شما اینجا هستید
اخبار برتر » پرونده یک مصدومیت؛ مدال المپیک، سلام یا بدرود؟!

پارگی رباط صلیبی آرمین هادی‌پور المپین‌ تکواندوی ایران را باید شوکی بزرگ نه تنها به ورزش تکواندو بلکه به کلیت ورزش و کاروان‌المپیکی ایران دانست زیرا به لحاظ کارشناسی در ورزش مبارزه ای تکواندو که تقریبا تمام‌ امتیازات با پا کسب می شود و  جابجایی یکی از تاکتیک های اصلی مبارزه است، پارگی ACL به معنی از دست رفتن میزان قابل توجهی از توانایی یک ورزشکار در دو شاخص یاد شده و برتری حریفان کاملا حرفه ای، با تجربه و فرصت طلب در مقابل ورزشکار مصدوم است.

 مطابق با آنچه که در خبرها آمده است، همه چیز از تمرین هادی‌پور به روی ماسه و در نتیجه پارگی پنجاه درصدی رباط صلیبی وی آغاز شد که این‌ مصدومیت در حاشیه مسابقات لیگ‌برتر به صد درصد رسید و باقیمانده رباط  سالم‌ وی نیز به طور کامل، پاره شد!

 تعطیلی اجباری اردوهای تیم‌ ملی تکواندو به دلیل پاندمی کرونا و در نتیجه عدم امکان نظارت مستقیم کادر مربیان به تمرینات ملی پوشان از یک طرف و نگرانی ملی پوشان برای دستیابی به آمادگی کامل و انجام تمرینات به صورت انفرادی از طرف دیگر، شرایط متفاوتی را برای المپین ها رقم زد.

 سوال این است که آیا تمرین در ساحل و روی شن و ماسه، مورد تایید و با نظر مثبت کادر فنی تیم ملی بوده است؟ و سوال بعد اینکه چرا فدراسیون پزشکی ورزشی با علم به پارگی پنجاه درصدی رباط صلیبی هادی پور، اقدام‌ و توصیه خاصی انجام نداد تا وضع به اینجا نکشد؟

 دکتر نوروزی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی می‌گوید: مصدومیت هادی پور در اردیبهشت ماه اتفاق افتاد، اما در آن زمان ورزشکار در دسترس فدراسیون نبود! در مهرماه مجددا این ورزشکار دچار مصدومیت شد و در آن زمان کمیسیونی تشکیل شد، اما چون آسیب دیدگی وی به شکلی بود که در آن مقطع نیاز نبود پایش را جراحی کند به همین دلیل این اتفاق رخ نداد!

 رییس فدراسیون تکواندو نیز می گوید: بعد از آن که به سختی مجوز برگزاری اردوها را گرفتیم، درخواست کمیسیون پزشکی  داشتیم که پزشکان آن زمان اعلام کردند نیاز به جراحی نیست، اما حالا  اعلام شده مصدومیت به شکلی است که تشدید شده است!

 پولادگر می‌افزاید: خوشبختانه مینیسک هادی پور سالم است. در این بین، رهبری پزشک تیم ملی حدود ۳۵ روز است که مشغول بازتوانی و تقویت عضلات هادی پور است تا پارگی رباط صلیبی را جبران کند. ما قهرمانانی مثل باقری معتمد داشتیم که با همین وضعیتِ پارگی رباط در المپیک لندن مدال نقره گرفت.

 خب خدا را شکر حداقل مینیسک هادی‌پور سالم است و همه افرادی که دغدغه از دست رفتن یک‌مدال احتمالی المپیک را دارند بدانند در ادوار قبل با همین شرایط و شاید بدتر از آن، در المپیک مدال گرفته ایم!

 حقیقتا از توضیحات رییس فدراسیون‌ پزشکی ورزشی به نتیجه خاصی نرسیدیم و مشخص نشد چرا کمیسیون تشکیل شده با علم به پارگی پنجاه درصدی رباط صلیبی هادی پور در آن‌مقطع زمانی، نیازی به جراحی ندید و فراموش نکنیم در آن‌ مقطع، زمان کافی برای طی شدن دوران نقاهت وجود داشت.

 و نکته مهمتر اینکه تمرین در ساحل با مجوز و اطلاع کادر فنی تیم‌ملی بود یا خیر؟ اگر کادر فنی اطلاع داشت که جای تعجب دارد چگونه چنین مجوزی را صادر  کرده است و اگر فرض شود کادر فنی از نحوه تمرین  هادی پور مطلع نبوده و این ملی‌پوش مطابق تشخیص و نظر خود روی ساحل تمرین کرده که بیشتر محل تعجب است!

 یک بدشانسی دیگر در شیاپ چانگ المپیک برای فریبرز عسکری! لندن ۲۰۱۲ ماجرای رباط پاره باقری معتمد و روحیه داغان یوسف کرمی و اینبار شیاپ چانگ توکیو ۲۰۲۱ و تکرار داستان بدشانسی لندن؛ آیا از حالا باید گفت: بدرود مدال المپیک؟!

  دکتر حمیدرضا حصارکی

 

 

 

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::