شما اینجا هستید
اخبار برتر » پاداش میلیاردی برای ورزشکاران مدال آور در المپیک / سهم مربیان؛ فقط تخریب و زحمت

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، وزارت ورزش بعد از حواشی زیادی که در ماه‌ها و سال‌های اخیر بر سر پرداخت پاداش مدال آوری قهرمانان به وجود آمد تصمیم گرفت تا با اعلام مبلغ رسمی پاداش مدال آوری در المپیک خیال همه را راحت کند.

قبل از این سکه به عنوان پاداش تعیین شده بود اما با توجه به رشد عجیب قیمت سکه به یکباره وزارت ورزش زیر وعده خود زد. هم تعداد سکه‌ها کم شد و هم قیمتش با آنچه که در بازار بود، برای ورزشکاران مدال‌آور محاسبه شد.

این داستان جنجال بزرگی به پا کرد و وزارت ورزش را با یک چالش جدی روبرو کرد تا این بار قبل از شروع بازی‌های المپیک توکیو به فکر تعیین پاداش مدال آور این رویداد باشند. حالا دیگر وزارت نگران نوسان قیمت‌های سکه نیست و ورزشکاران هم مطمئن هستند دیگر پاداش ۲ میلیاردی آن‌ها آب نخواهد رفت.

وزارت ورزش مبلغ ۲ میلیارد تومان به عنوان پاداش برای نفر اول تعیین کرده و نفرات دوم و سوم هم بر همین اساس پاداش دریافت می‌کنند.

البته اعلام این خبر هم نتوانسته مشکلات را کاهش بدهد و همچنان جنجال به پا است. موضوع اول این بود که پاداش میلیاردی به قهرمانان تعلق می‌گیرد اما همین موضوع هم واکنش برخی دیگر را هم در پی داشت که معتقد بودند این پاداش میلیاردی قیمت یک خانه ۷۰ متری هم در تهران نیست.

موضوع حاشیه‌ای بعدی، پاداش مربیان است. مربیانی که شبانه روزی در اردوی تیم ملی حضور داشته و تلاش بی وقفه دارند تا قهرمانان را به اوج آمادگی برسانند. ظاهرا آنها پدران شکست هستند؛ چرا که وقتی در رویدادی شکستی حاصل شود؛ بلافاصله مربیان قربانی می‌شوند اما وقتی موفقیتی حاصل می‌شود کمترین توجه به آنها می‌شود.

این نهایت بی انصافی در قبال مربیان و خانواده‌های آنهاست که کمترین توجه هم به آن‌ها نمی‌شود. مربیانی که همیشه هم سیبل انتقادات قرار دارند و همیشه همه‌ی مشکلات تقصیر آن‌هاست اما مشخص نیست چرا در مواقع خوشی و موفقیت دیده نمی‌شوند‌.

نقش آن‌ها معمولا نادیده گرفته می‌شود اما گاهی هم که قرار است مورد توجه قرار بگیرند چنان غیر کارشناسی از آن‌ها تجلیل می‌شود که هزار و یک مشکل به وجود می‌آورد.

مثل بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن که مربیان کشتی فرنگی را مقابل محمد بنا قرار داد. تیم ملی کشتی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ بهترین نتیجه ممکن را به دست آورد. به همین دلیل هم مربیان این تیم هر کدام ۳۵ سکه پاداش گرفتند. دو سال بعد همین تیم در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن به سه مدال طلا دست پیدا کرد که در طول تاریخ بی نظیر بود اما از همین مربیان با اهدای ۲۰ سکه تجلیل شد. یعنی کاهش تقریبا ۵۰ درصدی نسبت به ۲۰۱۰ گوانگژو چین اما همان موقع محمد بنا ۲۰۰ سکه پاداش گرفت.

این نوع پاداش دادن حسابی مربیان کشتی فرنگی را مقابل محمد بنا قرار داد. به نحوی که تا همین الان هم اختلافات ادامه دارد.

وزارت‌ ورزش باید برای جلوگیری از تکرار این داستان‌ها جایگاه مربیان را شناسایی کنند‌ و به اندازه جایگاه و توانایی آن‌ها پاداش بدهد.

پائین آوردن جایگاه مربیان شأن آن‌ها را زیر سئوال می‌برد و شاید حتی باعث تخریب جایگاه آن‌ها در مقابل ورزشکاران شود.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | :: خبر :: تحلیل :: گزارش :: دنیای تکواندو ::