شما اینجا هستید

تیم ملی » از شیاپ چانگ لندن تا توکیو؛ فریبرز و ارتشی دو نفره

Rate this post

🔸یک بار دیگر تاریخ برای فریبرز عسکری ملی پوش محبوب سالهای خاطره انگیز تکواندوی ایران و سرمربی حال حاضر تیم‌ ملی در حال تکرار است؛ هدایت تیم‌ ملی تکواندو در شیاپ چانگ المپیک ۲۰۱۲ لندن و اینک سرمربیگری تیم‌ملی در شیاپ چانگ المپیک توکیو ۲۰۲۱!

🔸۲۰۱۲ و ۲۰۲۱ تنها در دو رقم آخر خود یک تفاوت جزئی دارند و یک جابجایی کوچک، هر دو تاریخ را روی کاغذ یکسان خواهد کرد! گرچه گذر ۹ سال قابل برگشت نیست، اما تجربیات کسب شده در این مدت حتما می تواند نقشی مهم در تصمیمات سرمربی و کارکرد بهتر تیم‌ ملی ایفا کند.

🔸جدایی علی محمد بسحاق مربی بدنساز و یار همیشگی فریبرز عسکری از تیم ملی تکواندو که بنا به نظر فریبرز صورت گرفت، در نگاه اول غیر قابل باور و تصور می نمود و سوال این بود چگونه، چرا و به چه دلیل سرمربی تیم‌ ملی راسا تصمیم به قطع همکاری با یار دیرین خود که بارها از وی حمایت کرده، گرفته و از وی عبور کرده است؟

🔸آیا مصدومیت و پارگی رباط صلیبی آرمین هادی پور در نتیجه نوع تمرینات مربی بدنساز بوده که این موضوع و نارضایتی کلی سرمربی تیم‌ ملی از وضعیت بدنی ملی پوشان دلیل قطع همکاری با مربی بدنساز تیم ملی بوده و یا دلایل دیگری در این تصمیم دخیل بوده و هستند؟

🔸طبق بررسی انجام‌ شده، اعتقاد عسکری به دانش و توان بسحاق در کار بدنسازی هنوز هم به قوت خود باقی است، اما مسائلی رخ داد که سرمربی تیم‌ ملی علیرغم میل باطنی و حساسیت روزهای باقیمانده تا المپیک، تصمیم گرفت تا از ابتدای سال جدید، کار بدنسازی را بدون یار همیشگی خود و با گزینه های دیگر به پیش ببرد که در این بین، برخورد حرفه ای بسحاق با این تصمیم و عدم ورود به حاشیه قابل تقدیر است.

🔸البته هنوز این سوال به قوت خود باقی است که بالاخره دلایل جدایی بسحاق از تیم‌ملی تکواندو چه بود که تنها به این اندازه بسنده می کنیم که دلایل آن را باید در لیگ جستجو کرد!

🔸اما هادی ساعی نیز مدتی قبل و البته با چراغ خاموش و بدون توضیح‌ خاصی از مسئولیت مدیریت فنی تیم‌ ملی تکواندو کناره گیری کرد که این استعفا هیچ ربطی به قطع همکاری با بسحاق ندارد و مدت ها پیش از آن، استعفا از مدیریت فنی تیم ملی انجام شده بود.

🔸بیشتر از اینکه به دنبال چرایی استعفای ساعی از مدیریت فنی تیم ملی تکواندو باشیم و اینکه اصولا هادی در مدت زمان مسئولیتش چقدر برای تیم ملی وقت می‌گذاشت و مشاوره فنی می داد، باید به این سوالات پاسخ دهیم که اولا شرح وظایف یک مدیر فنی چیست؟ و در ثانی، جایی که یک سرمربی فنی با سوابق قهرمانی ها و مدال آوری های متعدد در بزرگترین و مهم‌ترین میادین المپیک، جهانی و قاره ای تکواندو به اسم فریبرز عسکری سکاندار هدایت تیم‌ ملی است، آیا اساسا نیاز به مدیر فنی احساس می شود یا خیر؟

🔸واقعیت امروز تکواندوی مردان ایران، کسب دو سهمیه المپیکی توسط میرهاشم حسینی و آرمین هادی پور و طی شدن مسیر آماده سازی با برخورداری از بهترین شرایط و مِتدهای تمرینی است؛ دو تَن از بهترین های تکواندوی جهان با این تفاوت که میرهاشم خوشبختانه در اوج سلامت و آمادگی بدنی است ولی آرمین با پارگی رباط صلیبی روبرو شده و تحت نظر کادر فنی و بدنسازی تیم ملی تمرینات ویژه خود را برای کسب حداکثر آمادگی لازم در فرصت زمان باقیمانده تا المپیک، انجام‌می دهد.

🔸توکیو ۲۰۲۱ می تواند تبدیل به سالی به یاد ماندنی در تاریخ تکواندوی ایران شود زیرا بر خلاف لندن ۲۰۱۲، عسکری از فرصت کافی برای شکل دهی به عملکرد فنی ملی پوشان‌ تکواندو برخوردار بوده و به شرط حمایت همه‌جانبه از تیم ملی و تقویت روحیه همدلی، عیار کار حتما از المپیک لندن بالاتر خواهد بود.

✍ دکتر حمیدرضا حصارکی

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::