی‌هایی که از فعالیت‌های تکواندو داشتیم رشد و پویایی بانوان تکواندو محسوس بوده و نشان می‌دهد در این رشته هیچ تفاوت جنسیتی وجود ندارد. در سالی که بسیاری از فعالیت‌های محدود شده اما فدراسیون تکواندو با تدبیر صورت گرفته جزء معدود فدراسیون‌هایی بود که رقابت‌های کشوری، لیگ و آموزشی خود را برگزار کرده است.»

این تعریف و تمجید می‌تواند یک برگ برنده برای تکواندو باشد.هم نشان از حرکت در مسیر درست دارد و هم اینکه با اتکا به همین تعریف و تمجید که انجام شده می توان از وزارت ورزش مطالبه یک نگاه ویژه را در این بخش داشته باشد. حتما برای رسیدن به موفقیت های بزرگ در بخش بانوان باید حمایت‌ها از حالت شعاری خارج شود.

واقعیت این است که مسئولان ورزش هرگز سعی نکرده‌اند که نگاهی در شأن بانوان ایران داشته باشند و همیشه موفقیتی هم که به دست آمده به خاطر دو چیز بوده؛ یکی استعداد خود فرد و دیگری برنامه ریزی و تلاش فدراسیون. این یعنی کوتاهی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش که همیشه تصور می کردند با انتخاب یک پرچمدار خانم برای کاروان های ورزشی ایران برای المپیک و بازی های آسیایی حق مطلب ادا می شود.

به خاطر همین هم است که موفقیت بانوان در ورزش ایران همه گیر و مداوم نیست؛ چون برنامه و نقشه راهی در کلان برای موفقیت ورزش بانوان وجود ندارد. هر فدراسیونی مانند فدراسیون تکواندو در بخش بانوان برنامه ریزی کرد، توانست کار را پیش ببرد و به موفقیت برسد اما هر جا هم که فدراسیون ها کم کاری کردند استعدادهای ایرانی از بین رفتند.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::