شما اینجا هستید

اخبار برتر » یاری: برای حفظ سرمایه‌های آینده باید تلاش کنیم/  با این شرایط در شناسایی استعدادها دچار مشکل می‌شویم

Rate this post

محمدرضا یاری سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو نونهالان کشورمان در گفتگو با خبرنگار تکواندو پلاس در خصوص لغو رویدادهای ورزشی در رده سنی نونهالان و نوجوانان گفت: این دو رده سنی بسیار حساس و سرنوشت ساز است اما به دلیل همه‌گیری ویرس کرونا، دو سال است که نونهالان و نوجوانان از حضور در رویدادهای اصلی جهانی و آسیایی جا مانده‌اند و متاسفانه بسیاری از استعدادها از دست رفته‌اند که بنا بر تجربه ممکن است اکثر آنها دیگر به ورزش برنگردند و به این ترتیب خسارت بزرگی به تکواندو کشور وارد می‌شود.

یاری برای از دست نرفتن سرمایه های آینده تکواندو کشورمان توضیح داد: پیشنهاد من از سال گذشته برگزاری مسابقه دریک روز به جای لیگ بود. برای لیگ کیوروگی ۹۹ هزینه‌های زیادی در مقایسه با پومسه پرداخت شد و این در حالی است که بسیاری از تیم‌ها در رقابت‌ها حضور پیدا نکردند و یا با تعداد نفرات کمتر شرکت کردند.

وی ادامه داد: من به بخاطر بازیکنانم وسابقه‌ای که در رده سنی پایه داشتم شرکت کردم اما نتوانستیم تمام توان و تکنیک‌هایمان را به نمایش بگذاریم؛ البته به تصمیم فدراسیون و سازمان لیگ احترام می‌گذارم و به تیم‌هایی که بر سکو ایستاده‌اند تبریک می‌گویم اما فکر می‌کنم شاید هیات‌های استانی بتوانند قوی‌تر عمل کنند و با شناسایی فضاهای مناسب یا در نظر گرفتن سالن‌هایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مسابقاتی را در وزن‌های مشخص برگزار کنند تا هوگوپوشان بتوانند تمرینات خود را داشته باشند. با این شرایط در شناسایی استعدادها دچار مشکل می‌شویم و با لغو رویدادها فقط به آنها دامن می‌زنیم.

یاری در خصوص راه حل برای لغو نشدن رقابت‌ها گفت: فکر می‌کنم با تشکیل کمیته‌ای در این زمینه یا ارایه طرح‌هایی بتوانند تدابیری در نظر بگیرند تا حالا که شرایط آب و هوایی خوب است در فضاهای آزاد مثل زمین‌های فوتبال و تنیس مسابقات را طی یک روز همانند رقابت‌های پومسه برگزار کنند و بعد از آن هم ورزشکاران به خانه های خود بروند تا نیازی به پرداخت هزینه‌های آنچنانی نباشد؛ با این شرایط خانواده‌ها هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و با رضایت خودشان بازیکن را می‌آورند.

وی تصریح کرد: در این مدت عکس و فیلم های زیادی مشاهده کردم که آذربایجان و اوکراین دو هفته تمرین مشترک و مسابقه انجام دادند؛ صربستان، بلغارستان و بسیاری از کشورها در فضای باز مسابقات برگزار می‌کنند. حتی عراق سال قبل چندین رقابت در رده سنی پایه و فضای باز (زمین فوتبال) برگزار و به تازگی دو سیستم هوگو الکترونیکی جدید خریداری کرده است.

سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو نونهالان گفت: در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که تکواندوکاران رده های سنی پایه کشورهای دیگر در فضای مناسب در حال تمرین و مسابقه هستند، به حال خود رها نشده‌اند و برای حفظ سرمایه‌های آینده خود تلاش می‌کنند؛ ما نیز باید این روش را پیش بگیریم و برای اینکه از غافله عقب نمانیم رقابت ها را در فضای باز برگزار کنیم. اوکراین در مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی کشور ازبکستان در دو وزن بازیکنانی داشت که به هیچکس رحم نکردند، بخاطر اینکه تمریناتشان قطع نشده بود در حالی که ما گروه سنی پایه را رها کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: فدراسیون و سازمان تیم‎های ملی می‎تواند در ایامی که وضعیت بسیاری از شهرها بهتر است بازیکنان رده‌های سنی نونهالان که به مسابقات قهرمانی جهان و آسیا ۲۰۱۹ اعزام شده بودند را دور هم جمع کند تا تمرین کنند و انگیزه آنها را برگرداند؛ بازیکنان خود من به حداقل تعداد رسیده‌اند، مگر چند نفر از آنها می‌توانند استعداد باشند. امیدوارم این عقب بودن با چاره اندیشی مسئولان جبران شود تا دیگر درجا نزنیم. بسیاری از مربیان مجبور شده‌اند با اسنپ یا مشاغل دیگر امرار معاش کنند به این ترتیب بازیکنی باقی نمی‌ماند. ستاد کرونا بیشتر از هر مکان دیگری دنبال متوقف کردن فعالیت‌های ورزشی است؛ امیدوارم همه مردم کشور واکسینه شوند ولی نباید تنها به این امید دست روی دست بگذاریم.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::