شما اینجا هستید
اخبار برتر » یاسایی: در وزن مهلا و ناهید، مسیر کسب سهمیه المپیک هموارتر است/ دختران ما ثابت کرده‌اند که می‌توانند بهترین باشند

آزاده یاسایی مربی پیشین تیم ملی بانوان تکواندو در گفتگو اختصاصی با خبرنگار تکواندو پلاس در خصوص عملکرد تیم ملی و رقابت‌های کسب سهمیه المپیک گفت: بر اساس قوانین فدراسیون جهانی تکواندو ۴۸ هوگوپوش از طریق  رنکینگ سیستم و ۷۲ بازیکن از طریق مسابقات قاره‌ای جواز حضور در المپیک را دریافت می‌کنند. در مورد تیم ملی بانوان با دو رویکرد مواجه هستیم؛ اول سهمیه‌های کسب شده در رنکینگ سیستم که کره‌جنوبی و چین رقیبان اصلی ما در آسیا موفق به اخذ سهمیه المپیک شده‌اند، ژاپن نیز باتوجه به میزبانی در این رویداد حضور قطعی دارد. با این حساب باید رقبای دیگر مثل ازبکستان، قزاقستان، اردن، تایلند و … را زیر ذره بین قرار دهیم؛ دومین نکته پتانسیلی است که در تیم وجود دارد.

یاسایی تصریح کرد: در وزن۶۷+ کیلوگرم به دلیل بهتر بودن رنکینگ دو رقیب ازبکستانی و قزاقستانی، هوگوپوش ایران قبل از رسیدن به فینال با آنها رو به رو خواهد شد و به دلیل کافی نبودن سنجش کادر فنی در تورنمنت ترکیه احتمال گرفتن یا نگرفتن سهمیه برابر بود.این دو بازیکن در تورنمنت ترکیه ثبت نام کرده بودند اما متاسفانه حضور نداشتند و زهرا پوراسماعیل تکواندوکار این وزن به خوبی محک نخورد.

وی افزود: در وزن ۶۷- کیلوگرم نیز شرایط همینگونه است و با توجه به جدول پیش بینی شده طبق رنک، دو حریف ازبکستانی و اردنی قبل از مرحله فینال رو در روی بازیکنان ما قرار خواهند گرفت و با توجه به سابقه مبارزه در سنوات گذشته احتمال گرفتن یا نگرفتن سهمیه برابر خواهد بود.

مربی پیش تیم ملی تکواندو بانوان گفت: در اوزان ۴۹- و ۵۷- کیلوگرم همواره حریفان اصلی آسیایی ما رقیبان کره‌ای، چینی، ژاپنی و تایلندی‌ها بودند که از طریق سیستم رنکینگ سهمیه گرفته‌اند؛ در دو وزن انتخابی ۴۹- و ۵۷- کیلوگرم مسیر کسب سهمیه المپیک هموارتر است و با رصد درست باقی حریفان می‌توان این مهم را محقق کرد.

وی در مورد موفقیت هوگوپوشان برای کسب دو سهمیه توضیح داد: تیم ملی بانوان در هر چهار وزن پتانسیل خوبی دارد چراکه نیروی نوجوان وارد شده به تیم بزرگسالان دارای تجربه مناسبی در میدان‌های بزرگ و مهم هستند. در آخرین رویدادهای مهم و بزرگ قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹، مهلا مومن زاده موفق به کسب مدال نقره جهانی و ناهید کیانی برنز بازی‌های آسیایی را بدست آورد البته نمی‌توان از نام یلدا ولی نژاد، غزل سلطانی، مبینا کولیوند، نگار اسماعیلی و تینا مدانلو که قهرمانان طلایی آخرین مسابقات قهرمانی نوجوانان بوده‌اند غافل ماند. این نوجوانان در مسابقات لیگ سال ۹۹ توسط کادر فنی رصد شدند و در نهایت یلدا ولی نژاد و غزل سلطانی در اردوی بزرگسالان جای پای خود را محکم کردند.

یاسایی از پیش بینی خود برای رقابت‌های کسب سهمیه گفت: طبق محاسبات انجام شده و روی کاغذ انتخاب اوزان ۴۹- و ۵۷- کیلوگرم منطقی به نظر می‌رسد. پیش بینی مسابقات ورزشی دشوار است ولی دختران ما ثابت کرده‌اند که همواره می‌توانند بهترین باشند و نتایج خوبی کسب کنند. امیدوارم در این دوره مانند سه دوره پیش و با توجه به پتانسیل خوب دختران قهرمانمان بتوانیم کسب سهمیه کنیم.

 

 

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::