شما اینجا هستید

جودو » جودو در سال ۹۹| داستان‌ یک تعلیق، اهدای دان و فرد چند پُسته

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس؛ سال ۹۹ برای جودو ایران با استرس و انتظار  برای صدور رای دادگاه حکمیت ورزش (CAS) سپری شد و در نهایت اسفندماه، دادگاه حکمیت ورزش با رفع تعلیق ایران تصمیم‌گیری در این خصوص را به فدراسیون جهانی واگذار کرد. اتفاقی که باعث شد فدراسیون با رایزنی با اتحادیه جودو آسیا زمینه را برای حضور تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا که فروردین ماه ۱۴۰۰ در قرقیزستان برگزار خواهد شد، فراهم کند.

* تعویق پیاپی رای دادگاه حکمیت ورزش

فدراسیون جودو پس از سی و سومین دوره مسابقات قهرمانی جهان در ۲۷ شهریورماه ۹۸ از سوی فدراسیون جهانی جودو با تعلیق روبه‌رو شد. اتفاقی که واکنش مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون جودو را به دنبال داشت و باعث شد ایران از فدراسیون جهانی جودو به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کند.

دادگاه حکمیت ورزش ابتدا تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۹۹ را به عنوان زمان رسیدگی به شکایت ایران اعلام کرد، اما در ادامه با توجه به شرایط ویروس کرونا و محدودیت‌ها زمان این دادگاه به ۲۶ شهریورماه تغییر کرد.

دادگاه ۹ ساعته‌ای که آرش میراسماعیلی، مجید زارعیان، نصرالله سجادی، محمدرضا داورزنی و امیرساعد وکیل؛ وکیل فدراسیون جودو به عنوان شهود از ایران در آن حضور داشتند و توضیحات و دفاعیات خود را مطرح کردند. ابتدا دادگاه مهلت ۳۰ روز‌ه‌ای به فدراسیون جهانی جودو و ایران داد تا با یکدیگر به توافق برسند. توافقی که در این مدت حاصل نشد و ۴ بازه زمانی نیز صدور رای از سوی دادگاه حکمیت ورزش به تعویق افتاد و در نهایت ۱۱ اسفندماه،  CAS رأی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی مبنی بر تعلیق فدراسیون جودو ایران را باطل اعلام کرد و پرونده را به منظور بررسی‌های بعدی به فدراسیون جهانی جودو ارجاع داد.

* صدور مجوز حضور تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا

پس از رفع تعلیق جودو، اتحادیه جودو آسیا مجوز حضور تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا که ۱۸ فروردین ماه سال جاری در قرقیزستان برگزار می‌شود را صادر کرد. فدراسیون جودو نیز پس از این اتفاق تصمیم به اعزام مدال‌آوران مسابقات آخرین دوره قهرمانی جوانان آسیا و محمد محمدی بریمانلو را گرفت. تصمیمی که با اعتراض‌هایی از سوی برخی از پیشکسوتان، مربیان و قهرمانان جامعه جودو همراه شد و برخی این تصمیم را ریسک فدراسیون جودو عنوان کردند.

پس از عدم اعلام اسامی نفرات دعوت شده به اردو، در نهایت در روزهای پایانی سال مشخص شد که محمد محمدی بریمانلو در وزن ۷۳- کیلوگرم، امین کامیابی در وزن ۸۱- کیلوگرم، قاسم باغچقی در وزن ۹۰- کیلوگرم، علی پرهیزگار در وزن ۱۰۰- کیلوگرم و سعید کرجی در وزن ۱۰۰+ کیلوگرم به این مسابقات اعزام خواهند شد.

