شما اینجا هستید

اخبار برتر » تکواندوکاران ایرانی مهاجر

Rate this post

تصور کنید شما یک نهال یا بذر را کاشته‌اید و مدت‌ها در یک باغچه و یا یک گلدان به پرورش آن پرداخته‌اید، هر روز بیشتر و بیشتر به رشد خود ادامه می‌دهد و تا زمانیکه در محیط ابتدایی خود قرار دارد همچنان رشد می کند.

حال تصور کنید که بخواهید گلدان یا باغچه‌ای که آن را کاشته‌اید عوض کنید، می‌بینید که احتمال توقف رشد، پژمرده شدن و … تا مدت‌ها ادامه دارد و در صد کمی از گیاهان بعد از عوض شدن محیط اولیه رشد، سرحال می‌مانند و به رشد خود ادامه می‌دهند.

بازیکنان ایرانی که تغییر ملیت می‌دهند و به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند مصداق همین داستان هستند، این عزیزان از دوران کودکی و نونهالی در سیستم تمرینی و مسابقه‌ای ایران رشد کرده‌اند و تغییر محیط رشد بر عملکردشان قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

در کشورهای اروپایی اکثرا تمرینات به صورت باشگاه و با مربیان باشگاهی در حال پیگیری است، هرچند هستند کشورهایی همچون آذربایجان، انگلستان، صربستان و چند کشور اندک که تمرینات تیم‌های ملی را در کشور خود برگزار می‌کنند.

ولی اکثر بازیکنان با سیستم تمرین باشگاهی کار خود را ادامه می‌دهند که این نوع تمرین با آنچه از دوران نونهالی تا بزرگسالی در ایران با حضور در اردوی شبانه روزی و متمرکز که توسط فدراسیون تکواندو ایران برنامه ریزی می‌شود، مغایرت دارد.

به طور کلى دو عامل تغییر در محیط رشد و تغییر در سیستم هاى تمرینى بر روند کار مهاجرین تکواندوکار تاثیرگذار است و می‌توان با بررسى این امور راهکارهاى مناسبى براى ادامه روند زندگى ورزشى آنها جستجو کرد، البته برنامه ریزى براى دستیابى به سیستم تمرینى مشابه و سازگارى با محیط رشد جدید کارى سخت و زمان بر خواهد بود ولى دست یافتنى است.

✍آزاده یاسایی
مربی سابق تیم ملی و کارشناس تکواندو

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::