شما اینجا هستید
اخبار برتر » تکواندو؛ نقد دلسوزانه یا سیاه نمایی منفعت طلبانه

پس از کسب نتایج ضعیف تیم ملی تکواندو در آوردگاه المپیک و بررسی علل ناکامی انتشار بیانیه کمیته فنی فدراسیون و اظهارنظرهای بعد از آن که از سوی برخی از اشخاصی که در جلسات واکاوی حضور داشتند عنوان می شود متوجه می شویم که در بین کارشناسان این رشته اختلاف نظر و آشفتگی حاکم است.

متاسفانه زمانی که به رفتار و مصاحبه های برخی از مربیان یا قهرمانان اسبق و حتی کارشناسان توجه می‌کنیم، متوجه می شویم رفتارهای معطوف به منافع ملی و منافع خانواده بزرگ تکواندو به حاشیه رفته و بیشتر موضع گیری ها به منافع شخصی یا گروهی گره خورده است.

هرگاه اساس و انگیزه پشت رفتار و سخن، منافع شخصی باشد، بداخلاقی جایگاه خود را پیدا کرده و توهین و تخریب رایج می شود.

بعضا شاهد هستیم عده ای با کوله باری از تجربه، زمان داشتن مسئولیت در بزرگترین رویداد ورزشی دنیا با ناکامی روبرو شده و به تعبیری پنالتی آخر را گل نکرده اند، روی به “تخریب نرم” آورده و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا با سیاه نمایی سایر دست آوردهای مجموعه را نیز زیر سوال برده و آماج حمله قرار دهند.

عیبجویی نه هنر زیادی میخواهد، نه خیلی اطّلاعات؛ بلکه هرشخصی با بی‌اطّلاعی، بهترهم میتواند انتقاد کند. نقد، یعنی عیارسنجی؛ یعنی یک چیز خوب و یک چیز بد را با هم ببیند. نقد منصفانه و متقابلاً نقدپذیری متواضعانه هر دو لازم است.

اگر انتقاد معطوف به منافع ملی و مردم باشد کسی از آن ناراحت نمی شود بلکه ضعف ها باید گفته شود تا زمینه اصلاح آن فراهم گردد. نقد و انتقاد به طور کلی سازنده است اما اینکه برخی از افراد با یارکشی تلاش کنند برای دستیابی به اهداف یا منافع، خود را به سمت تخریب سوق دهند اشتباه است و باید مقابل آن ایستاد.

✍امیر حسین ملکی

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::