شما اینجا هستید
اخبار برتر » تکواندوی زنان ایران، پیش به‌سوی المپیک توکیو

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، یکی از رشته‌هایی که انتظار آن می‌رود تا ورزش بانوان در آن سهمیه کسب کنند، تکواندو است. رشته‌ای که بی‌شک باید گفت سهم خوبی از افتخارات ورزش بانوان کشور به نام آن خورده است؛ از مدال‌آوری در میادین آسیایی و جهانی تا افتخارآفرینی کیمیا علیزاده در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو. تیم ملی تکواندوی زنان که تا پیش‌ازاین سه‌بار در المپیک‌های ۲۰۰۸ پکن، ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریودوژانیرو، در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا شرکت کرده و دستاوردش یک مدال برنز بوده، امیدوار است برای المپیک سی‌ودوم که قرار است مردادماه در توکیو برگزار شود بازهم نماینده داشته باشد.

ملی‌پوشان این تیم در شرایطی آماده شرکت در رقابت‌های انتخابی المپیک می‌شدند که با آمدن ویروس کرونا برنامه‌های آنها نیز به هم ریخت. این ورزشکاران طبق برنامه قرار بود خردادماه سال گذشته راهی اردن شوند تا در مسابقات انتخابی المپیک حضور یابند؛ اما این رقابت‌ها به‌خاطر شیوع گسترده این ویروس مرگ‌بار به تعویق افتاد. با توجه به این موضوع اردوی آنها نزدیک به ۹ ماه تعطیل شد تا اینکه از ابتدای دی‌ماه سال قبل، اردوها دوباره از سر گرفته شد و کماکان ادامه دارد.

اعضای تیم ملی تکواندوی زنان ایران به‌دلیل اینکه در رده‌بندی جهانی صاحب جایگاه درخورتوجهی نیستند، نتوانستند از طریق سیستم رنکینگ سهمیه بازی‌های المپیک توکیو را کسب کنند. آنها تنها یک فرصت برای المپیکی‌شدن دارند و آن‌هم شرکت در رقابت‌های قاره‌ای است.

مسابقات انتخابی المپیک در قاره آسیا در روزهای ۳۱ اردیبهشت و یکم خرداد به میزبانی «امان» اردن برگزار می‌شود و ایران می‌تواند در دو وزن شانس خود را برای کسب سهمیه امتحان کند.

با اعلام سازمان تیم‌های ملی تکواندو، مهلا مؤمن‌زاده در وزن منفی ۴۹ کیلوگرم و ناهید کیانی در وزن منفی ۵۷ کیلوگرم به‌عنوان نمایندگان ایران به مصاف رقبای خود می‌روند.

سهمیه مسابقات قاره‌ای تکواندو فقط به فرد قهرمان داده می‌شود. با این شرایط باید گفت که زنان هوگوپوش ایرانی رقابت دشوار و حساسی در اردن خواهند داشت. بااین‌حال کادر فنی تیم خوش‌بین است که بتواند مثل دوره قبل که کیمیا علیزاده سهمیه المپیک را گرفت، به این مهم دست پیدا کنند.

بعد از مهاجرت علیزاده به آلمان، ناهید کیانی به‌عنوان نفر اول وزن منفی ۵۷ کیلوگرم معرفی شده است. رقیب مهم کیانی در این انتخابی، نماینده تایلند است که در این وزن مبارزه می‌کند. او قبلا توانسته این بازیکن را در بازی‌های دانشجویان جهان شکست بدهد. کیمیا علیزاده هم که قبلا عضو تیم ملی بود، موفق شده بود این تایلندی را شکست بدهد؛ بنابراین چون کادر فنی شناخت کافی از این بازیکن دارد، خیلی بابت رویارویی کیانی و این تکواندوکار نگرانی ندارد. کیانی مدال طلای بازی‌های کشورهای اسلامی و برنز نوجوانان جهان را در کارنامه دارد.

مهلا مؤمن‌زاده، نماینده وزن منفی ۴۹ کیلوگرم که وزن اول نامیده می‌شود، یکی از استعدادهای جوان ناب تیم ملی تکواندوی بانوان است که بعد از کیمیا علیزاده توانست مدال نقره رقابت‌های بزرگسالان قهرمانی جهان را صید کند.

مهرو کمرانی، سرمربی تیم ملی تکواندوی بانوان، درباره پیش‌بینی‌اش از مسابقات کسب سهمیه المپیک توکیو می‌گوید: «ما تا پیش از این به‌واسطه تک‌مهره‌هایی که داشتیم، در میادین بین‌المللی مدال گرفتیم. توانستیم نفرات اول رنکینگ را هم شکست بدهیم. تکواندو بازی شانس نیست. باید خوب باشی تا بتوانی به پیروزی برسی. بچه‌هایی که الان داریم، از لحاظ فنی خوب هستند؛ اما نکته این است که باید تا آن موقع به خودباوری لازم برسند. مهم‌تر از همه باید این را هم در نظر بگیریم که معلوم نیست روز مسابقه چه اتفاقی خواهد افتاد. ان‌شاءالله بتوانیم ملی‌پوشان را به‌لحاظ ذهنی به خودباروی لازم برسانیم که شرمنده مردم نشویم. فدراسیون تکواندو تا به الان همه‌جوره از تیم زنان حمایت کرده و حقوق مربیان و ورزشکاران را پرداخت کرده است. من خودم چون چند رشته مختلف را امتحان کردم و اردونشین بودم، می‌دانم که فدراسیون تکواندو بالاترین سطح پشتیبانی از زنان این رشته دارد. حمایتی که از ما می‌شود، مثل کشورهای دیگر نیست؛ اما در سطح کشورمان بهترین است».

تنها افتخار ورزش زنان ایران در بازی‌های المپیک درحالی به نام کیمیا علیزاده زده شده که او دو سال پیش در اقدامی جنجالی از ایران مهاجرت کرد. او ابتدا به هلند رفت و مدتی بعد اعلام کرد از کشور آلمان درخواست پناهندگی کرده است. کیمیا حالا به‌عنوان ملی‌پوش تیم تکواندوی زنان آلمان حضورش را در مسابقات آغاز کرده است.

مسابقات قهرمانی اروپا اولین رویدادی بود که نایب‌قهرمان تکواندوی جهان بعد از مدت‌ها در آن حاضر شد. علیزاده نیز این شانس را دارد که سهمیه حضور در بازی‌های المپیک توکیو را به دست آورد؛ البته چون این ورزشکار پناهنده است، تنها می‌تواند زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک در المپیک توکیو شرکت کند، آن‌هم درصورتی‌که سهمیه بگیرد. کیمیا علیزاده پیش‌ازاین در ۱۷سالگی در ترکیب تیم ملی تکواندوی ایران راهی رقابت‌های المپیک ریو شد و توانست مدال برنز آن رقابت‌ها را از آنِ خودش کند.

منبه: شرق

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::