* وضعیت نامشخص همکاری زارعیان با تیم ملی جودو

پس از تصمیم فدراسیون جودو در اعزام مدال‌آوران مسابقات جهانی به همراه بریمانلو به مسابقات قهرمانی آسیا، تمرینات ملی‌پوشان زیر نظر محمدرضا حاج یوسف‌زاده آغاز شد و محسن زکریا نیز به عنوان مربی بر تمرینات بریمانلو نظارت خواهد کرد. اتفاقی که به نظر می‌رسد پایان همکاری مجید زارعیان سرمربی تیم ملی جودو در مسابقات قهرمانی جهان ژاپن با تیم ملی را در پی دارد.

* اهدای دان ۹ جودو به استاد کیهان و مدنی

یکی از تصمیمات عجیب فدراسیون جودو در سال گذشته، اهدای نخستین دان‌های ۹ جودو ایران به استاد رضا مدنی و استاد محمد کیهان از پیشکسوتان این رشته بود. موضوعی که با توجه به قانون فدراسیون جهانی جودو در حیطه اختیارات فدراسیون‌های داخلی نیست و اهدای دان‌ ۹ تنها زمانی رسمیت خواهد داشت که از سوی فدراسیون جهانی این رشته صادر شود.

* بازگشت درخشان به فدراسیون

آرش میراسماعیلی در خردادماه سال گذشته در حکمی محمد درخشان رئیس سابق فدراسیون جودو را به عنوان  مشاور خود و رئیس شورای راهبردی این فدراسیون منصوب کرد. همکاری که چندان دوام نداشت و  پس از چند ماه بدون نتیجه مشخصی به جدایی ختم شد.

* آغاز ساخت آکادمی ملی جودو

آغاز پروژه ساخت آکادمی ملی جودو ایران یکی از اقدامات خوب فدراسیون جودو در سال گذشته بود. آکادمی که طبق اعلام مسئولان فدراسیون جودو و توافق با پیکانکار پروژه قرار است ساخت آن ظرف مدت کمتر از  یک سال در مجموعه ورزشی شهید کبگانیان به پایان برسد و خیال این رشته المپیکی را از لحاظ امکات اردویی و تمرینی راحت کند. این آکادمی کنار سالن تمرین تیم ملی جودو ساخته خواهد شد و شامل سالن بدنسازی مجهز، سالن کنفرانس خبری و  خوابگاه مجهز برای ملی پوشان خواهد بود.

* کعبی‌زاده، دبیر پرمشغله و چند پُسته فدراسیون

صدیقه کعبی‌زاده نایب رئیس فدراسیون جودو از ابتدای تیرماه سال گذشته و پس از استعفای مهدی درخشنده به صورت همزمان علاوه بر نایب رئیسی بانوان، مسئولیت سرپرستی دبیری فدراسیون جودو را نیز برعهده گرفت. این در حالی است که کعبی‌زاده به صورت همزمان مسئول دفتر و مشاور عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان نیز است. مسئولیت‌های که باعث شد کعبی‌زاده بیشتر از ۶ ماه در پست سرپرست دبیری فدراسیون مشغول به فعالیت باشد.

* پایان سال ۹۹ با برگزاری سوپر لیگ جودو

فصل پایانی فعالیت‌های جودو در سال ۹۹ با برگزاری رقابت‌‌های سوپر لیگ جودو رقم خورد. مسابقاتی که باعث شد جودوکاران کشورمان بعد از بیش از یک سال دوری از مسابقات مجدداً به تاتامی بازگردند و با یکدیگر به رقابت بپردازند.

رقابت‌هایی که با حضور ۱۷ تیم در روزهای پایانی سال در سال افراسیابی برگزار شد وبا قهرمانی تیم رعد پدافند هوایی سمنان نیز به کار خود خاتمه داد. این تیم با برتری نزدیک ۴ بر ۳ در دیدار نهایی مقابل خوشگوار مشهد در حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان جام قهرمانی را بالای سر برد. در دیدار رده‌بندی نیز تیم خانه جودو ملک با برتری ۴ بر ۳ مقابل تاسیسات ترخان نوشهر به مقام سوم رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::